Hlavní obsah

Prvenství, které svět Čechům neuznává aneb průmyslová výstava v roce 1754

Foto: Pixabay

Zámek Veltrusy, dějiště první průmyslové výstavy v dějinách.

Veletrhy jsou pořádány pravidelně a neodmyslitelně patří k dnešnímu světu. Výrobci nejrůznějšího zboží se jich rádi a ochotně účastní s cílem prodat jej do celého světa. Kdy to ale všechno začalo?

Článek

První veletrhy

Za první průmyslový veletrh je považován ten londýnský z roku 1756. Koneckonců, dávalo by to smysl, právě Anglie byla kolébkou průmyslové revoluce a veletrhy byly z velké části jejím produktem. Nová podnikatelská třída produkovala výrobky ve velkém množství a logicky hledala způsoby, jak jim zajistit odbyt.

Právě proto byl uspořádán zmíněný londýnský veletrh, který v následující dekádě následovaly veletrhy pařížské v letech 1763 a 1798. Tento žebříček je však podle mnohých nepřesný. První průmyslový veletrh se totiž konal v roce 1754 ve středočeských Veltrusech. O jakou akci vlastně šlo?

Průmyslový veletrh ve Veltrusech

V polovině 18. století vládla v Rakousku-Uhersku Marie Terezie, která si dobře uvědomovala, že je potřeba monarchii reformovat v celé řadě ohledů. Změny, které provedla ve školství nebo v armádě, jsou samozřejmě dostatečně známé. Stejně tak ale bylo třeba realizovat velkou hospodářskou reformu. V roce 1746 bylo z toho důvodu vytvořeno tzv. Dvorské komerční direktorium a v roce 1749 se do jeho čela postavil hrabě Rudolf Chotek. A právě on ze své funkce rozhodl o uspořádání prvního vzorkového veletrhu.

V době, kdy v roce 1754 cestovala Marie Terezie spolu se svým manželem, Františkem Štěpánem Lotrinským, po českých zemích, naplánoval na dobu jejich pobytu na zámku Veltrusy přehlídku produktů českého průmyslu. V dopise císařovně s pozvánkou stálo, že jedině rozvoj zemědělství, průmyslu a obchodu, budování jak vodních, tak silničních komunikací jsou základem povznesení státu. Struktura průmyslu se sice změnila, ale kromě toho se na tomto tvrzení od té doby mnoho nezměnilo. Ale zpátky do Veltrus.

Královský pár dorazil do Veltrus dne 30. srpna 1754 a na zámku i v jeho okolí na ně čekala řada stánků. V nich byly k vidění produkty textilního, sklářského, papírenského průmyslu apod. Královně se nejvíce líbil textil a velmi mnoho jej také přímo zakoupila. Nejzajímavějším vystavovatelům byly také udělovány pamětní medaile.

Proč svět Veltrusy nebere v potaz?

Nabízí se tedy otázka, proč průmyslová výstava ve Veltrusech není považována za první svého druhu. Odpověď bude samozřejmě souviset s tím, že Veltrusy nejsou Londýn a do globálního povědomí se přece jen dostávají komplikovaněji.

Důležitější je ale něco jiného. Jak již bylo zmíněno, veletrhy jsou většinou určeny k tomu, aby se na nich výrobci prezentovali směrem ven do okolného světa. Ve Veltrusech to bylo trochu jiné. Průmysl se zde prezentoval vlastní královně proto, aby poznala jeho potenciál. Nešlo tedy o veletrh otevřený směrem ven, nýbrž směrem dovnitř.

Bez ohledu na imaginární žebříčky byla výstava z roku 1754 důležitá a je symbolem hospodářské reformy.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz