Článek
Staví se Lipno
Tento monumentální projekt, který nejen ovlivnil krajinu, ale i životy tisíců lidí, vznikal mezi lety 1952 a 1959. Byla to doba, která není příliš pěknou kapitolou naší historie. Bez ohledu na politický kontext doby byla ale stavba Lipenské přehrady příkladem špičkového inženýrství, lidské kreativity a invence.
O stavbě Lipenské přehrady se uvažovalo již v 19. století. Tehdejší inženýři začali mluvit o řadě přehrad na toku Vltavy, které by mohly být využity pro ochranu před povodněmi. Právě ty z roku 1890 mimochodem povzbudily techniky i úřady k tomu, aby se nápadem začaly vážně zabývat. Šlo ale o opravdu velký projekt, který se nepodařilo před první světovou válkou zrealizovat.
Byly to další povodně, tentokrát ty z roku 1920, které vedly k tomu, že byl projekt Lipenské přehrady oživen. Konkrétní projekty začaly vznikat okolo roku 1930, vše ale ukončila druhá světová válka. Její konec ale znamenal impuls k tomu, aby tentokrát skutečně došlo k realizaci projekt.
Finální podobu dostala přehrada po druhé světové válce a stavba započala v roce 1952. Důvodem přitom nebyly jen povodně. Motivace byla vícenásobná:
- Regulace vodních toků: Řeka Vltava byla v minulosti často sužována povodněmi, které způsobovaly rozsáhlé škody.
- Energetika: Vznik přehrady měl zajistit produkci elektrické energie pomocí vodní elektrárny.
- Rekreace a turismus: Přehrada měla vytvořit prostor pro rekreační aktivity a podpořit rozvoj cestovního ruchu v regionu.
- Zásobování vodou: Přehrada měla sloužit jako rezervoár pitné vody a zdroj vody pro průmysl.
A právě na energetickou část přehrady se nyní podíváme podrobněji.
Vodní elektrárna Lipno I
Stavba elektrárny Lipno I byla zahájen paralelně se stavbou přehrady, tedy v roce 1952. Jedná se o součást vltavské energetické kaskády, která zahrnuje několik dalších vodních děl, například elektrárny Lipno II, Hněvkovice a Orlík. Stavba byla dokončena v roce 1959 a brzy poté byla uvedena do provozu.
To, co činí elektrárnu Lipno I světově unikátní, je umístění její strojovny. Ta je totiž zcela skryta hluboko pod zemským povrchem v kaverně vyhloubené do masivu Šumavského pohoří. Toto originální řešení nejen chrání technické zařízení před povětrnostními vlivy, ale také minimalizuje vizuální dopad stavby na okolní přírodu. Hlavně ale umožňuje využívat dostatečný spád bez nutnosti stavby obří hráze.
Elektrárna je vybavena dvěma vertikálními Kaplanovými turbínami, které jsou schopny zpracovat až 150 kubických metrů vody za sekundu. Celkový instalovaný výkon elektrárny činí 120 MW. Voda je k turbínám vedena dvěma tlakovými šachtami o průměru 4,5 metru, dlouhými 1600 metrů. Voda tedy padá do jeskyně na turbínu, které předá svojí energii a následně podzemním korytem vytéká do prostoru za vlastní hrází přehrady.
Vodní elektrárna Lipno I ročně vyrobí přibližně 300 GWh elektrické energie, což pokryje spotřebu elektrické energie oblasti o velikosti Českých Budějovic. Díky využití obnovitelného zdroje energie je navíc ekologická, a i když to v době jejího vzniku nikdo za jakýkoliv benefit nepovažoval, přispívá ke snížení emisí skleníkových plynů a zlepšení životního prostředí.
Navíc nádrž Lipno plní další zmíněné funkce, jako je regulace průtoku vody, ochrana proti povodním a rekreační využití. To vše činí z vodní nádrže Lipno jedinečnou stavbu a technickou památku, na kterou můžeme být opravdu hrdí.