Hlavní obsah
Móda a trendy

Móda mladého Československa aneb co se nosilo za první republiky

Foto: Public domain, via Wikimedia Commons

Meziválečná doba je považována za zlatou éru samostatného státu. Je to jistě velká idealizace. Nelze ale popřít, že jde o období, které mělo osobité kouzlo. A podílela se na něm i tehdejší móda.

Článek

Doba ve znamení emancipace

Jestliže máme vybrat jeden prvek, který ovlivnil módu první republiky nejvíce ze všech, bude se pravděpodobně jednat o ženskou emancipaci. Tento proces započal již dříve a byl značně urychlen první světovou válkou. Během ní musely ženy začít zastávat i povolání, která byla dříve vyhrazena pouze mužům. Ti byli ale na frontě, a ženy se tak stávaly živitelkami rodiny a bylo možné je vídat mnohem častěji v zaměstnání. Tento proces potom vyvrcholil v prvních letech nové republiky. V roce 1920 byla uzákoněna rovnoprávnost ve všech ohledech.

Společenským změnám odpovídala i změna ženského šatníku. Oděv musel být nyní více pohodlný a použitelný pro moderní a aktivní ženu. Definitivně proto zmizely korzety nebo dlouhé sukně až na zem. Šaty již neměly nezbytně zdůrazňovat ženskou postavu tak okatě jako dříve. To však neznamená, že by tehdejší móda nebyla elegantní a nečinila ženy přitažlivými.

Oblíbený byl jednoduchý střih a spíše rovná a volná silueta. Do popředí se také dostávala konfekční móda, což stíralo společenské rozdíly. Ve 20. letech se v Československu začala objevovat také dámská móda, která preferovala kalhoty. To bylo na svou dobu poměrně progresivní i v celosvětovém měřítku.

Cenila se každopádně elegance a kultivovanost, která měla poukazovat právě na nové postavení ženy ve společnosti. Ženy se také začaly více věnovat sportu a třeba při lyžování byl kalhotový sportovní kostým samozřejmostí. V případě sukní velel trend jasně: zkracovalo se. Sukně měly typickou délku ke kolenům. Na minisukně si svět musel počkat až do 60. let, i tak šlo ale ve srovnání s dobou před první světovou válkou o dramatickou změnu.

Mezi typické doplňky prvorepublikových dámských šatů patřily perly na krku, rukavičky a také čelenky zdobené peřím. Zapomínat nesmíme ani na malé kabelky. Trendem byly kratší vlasy, což byl trend následně tak roztomile zpracovaný třeba ve filmu Postřižiny. Účes doplňovalo poměrně výrazné líčení.

I první republika měla své módní ikony

Inspiraci braly ženy z módních časopisů a silně se projevoval i vliv zahraničních trendů. Za módní centra hodná následování byla považována Paříž, ale také Londýn, Vídeň nebo Berlín. Stejně jako dnes, i v doběprvní republiky udávaly módní trendy tehdejší celebrity. Takovými prvorepublikovými „influercerkami“ byly samozřejmě herečky jako Adina Mandlová nebo Nataša Golová.

Autorkou mnoha jejich modelů byla módní návrhářka Hana Podolská, která skrze ně ovlivňovala módu v Československu jako nikdo jiný. Mezi její zákaznice nepatřily jen herečky, ale také manželky politiků a diplomatů. Nejznámější z nich byla samozřejmě Hana Benešová, první dáma Československa. Ta byla pro svoji módní eleganci a kultivovanost vzpomínána ještě dlouho potom, co první republika přestala existovat.

Foto: Public domain, via Wikimedia Commons

Hana Benešová na návštěvě Olomouce

A co pánové?

Pánská móda byla poměrně jednoduchá. Typickým oděvem byl oblek, který se nosil do práce i ve volném čase. Bohatší muži měli obleků několik. Ti z nižších společenských vrstev se museli spokojit často s jedním jediným. Co se barev týká, nosily se ty tradiční: černá, hnědá, modrá, béžová. Oblibě se těšily pruhované vzory a pod sakem se nosila vesta. Tradičním doplňkem byl klobouk a hodinky. Kravata byla samozřejmostí.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz