Hlavní obsah
Věda a historie

Michael Strank a československá stopa na jedné z nejslavnějších fotografií všech dob

Foto: public domain, via Wikimedia Commons

Tuto fotografii není třeba představovat asi vůbec nikomu.

Tu fotografii zná úplně každý: šest amerických vojáků zvedá vlajku nad ostrovem Iwo Jima, o který byla svedena jedna z nejkrvavějších bitev pacifické války. Jeden z nich se narodil v Československu.

Článek

Michael Strank z Československa

Hned na úvod musíme říct, že spojení Michaela Stranka s českou historií je spíše nepřímé, neboť se sice narodil v bývalém Československu, ale na Slovensku, konkrétně v obci Jarabina. Bylo to v roce 1919. Ani s jeho slovenským původem to ale není tak jednoduché, neboť Strankova rodina byla ve skutečnosti Rusínská. Jeho příběhu to ale na poutavosti a zajímavosti neubírá samozřejmě vůbec nic.

Již jako šestiletý odešel s rodinou do Spojených států, do Pensylvánie. Stojí za zmínku, že do USA odjel nejprve otec rodiny, který prací v uhelných dolech vydělal za tři roky dost na to, aby mohl zaplatit cestu i zbytku rodiny. Michael chodil v Pensylvánii do školy a poté se zapojil do jednoho z vládních programů umožňujících nezaměstnaným pracovat i v době hospodářské krize. Konkrétně pracoval na projektech v oblasti ochrany přírody.

V roce 1939 se nechal odvést k námořní pěchotě, které se upsal na čtyři roky. V letech 1940-1941 sloužil například na Kubě. Na konci roku 1941 ale Spojené státy vstoupily do války a najednou bylo všechno jinak.

Foto: Public domain, via Wikimedia Commons

Seržant Michael Strank v roce 1939.

Michael Strank a jeho zápis do historie

V době japonského útoku na Pearl Harbor byl Michael Strank u 1. divize námořní pěchoty a poté se v rámci různých jednotek zapojil do řady bojových akcí. Prošel si tažením na Šalamounových ostrovech včetně známé bitvy o Bougainville. Poté, co absolvoval delší dovolenou ve Spojených státech byl určen jako velitel čety pro invazi na ostrov Iwo Jima, která se odehrála v únoru 1945.

Po tvrdých bojích to byl právě on, kdo byl pověřen úkolem vztyčit vlajku na hoře Surabači. Americká vlajka tam již vlála, Strank a jeho muži ji ale měli vyměnit za větší, která bude viditelná z větší dálky.

Tohoto úkolu se zhostili tak, že to zaujalo fotografa agentury AP Joe Rosenthala a vznikla jedna z nejslavnějších fotografií historie. Právě podle ní je vymodelováno sousoší na památníku námořní pěchoty v Arlingtonu, fotografie se objevuje na známkách, knihách anebo se stala inspirací Clintu Eastwoodovi k natočení filmu „Vlajky našich otců“.

Dobu, kdy se ze snímku stala taková ikona, už ale Michael Strank zažít nemohl. Vlajka byla sice vztyčena, ale na ostrově se stále bojovalo. Dne 1. března 1945 právě kreslil do písku svým mužům plán další akce, když je zasáhla dělostřelecká palba. Ironií osudu je, že se pravděpodobně jednalo o šrapnel z granátu vystřeleného z americké lodě na podporu pozemních sil. Jiné zdroje uvádějí i japonskou palbu, pravděpodobnější je ale první varianta.

Michael Strank, rodák z Československa, se stal pevnou součástí americké historie a je pohřben na Arlingtonském národním hřbitově vedle těch vůbec největších postav americké historie.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz