Hlavní obsah

Veleslav Wahl: v odbojí bojoval proti nacistům i komunistům. Ti ho bohužel popravili

Foto: By: Autorem této fotografie je neznámá osoba.CZ: Ústav pro studium totalitních režimů (ÚSTR)

Osudy československých odbojářů často končily tragicky, a to nejen za nacistické okupace, ale i po ní. Jedním z těch, kdo se nebál postavit dvěma totalitním režimům, byl Veleslav Wahl. Statečný muž, který ve jménu svobody zaplatil životem.

Článek

Boj proti nacistům a začátek odbojové cesty

Veleslav Wahl se narodil 27. dubna 1922 v Praze. Už v mladém věku ho ovlivnily ideály demokracie a vlastenectví. Když Německo okupovalo Československo a zavedlo tvrdý režim plný perzekucí, Wahl se zapojil do odboje. V roce 1941 začal aktivně spolupracovat s ilegální organizací Obrana národa, která sdružovala bývalé důstojníky československé armády a další odhodlané vlastence.

Wahl byl v té době velmi mladý, přesto projevoval obrovskou odvahu. Podílel se na rozšiřování letáků, získávání zpravodajských informací i pomoci lidem, kteří byli v ohrožení. Dokázal si uchovat chladnou hlavu i v situacích, kdy byl odhalen některý ze spolupracovníků a hrozilo zatčení. Za nacistické okupace několikrát unikl zatýkání jen o vlásek a navzdory neustálému nebezpečí pokračoval v činnosti až do osvobození v květnu 1945.

Odboj proti komunistům a zatčení

Po válce se Wahl vrátil ke studiu přírodních věd na univerzitě a začal se věnovat ornitologii, která byla jeho vášní. Jeho život by mohl pokračovat poklidně, kdyby se v únoru 1948 nedostali k moci komunisté. Z jejich praktik byl zděšen – viděl v nich novou diktaturu, jež ničila svobodu a zavírala své odpůrce do vězení.

Wahl se proto zapojil do nové odbojové sítě, tentokrát proti režimu, který si nárokoval být „lidový“. Spolupracoval se skupinou kolem Františka Přeučila, která se snažila shromažďovat informace o politických procesech, připravovala úniky lidí přes hranice a udržovala kontakt se Západem. Pro komunistickou Státní bezpečnost byl Wahl brzy nežádoucí postavou. V roce 1949 byl zatčen a obviněn z velezrady a špionáže. Jeho proces byl ukázkou toho, jak se tehdejší režim vypořádával se svými nepřáteli. V zinscenovaném soudním přelíčení mu hrozil trest nejvyšší.

Poprava a odkaz statečného člověka

V březnu 1950 byl Veleslav Wahl po vykonstruovaném procesu odsouzen k trestu smrti. Spolu s ním byli odsouzeni i další členové odbojové skupiny. Jejich popravy byly nejen trestem, ale i výstrahou ostatním, aby se nepokoušeli vzdorovat moci komunistické strany.

Wahl byl popraven 1. prosince 1950 ve věznici na Pankráci. Bylo mu teprve 28 let. Jeho jméno na dlouhá desetiletí zmizelo z učebnic i veřejného prostoru. Až po roce 1989 se začalo o jeho osudu znovu mluvit a byl rehabilitován. Dnes je připomínán nejen jako ornitolog a milovník přírody, ale především jako člověk, který se nebál postavit dvěma nelítostným diktaturám a obětoval pro svobodu to nejcennější.

Příběh Veleslava Wahla ukazuje, že hrdinství není záležitostí jedné epochy a že odpor proti bezpráví má smysl, i když jeho cena může být nejvyšší. Jeho památku připomínají pamětní desky i vzpomínky těch, kdo na něj nezapomněli.

Zdroj:

https://www.denik.cz/z_domova/odboj-druha-svetova-valka-prazske-povstani-veleslav-wahl.html

https://ct24.ceskatelevize.cz/clanek/kultura/odbojar-wahl-myslel-pred-popravou-i-na-prazske-ptactvo-kniha-ted-vychazi-v-podobe-jakou-si-pral-348602

https://cs.wikipedia.org/wiki/Veleslav_Wahl

https://www.politickeprocesy.cz/cs/osoba/wahl-veleslav-8fLop5

Zdroj foto:

Autorem této fotografie je neznámá osoba.CZ: Ústav pro studium totalitních režimů (ÚSTR) „Dokumentace popravených z politických důvodů 1948–1989“, Archiv bezpečnostních složek (ABS), Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=85448584

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz