Hlavní obsah
Lidé a společnost

Jak může úřednická chyba zničit život člověka. Když zákony vítězí nad rozumem

Foto: Pixabay

Ilustrační foto

Stalo se to před měsícem ve Velké Británii a zůstává nad tím rozum stát. Narozenému děvčátku bylo do rodného listu zapsáno mužské pohlaví a chyba je to prý neopravitelná. Může se to stát i u nás?

Článek

Mladému páru z Nottinghamshiru, Grace Binghamové a Ewanu Murraymu se narodila zdravá holčička. Pyšní rodiče nechali miminko zapsat na místní matrice a snad kvůli nadšení z nového života a únavě po probdělých nocích si nevšimli, že matrikářka udělala hloupou, ale osudovou chybu a do nejdůležitějšího dokumentu, jakým je rodný list, zapsala pohlaví mužské. Doklad byl oficiálně potvrzen a odeslán do centrálního registru.

Rodiče si chyby všimli ještě na úřadě pár vteřin po jeho odeslání a domnívali se, že omyl se vysvětlí a záznam přepíše. Omluvila se jim matrikářka i její nadřízený, ale ukázalo se, že jednou registrované pohlaví je vytesáno do kamene. Byť by realita byla sebeprůkazněji jiná.

Zdá se celkem logicky nasnadě, že každou chybu, zejména tu úřednickou, lze napravit. Že to možná bude proces únavný a zdlouhavý, to si rodiče uvědomili hned na matrice, protože ani zahanbení úředníci nedokázali poradit, jak by bylo možné rodný list změnit.

Ukázalo se, že je všechno špatně. Neexistuje totiž způsob, jak anglický dokument změnit ani legální cestou. Potvrdila to jak centrální matrika, tak Home Office, což je něco jako naše Ministerstvo vnitra, přes který co do vydávání a potvrzování dokladů a způsobilosti pro život ve Velké Británii nejede vlak.

Jediné, co bylo doporučeno, je vložení malé poznámky do rodného listu, která ovšem pohlaví nijak nezmění, pouze „dovysvětlí.“ Pro trans gender lidi existuje něco jako doklad o „Uznání pohlaví,“ o který ale lze požádat až po dosažení plnoletosti, ale rodný list ani pas se stejně nezmění.

Samozřejmě v případě zásadní chyby v dokladech hned po narození je malá vsuvka v rodném listu malou opravou příkoří, které se holčičce dostalo do vínku, a které ji už bude provázet po celý život. Pro celý svět už bude oficiálně navždy klukem.

Ať už ji budou rodiče přihlašovat do školy nebo se bude jednou ucházet o zaměstnání, pro všechny bude oficiálně chlapcem. Kdo by taky uvěřil, že úřednický šiml zapracoval a ona není holkou kvůli tomu, že to tak příroda chtěla nebo kvůli vlastnímu rozhodnutí?

A to nemluvíme o pasu a lékařské péči. Ano, i u doktora bude malá registrovaná jako kluk. V dospívání ji nebudou chtít zapsat u gynekologa, nedostane předepsanou antikoncepci, natož pravidelné mamografické vyšetření prsu.

Třeba holčička nakonec ani sama nebude věřit, že se narodila jako dívka a bude podezřívat rodiče ze změny pohlaví. Nebo jim bude vyčítat, že se jí nepostarali o správné doklady.

Ať se rodiče obrátili na jakýkoli orgán, svého poslance nebo jiné vládní představitele, kromě lítosti se jim nedostalo žádné pomoci. Úřední doklad je svatý a nelze s ním manipulovat. Chyba je na jejich straně, že si žádost před jejím odesláním pořádně nezkontrolovali.

Že je v sázce celý dívčin život a zcela nepochybně ji čeká krutý boj s vlastní identitou, ani to nezmění právní pohled legislativy Velké Británie, který je postaven na zákony přírody.

Úplně stejný případ se stal jiné mamince na té stejné matrice, jejíž dítě zapisovala stejná nekompetentní úřednice. Jenomže to bylo v loňském roce a změna byla po vyplnění příslušných formulářů ještě možná. Její holčička tedy není oficiálně kluk, ale dostala nový rodný list. Jenomže začátkem roku se bohužel pro nové miminko zákony změnily a úpravy se již nepovolují.

Být v kůži rodičů a poté malé holky, si asi nikdo z nás neumí představit. Rozum nám velí nevzdávat se a proti úřednímu šimlu bojovat všemi dostupnými prostředky.

Už je jasné, proč má Velká Británie jeden z nejjednodušších byrokratických systémů západního světa. Protože co je na papíře, to platí a úředníci jsou „korektní“ a neoblomní.

Možná jsem velký optimista, ale věřím, že v Čechách by se taková záležitost přihodit nemohla. Respektive, asi mohla, protože i naši úředníci jsou omylní, ale byla by opravitelná, kdyby ne jinak, snad rozhodnutím soudu. Aspoň v to doufám.

Každopádně i pro nás z onoho anglického těžko uvěřitelného příběhu vyplývá jedno ponaučení. Čím důležitější doklad, tím důkladnější kontrola před podpisem. Cokoli podepíšete, stvrdíte tím úřednickou chybu nebo dokonce něčí zlovůli.

Je snadné alibisticky přehodit úřednickou chybu na vaši hlavu. Máte si dobře rozmyslet, než něco podepíšete. Vždyť je to všechno vaše chyba.

Jestli se vám zdá příběh přitažený za vlasy a pro nás Čechy neaktuální, vězte, že úředníci mohou chybovat všude. Otázkou je, jak se která administrativa dokáže vypořádat s její nápravou.

O případech duplicity rodných čísel se již psalo a pro jejich nositele musí být život a boj s úředním šimlem velmi komplikovaný. Záměna pohlaví v rodném listě je ale z pohledu administrativní chyby zřejmě nepřekonatelná.

Stále se domnívám, že u nás by měl podobný příběh šťastný konec, ale jestli máte jinou, osobní nebo odbornou zkušenost z našeho českého prostředí, pro čtenáře bude jistě zajímavé přečíst si komentáře v diskusi.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz