Článek
Dvorské slavnosti u příležitosti zásnub
Na hlavu Maxmiliána II., který zastával úřad českého krále i římského císaře, přistály v roce 1568 opravdové problémy. Jeho dcera Anna Habsburská totiž přišla o nastávajícího manžela. Tím byl Karel, syn španělského krále Filipa II. a Annin bratranec. Po jeho smrti ale zůstala Anna „na ocet“ a její otec musel horečně shánět náhradního ženicha.
Netrvalo dlouho a také jej našel. Nejednalo se přitom o nikoho menšího než o Filipa II., španělský král totiž krátce po synovi přišel i o manželku. Rodinná tragédie, avšak Maxmiliánovi umožnila pokračovat téměř podle původního plánu: namísto juniora prostě provdá Annu za jeho otce.
Protože Filip byl logicky Annin strýc, svatba byla možná jen po schválení papežem, to byla ale formalita. Psal se rok 1570 a královské zásnuby mohly začít!
Velkolepé oslavy
Právě u příležitosti zásnub nechal Maxmilián uspořádat v Praze velké a opulentní slavnosti. O jejich průběhu existuje naštěstí hned několik písemných pramenů. Autorem toho nejzajímavějšího je jistý Zirfeo Schwarzkünstler, který zastával pozici jakéhosi dvorního kouzelníka. Ten se nepochybně sám na přípravách slavností podílel.
Ne snad, že by do Prahy přijel sám Filip II., slavilo se ale i tak mohutně. Na Staroměstském náměstí jsou k vidění neuvěřitelné věci. Je tam totiž zbudována jakási umělá sopka (podle některých kopie Etny), která skutečně chrlila oheň. Z jejích útrob navíc vylétali krkavci a další ptáci. Odehrávalo se zde navíc představení inspirované řeckými bájemi a Perseus v jeho průběhu usekl mimo jiné hlavu Meduse.
Chybět nemůže samozřejmě ani průvod plný nejrůznějších převleků, kejklířů a v neposlední řadě také zvířat. A tak se Prahou poprvé v historii procházel slon. Překvapivě o něm víme docela dost. Jednalo se o slona indického jménem Emanuel, který pocházel z královských stájí na Srí Lance. Přes Lisabon se dostal jakožto dar portugalské královny do vlastnictví Maxmiliána II., jejího vnuka. Maxmiliána zvířata zajímala, a proto Emanuela nepochybně ocenil. Domovem slona se stala Vídeň a podle některých záznamů právě po cestě z holandského přístavu do Vídně procházel Čechami poprvé. Určitě ale nešel centrem Prahy.
Při pražských oslavách byl Emanuel každopádně největší hvězdou. Když průvod došel až ke královskému páru, dokázal dokonce před králem a královnou pokleknout. Emanuel ale nebyl sám, hned za ním jel v kleci lev. I ten sklidil zaslouženou pozornost. Pohled to musel být fantastický a Pražané jej nepochybně ocenili.