Hlavní obsah
Lidé a společnost

Co mě naučil život v zahraničí? Pokoře a respektu

Foto: Pixabay

Ilustrační foto

Pro každého to znamená něco jiného. Osobní svobodu. Počasí či přírodní krásy, ekonomickou situaci, vzdělání, lásku nebo pouhé dobrodružství. A někdo je prostě světoobčan a vlastní země je mu malá.

Článek

Stěhování z politických důvodů a válečných zón vynechám, protože to je útěk a ten má z logiky věci jiné dispozice.

Vždycky jsem byla světoběžník, ale teprve po čtyřicítce jsem opravdu zvedla kotvy.

Žila jsem ve třech evropských zemích. Ve třech zemích, které si snad nemohou být v rámci jednoho kontinentu vzdálenější. Čechy, Anglie a Španělsko. Pár hodin letu a všechno je jinak.

A co jsem se naučila? Že standardy neexistují. To, co jsme do té doby považovali za normální, samozřejmé a jediné akceptovatelné, je najednou úplně jinak. Jiné společenské vazby, životní moudra a vztah státu s občanem. Že se přímočará a upřímná povaha může stát drzostí a neuctivostí a smysl pro humor urážkou.

Zřejmě to potkalo každého přestěhovalce. Záměrně se vyhýbám kontroverznímu označení přistěhovalec, i když z pohledu domácího je to v podstatě stejné. Srovnáváme. Vidíme věci a zažíváme situace, které vyhodnocujeme naučeným pohledem zastřeným dosavadní zkušeností a výchovou. Nechápeme, proč oni to nevidí stejně? Vždyť je to tak jasné a pravda jenom jedna.

Sendvič k obědu a velká teplá večeře? Kdo to kdy viděl? Přece se to dělá obráceně, ne? Pořádný oběd a namazaný chleba k večeři. A copak vy se večer nesprchujete? Až ráno? Co je to za blbost? A vůbec, jak je možné, že se doma nezouváte? Fuj! A jedna peřina v hostinském pokoji?

Ale to jsou jenom drobnosti z praktického života. Pak přijdou na řadu zásadnější věci. Jak mohou být Angličané tak puritánští, že považují veřejné projevování emocí za neakceptovatelné, zatímco bitky opilých polonahých žen před nočním klubem patří k městskému koloritu?

I obyčejné byty jsou doma větší a hezčí. Proboha, proč je dělají v Anglii tak malinké? A ty domečky dva nahoře a dva dole? Neboli dvě místnosti v patře, dvě v přízemí? Jo, to by u nás neprošlo. A ve Španělsku byt s ložnicemi úplně bez oken nebo do světlíku? Kdo to kdy viděl? To přece nemůže splňovat žádnou normu.

A to stolování! Rodiče nás naučili správně jíst příborem tak, že vidlička směřuje hroty nahoru. A to nevěděli, že z nás v Anglii udělají burany. Přece správné je obrácené držení a napichování, nikoli hrnutí. A ve Španělsku? Tam je podstatné, že se dobře najíte. Jak je to tedy správně? Správně je to tam, kde žijete.

Pro Angličany je důležitá komunita, pro Španěly rodina a pro nás Čechy přátelé. Anglická korektnost, španělská vřelost a česká nedůvěřivost. Tak by se dalo pokračovat do nekonečna. Věděli jste třeba, že náš humor je podobný tomu anglickému? Ve Španělsku s ním ale musíte nakládat velmi opatrně a vážit slova, jestli se nechcete někoho dotknout. A ironii radši úplně vynechte.

Dál bych mohla pokračovat tradičním rozvržením rolí v rodině, která se naší pravdě úplně vymyká. Kupříkladu změna příjmení ženy po svatbě je ve Španělsku považována za sexismus. Narodil ses otci a matce a po nich si poneseš příjmení až do konce. Ani v dobách minulých, kdy bylo Španělsko vyloženě machistické, nepožíval manžel výsady své manželce příjmení vnutit. Natož v dnešní době, kdy španělští muži zastávají stejné role jako ženy. Vaří, nakupují a starají se o děti.

Foto: https://pixabay.com/photos/shrimp-olives-veggies-meal-scampi-6906631/

Tapas

O bezpodílovém vlastnictví manželů ani nemluvě. Co je moje, to moje taky zůstane. Po manželovi dědí děti. Vdova má právo užívat nemovitosti, které jí nepatří. A děti s nimi zase nemohou nakládat, přestože jsou jejich. Prostě jiný kraj, jiný mrav.

Angličanům je zapovězeno projevovat emoce. Nejsou tak chladní, jak si o nich myslíme. Jenom prošli drsnou viktoriánskou výchovou okleštěnou od okázalosti, a tak vypadají i jejich běžné rodiny. Na rozdíl od požitkářských Španělů, pro něž je rodina vším.

Anglický policista s vámi diskutuje. Španělský je asertivní a respekt nebudí jen tak pro nic za nic. A ten český? Jak je to teď, to už nevím. Ale dřív se s ním dalo více či méně úspěšně vyjednávat.

Před pár lety jsem měla v Anglii úplně obyčejný zážitek, který ale zasadil ránu do mého nabubřelého pocitu, že už o nich vím skoro všechno.

Zapadla jsem autem do bahna. Vyrazila jsem na dlouhou vycházku se psem. Zaparkovala jsem na konci vesnice u kostelíčku, ke kterému vede neupravená příjezdová cesta podél potoka a za ní pěšinka podél louky až k další vesnici. Typická idylka anglického venkova. Jako pokaždé jsem zacouvala ke kraji, který se svažoval k potoku, aby se kolem po cestě dalo projet. Jenomže bylo po dešti, já zapadla do bahna a nemohla se svým velkým autem s automatickou převodovkou vyjet.

Co se nepovedlo mně, zadařilo se dvěma mužům stojících v řadě opodál. Jenomže odjet nemohli, protože já blokovala cestu. Hrabala jsem na místě a bořila se čím dál hlouběji. A kromě těch dvou chlapů nikde nikdo.

Seděli v klidu v autě a pozorovali, jak se celá zpocená snažím z bahna dostat. Napřed mi byla hanba, že jsem trdlo a neumím vyjet. Pak do mě vjel tichý vztek, že zdraví chlapi v nejlepším věku na mě civí a čekají, až jim uhnu. Nezdáli se být otrávení, ani netrpěliví. Prostě v klidu čekali. Deset minut nebo možná víc.

Nevydržela jsem a šla je požádat o pomoc, když se sami k ničemu neměli. A víte co? Neposlali mě do háje, dokonce ani neprotáčeli panenky. Velmi ochotně a s úsměvem vyskočili z auta strčili mi do zadku. Auta pochopitelně. Trochu je to bahno sice ohodilo, ale naštvaní nebyli. Zasmáli se a ještě na mě vesele zamávali.

Nechápala jsem vůbec nic. Proč mi sami nenabídli pomoc? V Čechách by určitě vyběhli hned. Je jedno jestli kvůli tomu, abych jim uhnula z cesty nebo proto, že lidem v nesnázích se prostě pomáhá. Ve Španělsku mimochodem taky.

Zeptala jsem se dvou místních přítelkyň, co si o tom všem myslí a jejich vysvětlení mě porazilo. Víte proč mi prý ti chlapi nepomohli? Protože nevměšovat se je výrazem anglické slušnosti. Takže oni byli vlastně velmi dobře vychovaní, a proto mi nenabídli pomoc! Přiznávám, že mi to pořád vrtá hlavou.

Prostě když něco chceš, tak si o to řekni. Tohle moudro je ale myslím univerzální.

Často se mě lidi ptají, co mám na těch třech zemích nejradši?

Anglický nadhled, jednoduchou gentlemanskou byrokracii a rozmanitost. Španělskou opravdovost, pohodu a tapas s vínem. A na Čechách? Vzpomínky, Vánoce a tatranky. A to, že v nouzi poznáš přítele.

Je možné cítit se doma ve třech státech? Myslím, že ano. Důležité je ale nekazit si pohled na svět vlastní optikou.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz