Hlavní obsah
Lidé a společnost

Bob a Bobek: jak se zrodily hvězdy hokejového šampionátu

Médium.cz je otevřená blogovací platforma, kde mohou lidé svobodně publikovat své texty. Nejde o postoje Seznam.cz ani žádné z jeho redakcí.

Foto: Jan Polák, CC BY-SA 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0>, via Wikimedia Commons

Bob a Bobek jsou dvojnásobnými maskoty hokejových šampionátů konaných v Česku

Hokejové mistrovství světa, které nám všem přineslo první zlatou radost po 14 letech, mělo kromě reprezentantů ještě dva další hrdiny. Neúnavné maskoty Boba a Bobka. Znají je všichni. Ale jak dobře?

Článek

Zrození Boba a Bobka

Večerníček o dvou králících, které i s kloboukem zapomněl na louce popletený kouzelník Pokuston, se zrodil v Československé televizi v roce 1978. Premiéru na obrazovce si známí hrdinové odbyli 11. prosince následujícího roku. O roku 1978 do roku 2005 bylo natočeno celkem osm sérií, které mají dohromady 91 epizod. To ze seriálu činí vůbec nejrozsáhlejší večerníčkové pásmo. A protože šlo primárně právě o Večerníček, byla tím předurčena i obvyklá stopáž jedné epizody, která činí zhruba osm minut.

Z tvůrců večerníčku je nezbytné zmínit především ilustrátora Vladimíra Jiránka, který dal oběma králíkům podobu. Jiránek se samozřejmě nezabýval jen Bobem a Bobkem, ale během své kariéry spolupracoval s celou řadou nejrůznějších novin, časopisů i knižních vydavatelství. Podílel se také na tvorbě mnoha různých televizních pořadů nebo počítačové hry. Jeho jméno dnes nese i planetka objevená astronomy v roce 1997 a v roce 2005 obdržel od prezidenta republiky medaili do zásluhy. Přesto jsou to právě králíci z klobouku, kteří již navždy zůstanou jeho nejslavnějším dílem. Vladimír Jiránek zemřel v roce 2012 a dnes je oficiálním kreslířem Boba a Bobka ilustrátor Martin Krejčí.

Vladimír Jiránek se podílel i na tvorbě scénářů řady epizod. Mezi další scénáristy patřil například jeden ze zakladatelů divadla Járy Cimrmana Jiří Šebánek. Ke dvěma králíkům patří neodmyslitelně také hlas Josefa Dvořáka nebo hudba Petra Skoumala.

Kromě vlastních epizod večerníčku se Bob a Bobek objevili i na magnetofonových kazetách či CD a v řadě knih. Kromě toho se stali v roce 2015 maskoty hokejového Mistrovství světa konaného v Praze a Ostravě. A protože si v této roli vydobyli velkou popularitu, organizační výbor hokejového turnaje v roce 2024 se je rozhodl využít i při letošním šampionátu. Díky svému kouzlu a jistě i schopnostem akrobatů a tanečníků, kteří se do kostýmů převlékali se tentokrát stali doslova jednou z hlavních atrakcí celého sportovního svátku.

Několik dalších zajímavostí o Bobu a Bobkovi

  • Příběhy Boba a Bobka se výrazně změnily po čtvrté sérii. Od té páté totiž dostal kouzelnický klobouk schopnost létat.
  • Vstříc svým dobrodružstvím vyrážejí Bob a Bobek v klobouku z louky u Třeboně
  • V roce 2013 obsadily příběhy Boba a Bobka třetí místo v anketě o nejoblíbenější Večerníček historie.
  • Aby zněly hlasy Boba a Bobka každý jinak, jsou pouštěny odlišnou rychlostí, což mění intonaci hlasu Josefa Dvořáka.
  • Večerníček Bob a Bobek byl v roce 1988 vydán na VHS kazetě jakožto jeden z prvních pořadů u nás.
  • Věty „Vstávat a cvičit“ nebo „Já mám ještě noc“ doslova zlidověly, a jsou používány i v běžném hovoru.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz