Hlavní obsah
Lidé a společnost

Pacienti mi bez mého souhlasu tykají a mě to uráží

Foto: rawpixel.com/freepik.com

Jsem zdravotní sestra, ne tvoje kámoška. Když mi pacienti hned od dveří tykají, nedokážu to přejít.

Článek

Fakt nejsem přecitlivělá… nebo jo?

Nechci, aby to vyznělo nějak přehnaně, ale vážně mě to uráží. Jsem zdravotní sestra, je mi skoro čtyřicet, v oboru dřu už přes patnáct let. A poslední dobou čím dál častěji zažívám, že mi pacienti od první věty tykají. Jako… cože?

Nepamatuju si, že bych někomu z nich říkala „hele Franto, svlíkni se a ukáž mi to koleno“. Já se taky chovám profesionálně – vykám, představím se, držím si odstup. Ale hned jak otevřu dveře: „Nazdar, sestři, co se mnou budeš dělat?“ nebo „Hele, píchneš mi to rovnou, ať už to mám za sebou?“ No jasně, proč by se někdo obtěžoval s respektem, když má horečku a doma ho rozmazlují?

Nejsem „sestřička na hraní“

Mám pocit, že si spousta lidí myslí, že zdravotní sestra je taková ochotná holka v kostýmku, co se usmívá, nosí čaj a nechá si všechno líbit. A právě to „sestřičkování“ je problém. Zní to mile, jasně. Ale jakmile člověk dostane nálepku „sestřička“, přestane být v očích některých pacientů plnohodnotným dospělým člověkem. A hlavně: přestane být autoritou.

Měla jsem třeba jednoho pána, kterému jsem měla podat injekci. Přišel do ordinace, sedl si, koukl na mě a řekl: „No ahoj, kočko.“ V tu chvíli jsem fakt nevěděla, jestli se smát nebo ho vyhodit. Neudělala jsem ani jedno, jen jsem si ho v duchu přejmenovala na „pan Arogant“ a píchla mu to s profesionálním úsměvem. Ale mrzelo mě to. Ne proto, že bych čekala obdiv nebo květiny. Ale protože jsem tam jako odborník. Ne jako kamarádka z nonstopu.

Nejlepší pacient? Ten, co se mě bojí

A teď to řeknu naplno: mám radši pacienty, kteří se mě trošku bojí. Ne že bych chtěla šířit strach, ale malý respekt ještě nikomu neublížil. Mám pocit, že dneska je všechno o tom, být přátelský, empatický, lidský… Jenže pak se stane tohle. Lidi nevidí rozdíl mezi blízkostí a nevychovaností. A jakmile si na tykání zvyknete, začnete přehlížet, co všechno za vás ten člověk dělá. Že tu nejsem jen s jehlou v ruce, ale mám odpovědnost, zkušenosti, a taky… emoce, které si někdy vezmu domů.

Jednou se mi ale stalo něco zvláštního. Přišel kluk, tak 25 let, plný energie a samozřejmě – „Čau, jdu na očko, dobrý?“ Normálně bych to přešla. Ale tentokrát jsem se zhluboka nadechla a řekla: „Dobrý den, my jsme si potykali?“ Chvilku zaraženě koukal, a pak – a to mě úplně dostalo – se omluvil. Upřímně. Řekl, že ho to vlastně nikdy nenapadlo, že měl sestry vždycky jako „součást nemocnice“ a ne jako lidi. A víte co? Ten kluk byl nakonec jeden z nejpříjemnějších pacientů vůbec.

A to je ta pointa. Nechci, aby se mě lidi báli. Nechci být naštvaná. Ale chci, aby se na mě dívali jako na někoho, kdo má své místo. A že vykání není formalita, ale základní projev úcty.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz