Článek
Jak to bylo s protektory
Ještě předtím, než se blížeji seznámíme s osobou Wilhelma Fricka, shrňme si, jak to vlastně s pozicí říšského protektora v Čechách a na Moravě bylo. Tím prvním byl hned po okupaci jmenován Konstantin Hermann Karl svobodný pán von Neurath (v našem prostředí jmenován nejčastěji jako Konstantin von Neurath). Svoji funkci zastával od 21. března 1939.
V září 1941 byl ale de-facto nahrazen Reinhardem Heydrichem. Důvod byl prostý, bylo třeba změnit politiku v protektorátu a přitvrdit v boji s českým odbojem. Heydrichův titul ale oficiálně zněl zastupující říšský protektor. Po Heydrichově smrti 4.června 1942 převzal jeho titul i povinnosti Kurt Daleuge, další zastupující protektor.
Dne 20. srpna 1943 byl potom Konstantin von Neurath ze své funkce uvolněn a konečně byl jmenován nový říšský protektor, nikoliv zastupující, ale skutečný. Stal se jím Wilhelm Frick.
Kdo byl Wilhelm Frick
Wilhelm Frick se narodil dne 12. března 1877 v německém Alsenzu do rodiny učitele, po němž převzal jméno. Vystudoval práva a od roku 1917 pracoval u mnichovské policie. V roce 1919 dokonce začal řídit Politickou policii v Mnichově.
Hned od počátku byl v kontaktu s Adolfem Hitlerem a jeho formujícím se hnutím. Ze své funkce pomáhal nejen členům freikorpsu. Jako šéf kriminálky se zúčastnil nevydařeného nacistického pokusu o puč, což mu vyneslo propuštění od policie a patnáct měsíců vězení.
Posléze stoupal v politické hierarchii NSDAP. Nejprve byl jejím poslancem, posléze dokonce předsedou poslaneckého klubu. Jako ministr vnitra Durynska začal na začátku 30. let nahrazovat stávající policejní špičky věrnými nacisty.
Posléze se stal říšským ministrem vnitra a svoji pozici využil k tomu, aby definitivně zničil zbytky právního státu a umožnil vytvoření skutečně totalitního aparátu včele s Adolfem Hitlerem. Tím pádem ale začal pomalu ztrácet reálný vliv, neboť moc přebíraly postavy jako Heinrich Himmler a složky jako SS či gestapo.
Ministrem vnitra zůstal až do roku 1943, jeho funkce ale byla již spíše formální. A nutno podotknout, že jeho nová funkce byla stejného typu. Jako říšský protektor pro Čechy a Moravu byl již v této době reálně podřízen státnímu ministrovi K. H. Frankovi. Wilhelm Frick dokonce žil i v této době v Německu, kde zastával také funkci ministra bez portfeje.
Wilhelm Frick se tak reálně do života v protektorátu nijak zvláště nezapsal, přesto byl ale jeho „protektorem“ více než 1,5 roku a minimálně v tisku a v rozhlase nemohli obyvatelé jeho jménu uniknout.
Po skončení války byl Frick zatčen a norimberským tribunálem odsouzen k trestu smrti. Ten byl vykonán dne 16. října 1946.