Hlavní obsah
Lidé a společnost

Prezident Masaryk byl jedním z recenzentů Hitlerova Mein Kampfu. Co ve své analýze napsal?

Foto: Brazilian National Archives, Public domain, via Wikimedia Commons

Adolf Hitler se v roce 1933 dostal k moci. Ve stejném roce zrecenzoval prezident Masaryk jeho Mein Kampf.

Hitlerův Mein Kampf dnes logicky vnímáme ve spojení s holocaustem a druhou světovou válkou. V roce 1933 ale nikdo nevěděl, jak a do jaké míry se propíše do budoucnosti světa. Jak jej zrecenzoval TGM?

Článek

V. S. rovná se TGM

Recenze Mein Kampfu vyšla v neděli 30. dubna 1933 v listu Prager Press a podepsán byl pod ní autor s iniciálami V. S. Za nimi se ale ve skutečnosti neskrýval nikdo jiný než prezident Tomáš Garrigue Masaryk. Ten se úkolu zhostil jako filozof, historik ale samozřejmě také jako politik. Není žádným tajemstvím, že Masaryk si hrozbu v podobě Adolfa Hitlera dobře uvědomoval. Především po roce 1933, kdy se Hitler stal kancléřem, pravidelně poslouchal jeho rozhlasové projevy a četl vše, co s ním souviselo.

Masarykova recenze

Prezident Masaryk hned na úvod upozorňuje, že kniha je zcela zásadní pro pochopení celého hnutí NSDAP a nové německé politiky. První část, tedy stručnou Hitlerovu biografii víceméně přechází poznámkou, že se z ní nedozvídáme nic nového a nenabízí žádnou psychologickou analýzu Hitlerova vývoje.

V dalším vyjádření Masaryk upozorňuje na určitou lidovost jazyka, s nímž Hitler pracuje a uznává, že i díky tomu lépe „prodává“ své myšlenky širokým vrstvám a v tomto ohledu jej dává za vzor dalším politikům (samozřejmě nikoliv ve smyslu obsahu, nýbrž formy).

V další pasáži Masaryk poukazuje na to, že program NSDAP je ve skutečnosti velice jednoduchý. Jde zkrátka o oprášení starého pangermanismu, k němuž byl přidán antisemitismus. Ten je v Hitlerově myšlenkovém světě nutný, aby čelil „požidovštění“ měšťácké společnosti, která se tím stala slabou. Na tomto místě je třeba si uvědomit jednu důležitou věc: pro nás samozřejmě Masaryk „objevuje Ameriku“. To, že byl Hitler antisemita ví každý, ale v roce 1933 bylo třeba to zdůrazňovat, neboť to nebylo tak pevnou součástí obecného povědomí.

Foto: Jan Nepomuk Langhans, Public domain, via Wikimedia Commons

Tomáš Garrigue Masaryk, prezident a příležitostný literární kritik.

Velmi zajímavá je pasáž, v níž Masaryk interpretuje Hitlerovo vidění politiky. Masaryk píše, že Hitler má jen dva nepřátele, Francii a marxismus, který je pro něj to samé, co židovství. Následuje rozbor toho, proč je toto rovnítko zcela špatné a nesmyslné. Stejně tak kroutí hlavou nad Hitlerovým naivním vnímáním rasy. Masaryk i v roce 1933, kdy toto vnímání nebylo rozhodně běžné (koneckonců pro ty, kteří si vystačí s černobílým viděním světa, to platí dodnes) správně uvádí, že i Němci mají část slovanské krve a upozorňuje, že v Evropě žádná „čistá krev“ neexistuje a jde jen o mýtus.

Masaryk se staví do jasné opozice k Hitlerovu tvrzení o tom, že politická moc je totéž jako nový světový názor, který představuje. Zde Masaryk oponuje, že světový názor je možné prosadit pouze intelektuálně, jinak se jedná o jeho mechanické násilné vnucení lidem, což je něco úplně jiného. Tím se dostává k tomu, že Hitler, ač o sobě tvrdí opak, je jen a pouze materialista, stejně jako marxisté, proti kterým tak bojuje.

Závěr

Celá recenze je ve skutečnosti velmi rozsáhlá a mnohem podrobnější. Podstatné je, že Masaryk představil čtenářům Mein Kampf takový, jaký je, tedy jako primitivní výron pokřiveného světonázoru, který ve skutečnosti neobstojí před jakoukoliv kritickou analýzou. To však nic neměnilo na nebezpečnosti Hitlera a rostoucího zástupu jeho příznivců. Masaryk v tom poznal riziko pro Československo. Jeho naplnění se (svým způsobem naštěstí) již nedožil.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz