Hlavní obsah

Autokempinky jako typická dovolená v době socialismu. Jaká je jejich historie?

Foto: Vygenerováno AI, nástroj Google Gemini

Autokemp v době 80. let tak, jak si jej představuje AI. Nutno podotknout, že poměrně realisticky.

Jestli komunistický režim na něco dbal, tak na to, aby všem poskytl možnost rekreace. Tuto politiku komunisté okopírovali od nacistů, ale to dnes řešit nebudeme. Zajímat nás budou tehdejší autokempy.

Článek

Občane, rekreuj se!

Hned po roce 1948 začal komunistický režim úzkostně dbát na to, aby pokud možno každý občan (ten loajální, samozřejmě) mohl strávit alespoň několik dní mimo pracoviště a své domovské město. Velmi brzy ale úřady narazily na závažnou překážku. Nedostávalo se totiž ubytovacích kapacit.

Režim sice původním majitelům ukradl (vznešeněji řečeno znárodnil) řadu hotelů a penzionů, pořád to ale nestačilo, neboť na cesty mělo vyrazit mnohonásobně více lidí než předtím. Jednotlivá rekreační střediska proto začala zakládat chatové tábory, zčásti využívané např. Pionýrem, zčásti dostupné veřejnosti. V první fázi šlo ale o tábory bez jakékoliv infrastruktury, maximálně s toaletami.

První autokemp

Z těchto tábořišť se postupně zrodil koncept autokempů tak, jak je známe z doby normalizace. Ten vůbec první byl otevřen v roce 1960 autokemping Annín u Sušice, na břehu řeky Otavy. Zřizovatelem kempu byl Svazarm ve spolupráci s Jednotou, motivací potom zvýšení turistického ruchu v okrese.

Být první se vyplácí a kemp si užíval výsadního postavení a velké popularity dlouho po otevření. V dobách největší slávy se zde vařilo až 600 obědů denně. Jinak je ale Annín příkladem typického kempu v tehdejším Československu. Nebylo to stoprocentním pravidlem, ale velmi často byl zřizovatelem právě Svazarm ve spolupráci s Jednotou, RaJ nebo samotnou obcí.

Svazarm měl velkou výhodu v tom, že mu byly přidělovány pozemky bez sebemenších průtahů a problémů, přece jen měl napojení na armádu. Obce navíc výměnou často získali brigádnickou výpomoc nebo jiné výhody. Kempy samozřejmě vyrůstaly především u vodních ploch.

Autokempinková nostalgie

V dobách, kdy bylo pro letní dovolenou ve srovnání s dneškem minimum příležitostí, se autokempinky těšily velké oblibě. Cesty do zahraničí (nepočítáme-li zájezdy do Bulharska či Rumunska v rámci rekreací ROH) byly prakticky nemožné a ani v tuzemsku až tolik možností nebylo. Zbyly tedy autokempy.

Není pochyb o tom, že mnozí tam v kontextu svého dětství či mládí prožili dovolenou, na kterou rádi vzpomínají dodnes. To se ale nijak nevylučuje s faktem, že objektivní realita byla úplně jiná. V porovnání s dneškem bylo vybavení kempů doslova spartánské. Kdo tvrdí, že by rád podobnou dovolenou i dnes, buď nemluví pravdu, anebo nevědomky trpí tzv. vzpomínkovým optimismem.

Současně je ale pravda, že československé autokempy, především ty prominentnější, využívali jako výchozí body pro poznávání země i turisté z Holandska, NDR či NSR.

Dovolená v autokempu tak patří neodmyslitelně k době tzv. normalizace. Vzpomínky ale bývají vždy lepší než realita, nezapomínejme na to.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz