Článek
Kdo byl Václav Šturc
Václav Šturc se narodil 21. srpna (ironická poznámka se dere na jazyk asi každému) 1858 v obci Litovice, dnes jde o součást obce Hostivice nedaleko pražského letiště. Václav Šturc pocházel z nepříliš bohatého prostředí, což výrazně ovlivnilo jeho postoje a zájem o sociální otázky. Jeho otec byl domkářem a krejčovských mistrem.
Již v mládí se agilní Václav zapojil do dělnického hnutí a vstoupil do Československé sociálně demokratické strany dělnické (ČSSD), kde začal budovat své politické jméno. To bylo v roce 1885. Jeho členství rozhodně nebylo jen formální. Šturc byl funkcionářem a také vydával redakční časopis Právo lidu.
Václav Šturc a jeho další činnost
Politik rozhodně patřil k těm, kteří pro radikálnější názory nemuseli chodit daleko. Ideologická zaslepenost asi znamenala, že v jednom čísle časopisu Záře dokonce křivě obvinil faráře z lichvy. To se ale brzy obrátilo proti němu. Najednou byl obžalován on sám a bylo z toho šest týdnů vězení, navíc „zpestřených“ půstem. Roku 1893 zase Šturc vedl „Politický klub dělnický v Čechách“ a i v této funkci byl obviněn z protistátní činnosti.
Vše vedlo zkrátka k tomu, že se Šturc rozhodl založit Komunistickou stranu, samozřejmě podle moskevského vzoru. To se psal rok 1921. Na ustavujícím sjezdu, který se konal ve dnech 14. až 16. května 1921 v Národním domě na Vinohradech, byl nejprve zvolen do výkonného výboru a následně byl zvolen za předsedu strany.
Václav Šturc a KSČ
Jako předseda nevydržel Šturc dlouho (jeho místopředsedy byli Bohumír Šmeral a Václav Bolen). Již v roce 1922 jej totiž vystřídal Alois Muna, neboť Šturcovi bylo vytýkáno, že je příliš pro-moskevský. To byla koneckonců pravda, jen představa jeho kritiků o tom, že KSČ bude moci fungovat i bez toho, je ze zpětného pohledu úsměvná. Šturc a jeho sympatizanti byli každopádně odvoláni z funkcí a následně vyloučeni ze strany.
Zase ale neuběhlo mnoho času a vše bylo jinak. Soudruzi opět otočili a Šturc byl přijat zpět do strany i do výkonného výboru. V něm strávil Šturc další dva roky a poté působil jako poslanec i senátor. V roce 1927 byl potom jako prezidentský kandidát KSČ soupeřem Tomáše Garrigue Masaryka v prezidentských volbách.
V roce 1929 ale KSČ ovládlo Gottwaldovo křídlo, které Šturc velmi kritizoval, a proto byl znovu ze strany vyloučen, nyní již napořád. Symbolicky se ještě v roce 1932 stal opět sociálním demokratem, žádnou vysokou hru již ale nehrál. První předseda ÚV KSČ zemřel 21. února 1939, tedy několik týdnů před definitivním obsazením Českých zemí Německem.
Zdroje informací: https://www.ustrcr.cz/wp-content/uploads/2021/06/PD_2_20_s7-19.pdf