Hlavní obsah
Umění a zábava

První československý barevný film vznikl hned po válce. Jana Roháče vystřídaly pak hlavně pohádky

Foto: Pixabay

Barevný film si hledal k divákům cestu poměrně dlouho, u nás vše začalo snímkem Jan Roháč z Dubé.

Každý ví, že předtím, než se začaly produkovat barevné filmy, natáčely se filmy černobílé. Ve světě se barevné filmy začaly objevovat již na začátku 20. století. Napadlo vás někdy, jak to bylo u nás?

Článek

První barevný film

Za první barevný film vůbec je považován francouzský snímek „Trip to the Moon“ z roku 1902 (ve skutečnosti se ale s barvou experimentovalo již předtím). Šlo ale o film ručně kolorovaný, nikoliv film, který by byl jako barevný již natočený. Britský snímek „A Visit to the Seaside“ z roku 1908 již toto omezení neměl, trval ale jen 8 minut a šlo vlastně jen o záběry z běžného života. Prvním plnohodnotným příběhovým filmem byl pravděpodobně „The World, the Flesh, and the Devil“ z roku 1914. Tento film je ale dnes považován za ztracený.

Skutečnou revoluci v barvě potom přinesl i dnes stále velmi slavný snímek The Wizard of Oz z roku 1939. To ale mluvíme o Spojených státech, a i tam byl barevný filmový materiál velmi drahý a rozhodně to neznamenalo, že se začaly točit jen barevné filmy. U nás se v této době samozřejmě nic podobného nedělo a kvůli druhé světové válce to nebylo možné. Ale hned po skončení války pak první plnohodnotný barevný film vznikl i v Československu.

Jan Roháč z Dubé

I Československo chtělo po válce ukázat, že je schopné držet krok s nejnovějšími trendy. Již v roce 1946 se proto začal točit první barevný film u nás. Aby barva dokonale vynikla, bylo zvoleno výpravné téma, konkrétně život husitského hejtmana Jana Roháče z Dubé.

Film režíroval Vladimír Borský a diváci v něm mohli vidět takové herce jako byl Felix le Breux, Rudolf Deyl ml. nebo Otomar Korbelář. Z dnešního pohledu nejde o žádný hit a hodnocen je spíše rozpačitě, prvenství mu již ale nikdo nevezme. Premiéru měl pak 28. března 1947. I u nás ale rozvoj barevného filmu pokračoval velmi pomalu, důvodem byla i zde cena barevného materiálu.

Zajímavá situace nastala v roce 1949, kdy se točil film Pytlákova schovanka Martina Friče. Šlo o černobílý film, v němž byla jediná barevná scéna.

Pyšná princezna a další pohádky

Barevné filmy získaly u nás početní převahu nad těmi černobílými až v 70. letech. Napadlo vás ale někdy, že existuje jeden žánr, pro který to neplatilo a točil se převážně na barevný materiál již od 50. let? Ano, jsou to pohádky. Může za to Pyšná princezna, resp. její úspěch. V roce 1952 i její tvůrci žádali o barevný materiál, ale nedostali jej. Skvělé přijetí pohádky ale přesvědčilo odpovědné lidi, že pohádky mají potenciál a stojí za to je točit barevně. Navíc měly i solidní potenciál propagandistický. To už je ale jiný příběh.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz