Hlavní obsah
Cestování

Kořeny české obliby Jadranu: Češi tam ve velkém jezdili už za Rakouska-Uherska i za první republiky

Foto: Public domain, via Wikimedia Commons

Na plážích to ve dvacátých letech vypadalo jinak než dnes, na těch jugoslávských byla ale slyšet čeština stejně často

Jak nejlépe poznat, že se blíží léto? V novinách, v televizi a na internetu se začne mluvit o Chorvatsku, které je nejoblíbenější turistickou destinací Čechů. Nejde o náhodu, nýbrž o tradici.

Článek

Češi míří na Jadran

Představovat dnes Čechům Chorvatsko by bylo asi poněkud zbytečné. Každé léto se totiž počet Čechů, kteří navštíví Chorvatsko, počítá na statisíce a v letech nejsilnějších pak atakuje milion. Ponechme teď stranou fakt, že se ve skutečnosti již objevují náznaky toho, že Češi jsou stále ochotnější vyměnit Chorvatsko za jiné destinace a soustřeďme se raději na kořeny naší obliby Jadranu.

Mohlo by se zdát, že jeho popularita má kořeny v době minulého režimu, který nám prakticky neumožňoval vyrazit k jinému moři s výjimkou studeného Baltu. I to jistě sehrálo svoji roli, za skutečnými počátky je ale třeba vyrazit mnohem dál proti proudu času.

Jadran jako „České moře“

Dnešní Chorvatsko a Slovinsko byly stejně jako dnešní Česko součástí rakousko-uherského soustátí a dalo by se proto říct, že Jadran byl v té době skutečně tak trochu „náš“. Řada obyvatel Českých zemí sem přijížděla za prací, další sloužili u námořnictva, jiní se zde rozhodli podnikat. Tak vznikly v roce 1910 např. známé Chorvatsko-české mořské lázně a hotel Baška na ostrově Krk.

Bohatí Češi se pak k Jadranu jezdili rekreovat a tvořili nemalou část klientely místních hotelů, restaurací a poskytovatelů dalších služeb. První světová válka sice vše přerušila a rozbila Rakousko-Uhersko, již ve dvacátých letech došlo ale k obnovení českého turismu na Jadranu. Nejednalo se již ovšem o turismus vnitrostátní, nýbrž mezinárodní na trase Československá republika – Království Jugoslávie.

Již v této době byli Češi třetí nejpočetnější skupinou turistů hned po Němcích a Rakušanech. Situace dokonce došla tak daleko, že Češi třetinu hotelů na Jadranu přímo vlastnili. Mezi místními obyvateli se Češi těšili velké oblibě a byli to právě oni, kteří je zvali k „Českému moři“. Mohla za to i jistá slovanská vzájemnost.

Kolik Čechů k Jadranu vyráželo

Nesmíme si samozřejmě představovat, že za Rakouska-Uherska nebo za první republiky u Jadranu trávily dovolenou statisíce lidí jako dnes. Realita byla samozřejmě úplně jiná a naprostá většina tehdejších obyvatel neměla na zahraniční dovolenou ani peníze, ani čas. Počet turistů ale přesto pomalu stoupal.

Před první světovou válkou šlo o výsadu těch nejbohatších, za první republiky už si mohli dovolenou u moře dovolit lidé z vyšší střední třídy jako byli univerzitní profesoři, prominentní lékaři, právníci, herci, manažeři firem a samozřejmě také politici. V roce 1922 přijelo k Jadranu na 22 tisíc Čechů, v roce 1923 to bylo již 50 tisíc lidí a v roce 1936 pak 68 tisíc lidí. Většina jich využívala vlakové spojení, později dálkové autobusy a ti nejbohatší mohli k Jadranu od třicátých let i létat. Pro zajímavost: běžná dovolená na Jadranu stála ve třicátých letech asi tolik, jako bylo 10 procent ročního příjmu vyššího státního úředníka.

S tím, jak Čechů přibývalo, se ale začala projevovat určitá charakteristika českých turistů, která zůstává v platnosti do dnešních dní. Češi zkrátka i v době před druhou světovou válkou příliš neutráceli, k malé radosti místních podnikatelů. A tuto pověst sice sympatických a přátelských, ale poněkud chudých turistů, si sebou Češi táhnou dodnes.

Druhá světová válka znamenala další změnu v podobě turismu a na Jadran se Češi vrátili až později se svými Škodovkami, devizovými přísliby, výjezdními doložkami a konzervami s jídlem. To už je ale jiný příběh.

Zdroje informací:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz