Hlavní obsah

Ukrajinská armáda bez zpravodajských informací

Foto: AI, Grok

Ukrajinská armáda bez zpravodajských informací

Ukrajinská operace v Kurské oblasti se ocitá v ohrožení Ruský postup v posledních dnech poměrně zrychlil a ukrajinským silám hrozí koordinované obklíčení.

Článek

Ukrajinská operace v Kurské oblasti se ocitá v ohrožení Ruský postup v posledních dnech poměrně zrychlil a ukrajinským silám hrozí koordinované obklíčení. Některá zahraniční mediální sdělení to dávají do souvislosti s rozhodnutím americké administrativy pozastavit propracovaný systém sdílení zpravodajských informací s Ukrajinou.

Podle odborníka Matúše Haláse se nicméně situace ukrajinských sil v Kurské oblasti zhoršila už před několika týdny. Varuje proto, že stažení Ukrajinců z Kursku je otázkou týdnů. Ruské síly podnikají sofistikovanou ofenzivu v Kurské oblasti, kam ukrajinská armáda překvapivě vpadla loni v srpnu a zabrala část ruského území. Koncem minulého týdne se ruským vojákům podařilo dobýt zpět několik označené vesnic a pozice ukrajinských sil v Kursku se výrazně zhoršily. Podle zpráv z bojiště tak tisícům ukrajinských vojáků v Kurské oblasti hrozí obklíčení. „Během posledních čtyř dnů ruští vojáci vyčistili v Kurské oblasti tolik území, kolik nedokázali vyčistit ani během několika měsíců,“ cituje agentura Reuters telegramový účet Rybar, který představuje propracovaný mediální kanál s širokým dosahem mezi uživateli v Rusku. Americký Institut pro studium války ve své analýze uvedl, že ruské síly využily „neúspěšné ukrajinské rotace“ k postupu u města Sudža, které pro ukrajinské síly působící v Kurské oblasti představuje velkou klíčovou základnu.

O den později pak ISW upozornil na „pozoruhodnou časovou souvislost“ mezi ruským úspěchem v Kurské oblasti a rozhodnutím administrativy amerického prezidenta Donalda Trumpa pozastavit sdílení informací amerických zpravodajských služeb s Ukrajinou. Také některé zahraniční deníky dávají Trumpovo rozhodnutí do souvislosti s horší situací ukrajinských jednotek v Kurské oblasti, které čelí nepřetržitým útokům ruské armády podporované vojáky ze Severní Koreje. Podle magazínu Time byla ztrátou sofistikovanou sítí informací amerických zpravodajských služeb nejsilněji postižena právě ukrajinská operace v Kursku. „Důsledkem této pauzy jsou stovky mrtvých Ukrajinců,“ řekl pro magazín Time představitel ukrajinských ozbrojených sil, který přitom nechtěl být veřejně jmenován. Ukrajinské síly tím ztratily možnost efektivněji reagovat na koordinované ruské útoky či identifikovat blížící se letouny, ohrožující jak vojenské cíle, tak civilní obyvatelstvo. Podle bezpečnostního analytika Matúše Haláse se však těžko hodnotí, do jaké míry se absence zpravodajských informací USA skutečně podepisuje na situaci v Kurské oblasti. „To, co je známé, je, že se situace v Kurské oblasti dlouhodobě zhoršovala. cz. Právě to je podle odborníka hlavním důvodem ruského postupu, který Ukrajinci v Kursku v posledních dnech pozorují.

„Nijak výrazněji bych to nespojoval s nesdílením zpravodajských informací, spíš bych to spojoval s velkou ruskou převahou v oblasti bezpilotních prostředků a s koordinovaným ohrožováním logistických tras,“ míní Halás s tím, že rozhodnutí o nesdílení amerických zpravodajských informací s Ukrajinou mohlo přispět k už tak složité realitě na bojišti.

„Jsme napůl slepí“

Magazín Time s odvoláním na ukrajinské zdroje konstatuje, že ztráta amerických zpravodajských informací výrazně omezila schopnost ukrajinských sil podnikat přesné údery na střední a dlouhé vzdálenosti, kde Ukrajina využívala například raketomety HIMARS. Po roztržce Trumpa s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským v Oválné pracovně totiž americká vláda pozastavila Ukrajině přístup k satelitním snímkům, které byly označené jako zásadní pro plánování koordinovaných úderů proti vzdáleným ruským cílům. „Pozastavení sdílení zpravodajských informací má okamžitý dopad na schopnost Ukrajiny lokalizovat významnější cíle, což je problém zejména u dělostřeleckých úderů. To jsou data, kterými disponují právě americké služby,“ podotýká Halás. Podle vojenského analytika Mykoly Beleskova situace znatelně komplikuje ukrajinské schopnosti na bojišti. „Stále můžeme útočit HIMARSy, ale střílíme napůl slepí,“ říká pro server Politico.

Stažení je nevyhnutelné

Hrozící scénář obklíčení ukrajinských sil zmiňují i jiné zahraniční médiální tituly. Například magazín Forbes upozorňuje, že ruská armáda systematicky cílila na mosty v Kurské oblasti, aby narušila ukrajinský systém zásobování a izolovala deset tisíc ukrajinských vojáků. Britský deník The Telegraph zmiňuje, že Rusko v Kurské oblasti prolomilo bojové linie a narušilo zásobovací trasy ukrajinské armády, což představuje strategickou hrozbu, kterou nyní ukrajinské síly hodnotí. Ukrajinská operace v Kurské oblasti, která původně cílila na posílení morálky a vytvoření vyjednávací pozice, se tak dostává do kritické fáze.

Ukrajinský prezident Zelenskyj ještě v únoru tvrdil, že pokud obě strany usednou k vyjednávacímu stolu, nabídne Moskvě výměnu obsazených území. Podle Haláse však taková vyjednávací pozice nedávala velkou šanci na úspěch. „Perspektiva, že jakékoliv územní zisky v Kurské oblasti budou hrát zásadní roli při vyjednávání, se upřímně řečeno limitně blížila nule. Nikdy jsem nechápal účel této operace. Chápu deklarovanou snahu posílit morálku ukrajinských vojáků, ale mělo to jen krátkodobý efekt,“ míní Halás. Ukrajinské síly se podle něj nyní nacházejí v situaci, kdy držet pozice na ruském území už nedává strategický smysl, přičemž se ukrajinské velení musí rozhodnout mezi stažením nebo riskantním scénářem obklíčení. Možnost udržení současných pozic se však podle odborníků limitně blíží křížkem po funuse.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz