Hlavní obsah
Bydlení a architektura

Jan Letzel: nejznámější český architekt, kterému světovou proslulost zajistila atomová bomba

Foto: Photo by Jesse Wilson, CC BY-SA 2.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0>, via Wikimedia Commons

80 let poté: kupole dómu Průmyslového paláce v Hirošimě od Jana Letzela.

Letos v srpnu uplyne 80 let od svržení atomových pum na Hirošimu a Nagasaki. Mnohokrát tak v médiích uvidíme ikonickou stavbu pavilonu průmyslové výstavy v Hirošimě právě od Jana Letzela.

Článek

Světová sláva stavby Jana Letzela

Kdybyste po celém světě rozdali fotografie staveb slavných českých architektů a požádali lidi o to, aby označili ty, které znají a dokážou identifikovat, vítěz by byl jasný. Ti vzdělanější a osvícenější by možná rozpoznali nějakou stavbu barokního génia Jana Blažeje Santiniho Eichela, vzpomněli by si na klasika Adolfa Loose nebo na jména Jana Kaplického či Evy Jiřičné. Ani zdaleka by ale jejich stavby nepoznalo tolik lidí jako „Atomový dóm“ Jana Letzela. Je ale velmi smutné, že k tomu, aby se výsledek jeho práce stal takto proslulým, musela vypuknout druhá světová válka a na jejím konci spadnout na Hirošimu atomová bomba.

Kdo byl Jan Letzel?

Jan Letzel se narodil 9. dubna 1880 v Náchodě do rodiny hoteliéra. Ke studiu architektury se proto nedostal přes rodiče, nýbrž si tento obor vybral sám. Studoval u slovutného Jana Kotěry a definitivně se u něj projevil i další významný povahový rys: Jana Letzela to táhlo za dobrodružstvím a do ciziny.

První významné místo tak sehnal ve službách tehdejšího místokrále v Egyptě. Následně se na plných 13 let přesunul do Japonska, konkrétně v období 1907-1920. Nejprve zde působil jako asistent německé firmy E. de Lalande, posléze povýšil dokonce na společníka. Období, které Letzel strávil v Japonsku bylo v jeho životě asi nejšťastnějším.

Jan Letzel v Japonsku

Architekt Jan Letzel se s Japonskem sžil, přijal jeho kulturu, a dokonce adoptoval místní malou dívku, které následně umožnil studia v USA. Dařilo se mu i pracovně a projektoval celou řadu staveb, jak soukromých, tak veřejných. Při práci dbal na to, aby jeho stavby odolávaly zemětřesením, o která není v Japonsku nouze. To, co je dnes samozřejmé, v jeho době tak obvyklé nebylo, a právě zde je třeba hledat příčinu toho, že jeho palác přečkal jako jediný explozi atomové bomby dne 6. srpna 1945. Právě projekt Průmyslového paláce v Hirošimě, který vznikal v letech 1913-1915 byl tím, který jej učinil nesmrtelným.

Foto: http://pearl.age.jp/parkhotel/letzel/letzel.html, Public domain, via Wikimedia Commons

Jan Letzel v Japonsku pracoval a žil dlouhé roky. Jeho kultura mu přirostla k srdci.

Do Japonska se v letech 1922-1923 ještě vrátil, když zde působil jako obchodní zástupce československé ambasády. Právě v roce 1923 jej ale v Japonsku zastihlo ničivé zemětřesení, které v oblasti Tokia zabilo na 100 tisíc lidí. Pro Jana Letzela to znamenalo těžký psychický otřes a pravděpodobně to přispělo k rozvoji jeho duševní choroby.

Jan Letzel zemřel 26. prosince 1925 v pražském areálu pro choromyslné. V letošním roce si tedy připomeneme několik významných výročí spojených právě s Janem Letzelem. Je to 100 let od jeho smrti, 90 let od dokončení stavby průmyslového paláce v Hirošimě a 80 let od svržení atomové bomby na Japonsko.

Pokud by vás zajímalo, kde lze stále vidět nějaké jeho dílo (kromě Hirošimy), pak budete mít poněkud omezené možnosti. Z jeho japonských staveb se dochovaly většinou jen fragmenty a v Čechách realizoval jedinou větší zakázku, kterou byla výzdoba hotelu Evropa na Václavském náměstí.

Občas se za dílo Jana Letzela považuje i budova Ministerstva průmyslu a obchodu v Praze na nábřeží Vltavy. Jejím autorem je ale Josef Fanta, podobnost se slavným hirošimským palácem ale nelze nevidět.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz