Hlavní obsah
Lidé a společnost

Manželé Stodolovi: absolutní zlo i černé svědomí policie

Foto: Pixabay

Spravedlnost

V souvislosti s filmem, který nedávno přišel do kin, se jméno manželů Stodolových znovu dostává do popředí zájmu. Ale film a realita nejsou to samé, je proto na místě se ptát, jak to bylo doopravdy.

Článek

Jak se manželé Stodolovi zapsali do historie

Až do prosince 2023, kdy došlo ke střelbě na Filozofické fakultě UK, byli na prvním místě v žebříčku nejhorších vrahů naší novodobé historii manželé Jaroslav a Dana Stodolovi. Za oběť jim padlo osm seniorů a další přežili jen se štěstím. Od roku 2004, kdy si oba vyslechli trest doživotí, jejich případ stále rezonuje v celé společnosti. Důvodem je obrovská brutalita, chladnokrevnost, s jakou své činy páchali, ale také téměř nepochopitelná série pochybení policie i soudních znalců při vyšetřování jednotlivých vražd.

Kdo jsou manželé Stodolovi

Jaroslav Stodola se narodil v roce 1966 jako jedno z pěti dětí dvou zemědělských pracovníků v obci Chabeřice na Kutnohorsku. Matka se o děti starala velmi dobře, otec byl ale alkoholik a své děti velmi často bil. Jaroslav Stodola absolvoval pět tříd základní školy a základní školní docházku dokončil ve zvláštní škole.

Po škole začal pracovat jako dělník v továrně na boty a první problémy se zákonem na sebe nenechaly dlouho čekat. Až na drobné potyčky v opilosti se však nejednalo o žádnou násilnou činnost. V roce 1988 potkal na tancovačce svojí budoucí manželku Danu. V tuto chvíli se však jejich cesty protnuly jen na malou chvíli a znovu se potkali až v roce 2001.

Dana Stodolová se narodila v roce 1970 na Slovensku. Poprvé se vdala již ve svých 15 letech, a o rok později se jí narodila dcera. Brzy však následoval rozvod a nový sňatek. Nějaký čas strávila Dana Stodolová v Kanadě. Stala se tam obětí znásilnění, což jí podle její výpovědi způsobilo trauma a vedlo k závislosti na lécích.

V roce 2001 se oba náhodou potkali v nemocnici a coby staří známí spolu začali chodit. Velmi brzy potom spolu vstoupili do manželství. Dana Stodolová odešla ze zaměstnání, což jim způsobilo finanční problémy. Ty se pokusili vyřešit krádeží vybavení továrny. Jaroslav byl při ní přistižen a taktéž dostal výpověď. Finanční situace manželů se najednou stala vyloženě kritickou. Rozhodli se jí řešit zločinem.

První vražda

Dana Stodolová přišla s plánem. V listopadu dospěla k názoru, že nejsnadnější cesta k penězům bude loupež spáchaná v domě seniora, který se nemůže bránit Jaroslavově fyzické převaze. O tom, že ve skutečnosti nebyli manželé příliš schopni plánovat čin do všech důsledků svědčí i to, že si za svojí první oběť vybrali 75letého důchodce z obce Slavošov, jehož dům stál hned vedle domku, kde manželé bydleli spolu s matkou Dany Stodolové.

Plán zněl následovně: Jaroslav maskovaný parukou a s punčochou přes obličej měl důchodce přepadnout, svázat jej a prohledat dům. Dana Stodolová měla mezitím zabavit svoji matku, aby ta vůbec nepoznala, že Jaroslav odešel. Když se k Jaroslav k domu přiblížil, senior zrovna vyšel ze dveří a pokračoval do kůlny. Jaroslav toho využil a pronikl do domu. Když se senior vrátil, Stodola jej napadl donutil jej předat mu 40 000 Kč. V tu chvíli mu však okradený strhl punčochu a paruku. Zločinec se lekl a seniora uškrtil.

Poté Stodola mrtvého položil do postele, přikryl jej a kolem postele rozestavěl několik zapálených svíček. Zanedlouho vypukl v domě požár, ke kterému vyjeli hasiči. Samotný oheň i hasičský zákrok místo činu značně poničili. Přesto byla ale samozřejmě nařízena pitva, při které byla zjištěna poranění v oblasti hlavy. V tuto chvíli měl patolog pitvu přerušit a dát vědět policistům. Nic takového ovšem neudělal, a navíc zcela přehlédl zlomenou jazylku, která je prakticky pokaždé známkou škrcení. Případ byl proto v lednu 2002 policií odložen.

Na pohřbu seniora se sešla velká část vesnice a nechyběl na něm ani Jaroslav Stodola. Ten dokonce zvonil kostelním zvonem.

Řádění pokračuje

Necelé dva týdny po vraždě se manželé odhodlali k další akci. A posunuli se o jedno jediné popisné číslo dále. Hned vedle domku prvního zavražděného seniora bydlela 69letá důchodkyně, se kterou se Stodolovi dobře znali. Dne 28. 11. 2001 po osmé hodině večer rozbila Dana Stodolová okno a otevřela si dveře. Oběť sledovala televizi a v první chvíli si ničeho nevšimla. Stodolovi jí svázali a nutili jí k tomu, aby jim prozradila, kde má ukryté peníze. Důchodkyně jim to však odmítla prozradit a Stodola ji proto také uškrtil. Manželé následně prohledali dům, našli peníze v hodnotě 50 000 korun a šperky. Z domu pak odnesli i takové věci jako utěrky a prací prášek.

O tom, že se manželé Stodolovi skutečně vymykají ostatním „tradičním“ vrahům svědčí fakt, že když zazvonil telefon, Dana Stodolová jej zvedla a šeptavým hlasem mluvila s dcerou oběti a předstírala přitom nachlazení. Stodolovi potom svoji oběť zakopali na zahradě a polštář, který měl na sobě stopy krve oběti založili za králíkárnu. Aby vytvořili dojem, že zavražděná ve skutečnosti sama odjela z domova, odnesli také její osobní věci.

O několik dní později dcera oběti oznámila její zmizení policii. Bohužel, jen těžko uvěřitelná série jejich pochybení pokračovala. Policie sice našla v domě stopy krve a na zahradě zakrvácený polštář, ale tyto stopy dále vůbec nezkoumala. Chladnými nechala policisty i čerstvě rozoraná zahrada. Tělo bylo nalezeno až v květnu, kdy se zeť důchodkyně snažil postavit na zahradě fóliovník. Po určitém čase začala policie pracovat s verzí, že se důchodkyně stala obětí zločinců, kteří v kraji okrádají důchodce. Tito zločinci byli dokonce dopadeni, avšak s vraždou nemohli být spojeni.

Stodolovi přistoupili k další vraždě 30. srpna 2002. Tentokrát vnikli do domu postarších manželů v obci Měchonice. V tomto případě jim jedna z obětí prozradila, kde má ukrytých 10 000 korun, ihned potom je Jaroslav Stodola jako obvykle uškrtil kabelem od lampičky. Stodolovi potom své oběti naaranžovali do křesel a pustili plyn. Policii přivolali později sousedé.

Lékař přímo na místě určil jako předběžnou příčinu smrti otravu plynem. Následovala samozřejmě soudní pitva a policie si vyžádala i posudek týkající se tlakových lahví. Fascinující série chyb při vyšetřování však pokračovala. Pitevní protokol neuváděl žádné známky násilí, což je však naprosto nemožné, neboť stopy po škrcení musely být jasně viditelné. Taktéž soudní znalec uvedl, že na plynovém zařízení nebyla žádná závada a především to, že v místě, kde byly oběti byli nalezeny, se téměř jistě nemohla vytvořit atmosféra, v níž by se oběti udusily. Aby toho nebylo málo, v domě byly nalezeny nedopalky cigaret, i když ani jedna ź obětí nekouřila. Policie také věděla, že podle výpovědi svědků z domku navíc zmizely i některé spotřebiče, hodinky apod. Případ byl odložen jako sebevražda…

Dana Stodolová vraždí sama

K další vraždě došlo 15. září 2002. Dana Stodolová se sama ubytovala v obci Kardašova Řečice nedaleko Jindřichova Hradce u 78leté ženy, která pronajímala pokoje turistům. Důchodkyně Stodolovou přistihla, jak jí prohledává osobní věci. Ta ji však okamžitě napadla dřevěným válečkem a následně několikrát bodla nožem. Jestliže jsme zmiňovali chladnokrevnost Dany Stodolové v souvislosti s tím, že mluvila po telefonu s dcerou oběti ve chvíli, kdy ta ležela na podlaze vedle ní, jak lze označit toto: Stodolová ve vile, kde sama zavraždila starou ženu dokonce přespala s jejím tělem. V tomto případě neměla policie o násilném úmrtí pochybnosti a od svědků dokonce získala popis Dany Stodolové. K jejímu dopadení to však nestačilo.

Návrat do Slavošova

Na státní svátek dne 28. října 2002, se Stodolovi rozhodli vraždit doma. Jako svoji oběť si vyhlédli 81letého muže, dalšího ze svých sousedů ve Slavošově. Útok byl veden tradičním způsobem: vniknutí do domu, napadení a uškrcení. Tentokrát se Stodolovi rozhodli naaranžovat místo činu tak, aby smrt vypadala jako sebevražda oběšením. Tělo důchodce vynesli na půdu, kolem krku mu uvázali smyčku a snažili se ho pověsit na trám. Příliš se jim to však nedařilo, a tak jej nechali ležet na zemi.

Podoba policejního vyšetřování bohužel opět připomínala spíše špatný vtip. Patolog tentokrát dělal svoji práci dobře a okamžitě informoval policii o tom, že na těle jsou známky násilí. Byl však vyšetřovateli odbyt s tím, že oběť byla nalezena na zemi, a tudíž tato zranění vznikla určitě při pádu. Je otázkou, jak si vyšetřovatelé představovali, že si oběť dokázala uvázat smyčku na kabelu a vylézt na půdu, když její brýle o síle 12 dioptrií byly nalezeny v kuchyni…

Poslední a nejhorší vražda

Na začátku prosince 2002 již manželé nežili ve Slavošově, ale na ubytovně v obci Brněnec v okrese Svitavy. Hned vedle ní byl dům, kde bydlely tři ženy. Jednalo se o dvě sestry ve věku 52 a 62 let a jejich 92letou matku. Když se Stodolovi dostali do domu, Jaroslav nejprve udusil seniorku, nebo si to aspoň myslel. Důchodkyně se sice přestala hýbat, mrtvá ale nebyla. Dvě její dcery skutečně udusil a spolu s manželkou vše naaranžovali tak, jako by šlo o rodinnou hádku. Jedné z mladších žen pořezali zápěstí, aby vytvořili dojem sebevraždy.

Dopadení manželů Stodolových

Jak bylo zmíněno, seniorka z posledního případu ve skutečnosti přežila, nebyla nicméně schopná souvislé výpovědi. Přesto ale z na první pohled zmatených informací vyšetřovatel odvodil, že by mohlo jít o vraždu spáchanou další osobou i to, že pachatelem by mohl být recidivista Jaroslav Stodola. Policie proti němu prozatím neměla přímé důkazy, ale z jeho chování při výslechu se dalo odvodit, že něco není v pořádku. Policii přibývaly nepřímé důkazy, avšak první žádost o povolení k zadržení byla krajským zastupitelstvím zamítnuta. Jaroslav Stodola již nicméně tušil, že se kolem něj začíná stahovat smyčka. Pokusil se o sebevraždu spolykáním prášků, avšak přežil.

Na začátku února 2003 Stodolovi mohli sice tušit, že již jsou v hledáčku policie, to jim však nezabránilo, pokusit se o další loupež. Před domem vytipovaného důchodce předstírala Dana Stodolová nevolnost a její manžel požádal dotyčného o pomoc. Poté jej s nožem v ruce donutili vrátit se do domu a požadovali po něm peníze. Důchodce si vymyslel, že každou chvíli očekává návštěvu syna, což mu pravděpodobně zachránilo život. Stodolovi věděli, že nebudou mít čas na naaranžování místa činu ani na prohledání domu. Důchodce proto zamkli ve sklepě a utekli. Nedaleko domu však potkali policistu, který Stodolu z předchozího vyšetřování znal. Když se důchodce ze sklepa osvobodil a přivolal pomoc, mohli jít policisté tentokrát najisto.

Stodolovi byli zatčeni. Musel však následovat nespočet výslechů, aby policisté získali nejprve Stodolovo doznání k vraždám v Brněnci, a posléze i k vraždám ostatním. Následovaly samozřejmě exhumace obětí a opětovné zkoumání ostatků. Bylo tak dosaženo i objektivního prokázání viny.

V průběhu vyšetřování se oba manželé snažili přehodit hlavní část viny na toho druhého, byť Jaroslav Stodola chtěl v první fázi vytvořit dojem, že prvním iniciátorem byl on. Posléze však otočil a za hnací motor vražd označil svoji manželku. Oba byli v dubnu roku 2004 odsouzeni k doživotnímu vězení.

Rozpletení případů vražd seniorů a odhalení celé řady neomluvitelných pochybení ze strany policistů a dalších znalců vedlo policejního prezidenta k tomu, aby rozkázal přezkoumat několik stovek případů sebevražd. I když žádná další vražda maskovaná jako sebevražda odhalena nebyla, u téměř tří desítek případů byla zjištěna závažná pochybení ve vyšetřování

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:
Dana Stodolová
Jaroslav Stodola

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz