Hlavní obsah

Hodit ručník na lehátko a jít se dospat patří ke koloritu dovolených

Foto: Unsplash

Ilustrační foto

Léto za chvilku začne a s ním i oblíbené dovolenkářské aktivity, mezi které patří i takzvané ručníkové války

Článek

Málokteré praktiky dovolenkářů vyvolávají tak vyostřené emoce. Zatímco někteří „rezervace“ lehátek pomocí ručníků či slunečníků na pláži vehementně odsuzují, druzí si je dokáží, alespoň sami pro sebe, ospravedlnit. Nic mezitím.

Přivstat si v pět ráno, obsadit nejlepší místa v první řadě u bazénu nebo na pláži a jít se dospat. Pak se v klidu nasnídat a s vítězoslavným úsměvem ulehnout na připravené lehátko. Z jedné či druhé strany to jistě znáte.

Mezitím dorazí ti poctiví či naivní, jenomže nemají kde spočinout, přestože první řady zejí prázdnotou. Tedy kromě těch ručníků či slunečníků, jejichž majitelé ještě dospávají nebo teprve v klidu snídají.

Někde trpělivost přetekla již dávno a ostatní dovolenkáři vzali spravedlnost do svých rukou. Vašeho ručníku se prostě zbavili. Hodili ho do bazénu nebo do koše. A vy se můžete vzteknout a dovoláváte se spravedlnosti v podobě krádeže osobního majetku.

Jenomže kde je vlastně ta spravedlnost? Jste spravedliví vy, kteří se zaštiťujete ranním ptáčetem, zatímco ti ostatní mají smůlu neb jsou líní si ráno přivstat? Nebo ti, kteří poctivě dorazí s plážovou taškou až když jsou připraveni se jít natáhnout na slunci?

Bylo by tomu možná jinak, pokud byste s vaším ručníkem zůstali u bazénu od těch pěti také. To by se vám ale asi příliš nechtělo, protože byste si nemohli pospat a ještě k tomu zmeškali all inclusive snídani.

Španělským resortům, správcům pláží a místním už ale došla trpělivost, když se pouhé apelování na zodpovědnost dovolenkářů míjelo účinkem. Vyhlásili proto válku proti slunečníkům a ručníkům.

Většina resortů s bazény již zavedla přísná pravidla v loňském roce a očekává se, že letos ještě přiostří. Někde vám dokonce odpočítávají čas a zaměstnanci nekompromisně odstraňují ručníky a plážové tašky, pokud jsou víc než půl hodiny opuštěné. A to nejenom ráno, ale i během dne. Takže zajít si na oběd a dát si siestu s tím, že se pak vrátím na své místo, již není tak úplně dobrý nápad.

Na vynalézavost a urputnost dovolenkářů jsou ale i pravidla krátká. Sociální sítě i stránky online deníků zaplnila videa bavící celý svět. K vidění jsou řady poskládaných ručníků před zamčeným vchodem k bazénu, což je jedno z opatření, ke kterým se některé resorty uchýlily a brány k bazénu otevírají až v určitou hodinu.

No a co? Když si nemůžu pohodit ručník přímo na lehátko, protože se k bazénu před snídaní nedostanu, položím tedy tašku nebo ručník do fronty před uzamčené dveře.

Svět obletěla i videa lidí postávajících na místech kolem bazénu, kde ještě ani lehátka nebyla umístěna nebo zběsilé úprky turistů po ranním otevření vstupu do prostoru bazénu. Ty by mohly připomínat chrtí dostihy nebo školkové hry se židlemi, pokud by mezi ručníkovými zápasníky nepobíhaly i kypré babičky rozpumpované vidinou celého dne u bazénu. Těmto dovolenkářům ovšem nelze upřít snahu vykoupenou vlastním příkořím. Stojí totiž mnohem víc úsilí než odhodit ručník a vrátit se do postele.

No uznejte, jaká je to dovolená, když musíte být připraveni v 7 ráno pustit se spolu s chumlem v líté bitvě o místo na slunci? Odpočinek střídá stres a zasloužený spánek do růžova se vymění za budíček v časnější hodinu než při odchodu do práce. Ale soudě dle zájmu o bitku to zřejmě stojí za to.

Vždycky někdo přijde první a obsadí ta nejlepší místa, ať už jsou pravidla jakákoli. Obsazovat místa „vynalézavým“ způsobem se ale přestalo vyplácet. Někde pouze přijdete o svůj opuštěný majetek, jinde si navíc k tomu vysloužíte veřejnou potupu, posměch a ještě k tomu tučnou pokutu.

Režim obsazování prémiových míst se ovšem netýká jenom bazénů, ale i španělských pláží. Každá z nich má trochu jiná pravidla a vymáhá jejich dodržování po svém, ale některá vyhlášená místa, jako třeba Costa del Sol, si s nedočkavci přestala brát servítky. Předměty ponechané na pláži před 9.30 ráno jsou místní policí zkrátka konfiskovány.

Nebo takové Calpe, přímořské město na pobřeží Costa Blanca, odrazuje turisty od „zakládání“ a ručníkových válek při východu slunce pokutami až do výše 250 eur. To je ale pouze jeden z mnoha příkladů podobných opatření na ostatních turisty oblíbených plážích.

Údržba pláží a pobřeží a tudíž stanovení pravidel pro jejich využívání náleží jednotlivým obcím, ke kterým patří. Ty si také mohou doplňovat zákon o pobřeží Ley de Costas 22/1988, jak samy uznají za vhodné.

Kromě rezervací míst si ale také dobře zapamatujte, co se smí a nesmí, a před vstupem na každou pláž si ještě pro jistotu prohlédněte informační ceduli, protože neznalost vás neomluví. Zde je výčet toho nejdůležitějšího:

Používání mýdla a šamponů v plážových sprchách je zakázáno napříč celým Španělskem. Pokuty mohou v některých regionech dosahovat až 750 eur.

Na noční romantiku na pláži zapomeňte. Na většině míst je zakázán noční pobyt na pláži mezi 23.00 a 7.00. Ten se vydává z důvodu bezpečnosti a také kvůli pravidelnému úklidu. Přespání na pláži vás může stát dráž než nejluxusnější hotel. Pohybuje se totiž v rozmezí 750 až do 1.500 eur.

A teď ty proklaté opuštěné ručníky a slunečníky. Stejně jako kouření a pohazování nedopalků vás může chytrolínství vyjít až na bolestivých 300 eur.

Na většině pláží je kouření úplně zakázáno, či vymezeno do určených míst, jimiž jsou hlavně chiringuita, neboli plážové bary. Dát si skleničku mojita za 10 eur a k tomu cigárko či dvě vás rozhodně vyjde levněji než zahrabaný nedopalek v písku.

Další pravidlo je víceméně úsměvné, protože jeho vymáhání je minimálně sporné, přesto některé oblasti přímo zakazují močení v moři. Nutkavá potřeba vás může vyjít na 150 eur, budete-li ovšem chyceni při činu.

Toť z veřejných pláží, ale každý turistický resort si stanovuje vlastní pravidla a některé z nich dokonce zavedly takzvanou ručníkovou policii. Ta obchází lehátka se stopkami, a pokud najde obsazené místo, ke kterému se 30 minut nikdo nehlásí, věci zabaví a odnese. Spravedlivé či donebevolající? Odpověď nechám na vás.

A teď si dobře rozmyslete, jestli nekalé praktiky obsazování výhodných pozic, na které jste si své právo dobře zdůvodnili, mají ekonomický a společenský smysl. Jestli vám nevadí veřejná potupa, pak citelný zásah do peněženky už vás od nich možná odradí.

Nutno podotknout, že obcházení pravidel slušnosti není žádnou výsadou Čechů. Dělají to i Angličané, Němci a příslušníci ostatních národů.

Takže až přijedete na dovolenou a budete mít v úmyslu zapojit se do taktické ručníkové války, nejprve si zjistěte místní pravidla. Ta loňská už totiž nemusí platit. A to co se v minulých letech tolerovalo, už se letos bude přísně trestat.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz