Hlavní obsah
Lidé a společnost

Skutečnost, či historická fabulace? Morová epidemie, která prakticky vylidnila Prahu roku 1016

Foto: Pixabay

Středověké morové epidemie byly metlou, která terorizovala kontinent stovky let

Morové epidemie byly skutečnou metlou středověku a napáchaly v Evropě ohromné škody. V mnoha vlnách zabíjely po milionech a nevyhnuly se ani českým zemím. Nad tou z roku 1016 ale visí otazník.

Článek

Morová epidemie z roku 1016

Začteme-li se do jedné historické kroniky, rozprostře se před námi obrázek Prahy, která se změnila v peklo na zemi. Psal se rok 1016 a 4. února vypukla v Praze morová epidemie, která v následujících týdnech a měsících zabila 90 procent všech obyvatel města. Až zásah knížete Oldřicha, který nechal kolem Prahy vykácet všechny lesy a dřevo spálit tak, aby dým odnesl vše špatné ze vzduchu, nemoc odehnal. I tak se ale z Prahy stalo doslova město duchů.

Dramatický příběh zdánlivě ničemu neodporuje, takové epidemie v minulosti skutečně probíhaly a není důvod, proč by k jedné takové nemohlo dojít i v roce 1016. Má to ale jeden háček: onou historickou kronikou je totiž slavná (z jisté úhlu pohledu spíše nechvalně známá) Kronika česká Václava Hájka z Libočan.

O Hájkově kronice z roku 1541 je známo, že se v ní autor - jemně řečeno - nebojí fabulovat. Na zdroj, ze kterého čerpal, samozřejmě neodkazuje, a tak si čtenář může hodit korunou, zda byla velká epidemie z roku 1016 skutečností, úplným výmyslem nebo zveličením nějaké jiné události. Mohlo jít o epidemii, hladomor nebo cokoliv jiného. Kromě jména autora je varovným znamením i to, že se o epidemii nezmiňuje ve své kronice Kosmas, který se narodil v roce 1045 a pokud by se epidemie takového rozsahu skutečně udála, ještě by byla v době, kdy psal svoji kroniku, v čerstvé paměti.

Epidemie roku 1016 je tak pravděpodobně spíše vyfabulovaná nebo minimálně hodně zveličená. Co ale skutečné morové epidemie a české země?

Foto: Public domain, via Wikimedia Commons

Vyobrazení morové epidemie z roku 1532

Mor v Čechách

Pro začátek je třeba říct, že první doložený výskyt pravého moru, který je označován také jako černá smrt, tedy onemocnění způsobované bakterií yersinia pestit, je v Čechách datováno do poloviny 14. století. To, co bylo označováno za mor, v ranném středověku mor v pravém smyslu spíše nebyl. Pokud tedy Prahu skutečně postihla nějaká epidemie, bylo by to asi jiné onemocnění.

První evropská epidemie pravého moru postihla Evropu v letech 1347 až 1352. Šlo o dobu, kdy u nás vládl Karel IV. České země ale tuto epidemii přestály přece jen lépe než jiné části Evropy. Poté ale mor zasáhl Evropu v několika následných vlnách a těm v letech 1357 – 1360 a 1363 – 1366 už se Čechy tak snadno nevyhnuly. V Evropě zemřela třetina či dokonce celá polovina obyvatelstva, tedy nějakých 20-30 milionů lidí. Pro Čechy to mohlo znamenat statisíce mrtvých.

Od poloviny 14. století se až do roku 1650 morové epidemie opakovaly prakticky každé dva roky. Měly různou intenzitu a jiná epicentra, Evropu a Čechy ale postihovaly s železnou pravidelností. Teprve na začátku 18. století dokázaly zásahy do infrastruktury zlepšit hygienu natolik, že morové epidemie prakticky vymizely. V našich končinách proběhla ta poslední v roce 1715.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz