Článek
Mozart génius
Wolfgang Amadeus Mozart se narodil 27. ledna 1756 v Salcburku do rodiny špičkového hudebníka a skladatele Leopolda Mozarta. I ten byl považován za špičku ve svém oboru, když ale pochopil, že jeho syn jej jednou bude moci převýšit, neboť někdo takový se rodí jedou za staletí, vzdal se své kariéry a plně se věnoval jeho výuce.
Tato výuka nebyla nic snadného a jednoduchého ani pro jednu stranu. Pro Wolfganga a jeho sestru Marii Annu (mimochodem také geniální hudebnici) šlo o brutální řeholi plnou odříkání. Vše se ale vyplatilo, alespoň tedy pro Wolfganga. Jeho sestra to měla jako dívka těžší. V osmnácti letech se musela vdát a neměla šanci prorazit jinak než na lokální úrovni.
Mozart na turné
Mozartův otec nefungoval jen jako učitel a vychovatel, stal se pro svého syna i manažerem. Již v dětství se s ním vydal na turné po celé monarchie a nutno podotknout, že to bylo turné úspěšné. Mimochodem, v 11 letech tak Mozart poprvé zavítal i do Českých zemí, konkrétně na Moravu, do Brna a Olomouce. Do Prahy přijel poprvé 11. ledna 1787.

Figarova svatba, opera, jejímž prostřednictvím si Mozart Pražany definitivně získal. Dodnes je v repertoáru těch nejslavnějších scén.
Mozart v Praze
V době, kdy poprvé dorazil do Prahy, bylo Mozartovi 31 let a jeho cílem bylo dirigovat místní premiéru opery Figarova svatba. Během své návštěvy bydlel u Johanna Josepha Franze von Thun-Hohensteina v dnešní Thunovské ulici. Mozart měl možná trochu obavy, protože ve Vídni jeho operu přijali diváci velmi vlažně, Pražané ale jeho obavy rychle rozptýlili.
Premiéra měla obrovský úspěch a představení se muselo zopakovat. To ale nebylo všechno, stejně tak úspěšná byla jeho produkce symfonie č. 38 D dur. Kvůli jeho oblibě mezi obyvateli hlavního města Českého království ji dnes zná svět jako symfonii Pražskou. Když Mozart chodil po pražských ulicích, slyšel, jak si Pražané zpívají árie z jeho opery, a to ho naprosto nadchlo. Neváhal proto ani minutu a podepsal smlouvu na novou operu, kterou měl do Prahy přijet uvést na podzim.
A skutečně, Mozart do Prahy dorazil znovu v říjnu 1787. Operu Don Giovanni sice ještě neměl hotovou, ale to pro Mozarta nebyl žádný velký problém. Premiéru bylo sice třeba o dva týdny posunout, ale Mozart skládal naprosto bleskovým tempem a Don Giovanni byl dalším fenomenálním úspěchem. Praha ležela Mozartovi u nohou.
Mozart bohém
Wolfgang Amadeus Mozart si ale Prahu také užíval. v hostinci U Tří zlatých lvů na Uhelném trhu a rozhodně nebyl žádný asketa, který by se zavřel do komůrky s chlebem a vodou. S oblibou vyrážel do ulic za zábavou, chodil na tancovačky nebo hrát kulečník. V jedné jeho oblíbené krčmě, kde si dopřával víno, řízky i kuřata ještě v 19. století hrdě ukazovali stůl, u něhož údajně sedával a z nějž si odřezával kousky dřeva jako párátka.
Mozart potom navštívil Prahu ještě třikrát a toto město měl skutečně rád. Preferoval jej před „snobskou“ Vídní, která naprosto neodpovídala jeho naturelu.