Hlavní obsah
Finance

Zvýší JPMorgan Chase letos dividendu?

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Unsplash.com
26. 5. 15:43

JPMorgan Chase nezvýšila čtvrtletní dividendu od roku 2021.

Článek

JPMorgan Chase (JPM), největší banka podle aktiv v USA, má v současnosti roční dividendový výnos zhruba 2,9 %.

To je jistě úctyhodné, ale JPMorgan nezvýšil čtvrtletní dividendu od roku 2021, což může investory, kteří kupují akcie alespoň částečně kvůli dividendě, přimět k zamyšlení, kdy přijde další zvýšení. Zvýší JPMorgan Chase letos dividendu? Pojďme se na to podívat.

Proč je těžké odhadnout výši bankovních dividend

Banky mají regulatorní kapitálové požadavky a přebytečný kapitál mohou použít na investice do růstu, akvizice, výplatu dividend a zpětný odkup akcií. Regulátoři každoročně stanovují kapitálové požadavky bank na základě jejich velikosti, složitosti a rizikovosti. Klíčovým regulatorním kapitálovým ukazatelem, který je třeba sledovat, je kapitálový ukazatel Common Equity Tier 1 (CET1), který se zabývá poměrem základního kapitálu banky a jejích rizikově vážených aktiv (RWA), jako jsou úvěry.

Pro velké banky bylo v posledních letech obtížné zvyšovat dividendy kvůli nejistotě ohledně jejich regulatorních kapitálových požadavků. Nejenže se zvyšovaly, ale brzy mají být zveřejněny konečné požadavky na regulatorní kapitál bank od Basilejského výboru pro bankovní dohled (BCBS), mezinárodního orgánu, který má hlavní slovo při stanovování kapitálových požadavků bank. Některé velké banky, jako například JPMorgan, očekávají, že se jejich regulatorní kapitálové požadavky opět zvýší. To si v poslední době vyžádalo, aby největší banky, jako je JPMorgan, více vytvářely kapitál, což bance ztížilo zvyšování dividend a také ji přinutilo zpomalit odkupy akcií.

V současné době má JPMorgan požadovaný ukazatel CET1 ve výši 12 %. Vedení však očekává, že změny BCBS spolu s výsledky každoročního zátěžového testování Federálního rezervního systému, které obvykle vychází koncem června a určuje část požadavků na CET1 bank, zvýší celkový požadavek JPMorgan na CET1 na 13 %. Jeden procentní bod možná nezní jako mnoho, ale protože se bavíme o miliardách a bilionech dolarů, každá malá změna může znamenat velký rozdíl.

Kapitálová pozice banky

Vzhledem k očekávaným změnám se banka JPMorgan snaží zlepšit své kapitálové poměry, což se jí daří navyšováním kapitálu, a to převážně prostřednictvím tvorby zisků a snižováním rizikově vážených aktiv. Na konci prvního čtvrtletí banka zvýšila svůj ukazatel CET1 na působivých 13,8 %. Vedení banky si chce ponechat interní rezervu ve výši 50 bazických bodů, tj. 0,50 %, takže očekávaný interní cíl banky pro ukazatel CET1 je 13,5 %.

Díky další tvorbě zisků v průběhu roku a dalším změnám bude mít banka podle vedení do prvního čtvrtletí roku 2024 přebytek kapitálu ve výši 20 miliard USD nad cílovou hodnotou 13,5 % CET1.

Společnost JPMorgan však bude muset pravděpodobně zaplatit zhruba 3 miliardy dolarů do fondu pojištění vkladů Federálního úřadu pro pojištění vkladů (FDIC), aby pomohla fond doplnit po několika letošních úpadcích bank. Potenciální změny ze strany BCBS, zátěžové testování Fedu a další regulatorní změny, ke kterým by mohlo dojít v důsledku všeho, co se letos odehrálo, by mohly zvýšit CET1 banky JPMorgan nad plánovaný 13% cíl vedení.

V posledních letech, kdy banka JPMorgan zvyšovala čtvrtletní dividendu, která v současnosti činí 1 USD na akcii, tak obvykle činila po 10 centech. Se zhruba 2,922 miliardy kmenových akcií na konci prvního čtvrtletí by další zvýšení o 0,10 dolaru stálo banku dalších 292,2 milionu dolarů za čtvrtletí, tedy asi 1,2 miliardy dolarů ročně.

Brzy se dozvíme více

Generální ředitel JPMorgan Jamie Dimon na dni pro investory uvedl, že představenstvo banky plánuje rozhodnout o dividendě až poté, co se seznámí s výsledky zátěžových testů Fedu, které se očekávají v červnu. Brzy by také měla být zveřejněna konečná verze pravidel BCBS pro regulaci kapitálu. Dimon nicméně dodal, že „samozřejmě máme prostředky na to, abychom vyplatili větší dividendu“.

Banka bude mít pravděpodobně i po všech regulačních změnách dostatek přebytečného kapitálu. Současný dividendový výplatní poměr JPMorgan je také pouze 24 %, což ponechává prostor pro růst, protože většina velkých bank vyplácí dividendy v rozmezí 30-40 %.

Rozhodnutí o dividendě bude záviset na nadcházejících regulačních změnách, zátěžových testech Fedu a také na tom, jak velký odkup akcií bude chtít JPMorgan provést. Myslím si však, že zvýšení dividendy je velmi pravděpodobné ještě v tomto roce. Vzhledem k přebytku kapitálu, který JPMorgan předpokládá, by zvýšení čtvrtletní dividendy o 0,10 USD mělo být velmi schůdné. Vzhledem k tomu, že se banka nadále obchoduje s prémiovým oceněním, je zpětný odkup akcií méně atraktivní, takže si myslím, že zvýšení dividendy by také dávalo smysl.

Reklama

Související témata:
JPMorgan

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz