Článek
V posledních letech prudce vzrostl zájem o plastické operace všeho druhu, a to mezi ženami i muži. Pochopitelně ženy v poměru vedou, ale i mužské zákroky jsou na vzestupu. Zatímco muži využívají zejména možnosti transplantace vlasů a obličejových úprav, převážně nosu, u žen vedou liposukce, zvětšení či zmenšení prsou, úpravy obličeje včetně faceliftu a v poslední době také moderní brazilský butt lift, neboli BBL. To je pro neznalé stále populárnější zvětšení objemu zadečku.
Proč se za poslední roky tolik zvýšila potřeba lidí upravovat svůj zevnějšek? Touha měnit vlastní tělesné nedostatky a přiblížit se ideálu krásy poplatnému té které době existovala vždycky. V minulosti ale byla výsadou movitých pacientů, kteří si to mohli dovolit.
Se stále širší nabídkou úkonů, vzrůstajícím počtem klinik a dostupných cenách za jednotlivé zákroky se plastická chirurgie stává více méně masovou záležitostí, která již není výsadou movitých. K tomu připočtěme silné vlivy sociálních sítí a zahraničních klinik, které své astronomické příjmy vsadily do rukou marketingu, a máme výsledek v podobě plastické chirurgie jako masové záležitosti.
Řeč nebude o domácích klinikách nabízejících služby plastické chirurgie ani o zpochybňování rozhodnutí jednotlivce nechat se trochu vylepšit. Nakonec proč ne, když to jde a pomůže to sebeprezentaci a sebevědomí. Nejde totiž ale jenom o zákrok samotný a reputaci té či které kliniky, ale i o selský rozum.
Pokaždé, když se dobrovolně odevzdáme takzvaně pod kudlu, zahráváme si nejenom s vlastním zdravím, ale i se životem. Na to máme při vidině okouzlujícího výsledku tendenci zapomínat.
Každý chirurgický zákrok totiž neodmyslitelně přináší rizika, která je potřeba důkladně zvážit. A tím se nemyslí nepovedená operace v podobě zohyzděného obličeje, ale vážné dopady na zdraví pacienta.
Řeč bude o mezinárodním trendu cestování za kosmetickými zákroky do Turecka, které se stalo vyhlášeným turistickým rájem nejen pro „obyčejnou“ turistiku na pláž a za památkami, ale také pro obrovské množství zájemců o tělesné úpravy z celého světa. V Turecku se uskutečňuje kolem půl milionu estetických chirurgických zákroků ročně a trend neustále stoupá. Destinace je také velmi populární v oblasti dentálních zákroků a zubních implantátů.
Z plastické chirurgie se v Turecku stala zajímavá komodita i pro státní pokladnu, protože přináší miliardy dolarů ročně. Na vlně masového zájmu zahraničních pacientů se ale vezou nejenom skutečné odborné kliniky s mezinárodní akreditací a lékaři s dlouhodobou praxí, ale i velké množství ordinací nabízející stejné služby s podstatně nižší kvalitou.
Proč je tomu tak?
Turecko se chlubí velmi hustou sítí klinik nabízejících své služby, příznivými cenami, které jsou o 50 až 70 procent nižší oproti klinikám třeba ve Velké Británii nebo USA. Destinace je z důvodu geografické i cenové dostupnosti hojně využívána zejména anglickými pacienty, kterých se za tímto účelem ročně vydá do Turecka kolem 150 tisíc. Tvoří sice jenom část, ale zato podstatnou, všech zahraničních zájemců.
Ve Velké Británii se stalo cestování do Turecka za chirurgickými procedurami nevídaným boomem, které má ovšem spoustu stinných stránek. Upozornění na rizika související s těmito cestami se dostalo dokonce na oficiální stránky anglického ministerstva zahraničí, které upozorňuje i na fakt, že jenom v roce 2023 zemřelo v Turecku při operacích 6 britských občanů. Statistika je ale mnohem hrozivější. Od roku 2019 jich tam vydechlo naposledy minimálně 28.
Britské zprávy pravidelně zaplňují příběhy žen, které v Turecku zemřely při operaci či následně po ní. Obětí jednoho takového smutného příběhu je Kaydell Brown z anglického Sheffieldu, která se toužila nechat vylepšit po dvou dětech. Balíček, které jsou mimochodem v nabídkách velmi populární, zahrnoval odsátí tuku z oblasti břicha, liposukci a BBL, neboli zvětšení zadečku.
I na ni, jako na plno jiných žen, zafungovaly drsné marketingové metody zaměstnanců jedné turecké kliniky. Po pouhém projevení zájmu o informace ji bombardovali telefonáty, emaily a zprávami na WhatsApp. Ukazovali jí obrázky „před a po,“ nabízeli letenky, hotel a slevy v případě vícero zákroků, neboli uvedených balíčků.
38leté matce se podařilo nashromáždit požadovanou sumu 5,400 liber včetně letenky a hotelu a se svojí sestrou se vydala do Turecka za novým životem. Ten jí ovšem v březnu tohoto roku stál život. Vyděšené sestře sdělili něco ve smyslu „sorry, to se může stát, tady je obálka s penězi a letenka na cestu zpátky.“
O půl roku předtím, v říjnu 2023 se cesta stala osudnou také 38leté Hayley Dowell, která toužila po větším pozadí a zvolila si stejný balíček jako Kaydell. Odsátí tuku z břicha, liposukci a BBL. Odletěla na cestu se svým manželem, který se ovšem domů vrátil sám.
Příběhy jednotlivých žen, ve kterých bychom mohli pokračovat, jsou velmi smutné, ale mají mnoho společného i s ostatními pacienty cestujícími do Turecka za novým životem.
Každý, kdo kdy podstoupil jakoukoli operaci, i ten největší laik, si je vědom důležitosti komplexní péče. Nejenom šikovný a certifikovaný chirurg, vybavení zařízené moderními lékařskými přístroji a hygienické podmínky, ale především předoperační a následná péče je kritická v případě jakéhokoli chirurgického zákroku. Nemluvě o detailním poučení pacienta a vysvětlení všech rizik.
Tyto body ale jako by v Turecku nebyly důležité. Naprostá většina místních klinik nemá v zahraničí, kde své služby inzeruje, žádné zastoupení. Alespoň ne odborné. Pokud již na půdě tohoto státu vystupují, pak v podobě „cestovních kanceláří“ vedených neodbornými zástupci. Pooperační péče pak skončí v hotelu, který je součástí balíčku.
Ne nadarmo je na prvních místech webových stránek tureckých klinik chirurgický zákrok inzerován jako spojení příjemného výletu do hotelu s bazénem včetně letenky a kosmetické procedury v jednom. Tento marketingový tah spolu s výhodnou cenou je bohužel velkým lákadlem pro mnohé zákazníky.
Lékařská praxe se tak stala výhodným obchodem a marketingem. Smlouva, kterou každý pacient musí podepsat, přímo zakazuje mluvit špatně o klinice na sociálních sítích a v médiích pod obrovskou pokutou. Proto se také na veřejnost dostávají pouze ty nejzávažnější případy úmrtí, které jsou medializovány.
Medicínská turistika je v podstatě rychlý a velmi funkční marketingový stroj, který přesně ví, jak rychle převést „dotaz pacienta“ na platícího zákazníka. Bleskové rezervace, komunikace přes WhatsApp a zlehčování, či přímo zamlčování rizik je praxí tureckých klinik. Stejně jako vícečetné operace, které jsou pacientce jako doplňkový prodej nabízeny přímo na místě.
Předoperační vyšetření se smrsklo do jednoduchého dotazníku a pohovoru na klinice těsně před zákrokem a pooperační péče prakticky neexistuje. Pacient si užije pár dní u bazénu a šup zpátky do letadla klidně s ještě otevřenými ranami.
Vztah lékař-pacient se přeměnil na vztah obchodník – zákazník. Ovšem bez následné péče zákaznického servisu. Ten je přenechán poskytovatelům lékařských služeb na domácí půdě, ať už státní péče hrazené z daní v případě ohrožení na životě, či komerčních klinik, které napravují nepovedené zákroky. Anglické kliniky estetické chirurgie evidují nebývalý zájem právě o korektivní úpravy po zákrocích v Turecku.
O pacientkách, u kterých se po návratu domů objevily závažné pooperační komplikace včetně sepsí nebo vnitřního krvácení a musely se řešit ve státních nemocnicích včetně doslova záchrany života, případně je stály mnohonásobně víc peněz na domácích specializovaných klinikách při korektivních úpravách, o těch se nemluví. Ony o tom totiž mluvit nesmí.
Mluvit ale o tom smí nemocnice, nezávislý tisk, příbuzní a BAAPS, neboli Britská asociace estetických plastických chirurgů.
Levné zahraniční služby se mohou pořádně prodražit. Ať už v podobě následných úprav, závažných zdravotních následků, či dokonce ceny vlastního života.
Není účelem článku odrazovat lidi od kosmetických chirurgických zákroků. Jde ale o naše zdraví a život, proto je rozum v hrsti důležitější než při jiném rozhodování, jak naložit s penězi.
Pokud vás klinika předem neupozorní na možná rizika a nedá vám prostor ke zvážení, lékař si na vás neudělá čas při pečlivém a upřímném osobním pohovoru, nebude vyžadovat důkladné předoperační vyšetření a nebude vás pak chtít vidět, je úplně jedno, jak levně vás to vyjde. O certifikacích kliniky a praktikujícího lékaře ani nemluvě.
Eliminace rizik totiž není jenom na klinice, kterou si zvolíme. Je především na nás samých.
Když už jsem na úvod použila slova své babičky, nezapomenu ani na dědečka. Ten mi totiž říkával, že nejsme dost bohatí na to, abychom si mohli dovolit kupovat levné věci.