Hlavní obsah
Názory a úvahy

Jaké budou dopady okamžitého zrušení španělských krátkodobých pronájmů?

Foto: Pexels

Ilustrační foto

Mít vlastní byt nebo domeček někde u moře je snem mnoha lidí. Jezdit si do svého na pár týdnů v roce a po zbytek jej pronajímat. Jenomže realizace takového snu ve Španělsku je už velmi svízelná.

Článek

Málokomu unikly zprávy posledních měsíců o protestech a demonstracích obyvatel ve španělských městech a letoviscích proti zvýšenému turistickému ruchu. Místní usedlíci nemířili ani tak proti turistům jako takovým, jako zejména proti poskytovatelům krátkodobých ubytování.

Jejich množství v posledních letech, zejména s příchodem platforem typu Airbnb, nebývale narostlo. Aby ne, když je to pro všechny strany tak výhodné. Pro ty, kteří mají, či si mohou dovolit vlastnit několik nemovitostí, je to dobrý business, a pro cestovatele pohodlný a levnější způsob cestování. Alespoň donedávna byl.

Spekulativní nákupy nemovitostí nejenom zahraničních, ale i místních investorů překonaly únosnou společenskou mez. Ve Španělsku je registrováno 321 tisíc oficiálně licencovaných rekreačních pronájmů a pochopitelně další obrovské množství se nabízí načerno.

Situace se vymkla kontrole a dopadla na obyvatele a rezidenty, kteří jen stěží hledají střechu nad hlavou. Kupříkladu v Barceloně je v současné době takřka nemožné najít dlouhodobý pronájem delší než na 11 měsíců, protože to není pro majitele nemovitostí oproti krátkodobým a střednědobým pronájmům vzhledem k existujícím regulacím výhodné.

Ti, kteří mají štěstí a dlouhodobý pronájem najdou, se většinou musí spokojit s byty nebo čtvrtěmi, které by si jinak nevybrali, a ještě za ně pořádně zaplatit. V ostatních případech jim nezbyde než se spokojit s předraženým pokojíkem ve sdíleném bytě. Těžko se pak divit, že atmosféra a nespokojenost houstne.

Krize bydlení nemohla nechat v klidu ani španělskou administrativu a po různých varováních a novém zákonu uvedeném v platnost začátkem letošního roku, který výrazně upravuje podmínky udělování turistických a sezónních licencí, přišla na řadu represe.

Pojďme si to pro lepší orientaci trochu shrnout. Koupit apartmán či dům ve Španělsku je stále dobrý nápad, pokud v něm chcete bydlet nebo si ho nechat jako vlastní chalupu u moře. Jestli ovšem přemýšlíte o tom, že byste jej pronajímali, pak je zřejmě lepší zvážit jinou investici nebo jinou destinaci.

V tom druhém případě je ale zapotřebí vzít do úvahy, že španělský příklad zřejmě poslouží jako vzor pro další evropské země a restrikcím se v budoucnu nevyhnete ani v jiných dovolenkových destinacích.

Před pár dny přišla španělská vláda se sice předvídatelným, přesto šokujícím prohlášením a nařídila Airbnb zrušit 65 tisíc záznamů napříč Španělskem. Cíleně se zaměřila zejména na nejpostiženější oblasti, kterými jsou Madrid, Katalánsko a Andalusie. To ovšem není konečné číslo. Na řadu přijdou další ubytovací platformy a inzeráty nabízející turistické ubytování.

Vláda uvádí, že těmto inzerátům chyběla platná licenční čísla nebo byla použita nesprávná, případně nebylo uvedeno, zda je vlastníkem společnost nebo fyzická osoba, což je vyžadováno regionálními zákony.

Jednotlivé provincie si navíc mohou udělat vlastní kontrolu inzerovaných nemovitostí a výsledkem je dalších 9 tisíc výmazů ilegálních inzerátů bez platné licence pouze v Katalánsku.

Krátkodobé pronájmy jako takové ve Španělsku zakázané nejsou, ale udělení licence je složitý proces s nejistým výsledkem na konci a nevyplatí se na něj při nákupu nemovitosti spoléhat. Ve hře jsou totiž kromě současné legislativy a místních regulací i lidské faktory v podobě sousedů a nejistá budoucnost zákonů. Pravidla hry se budou jedině zpřísňovat.

Pořízení nemovitosti s již existující licencí je také výhra pouze krátkozraká vzhledem k tomu, že nový majitel musí změnu nahlásit a té nemusí být vyhověno.

Katalánsko, které se rozhodlo zbavit se turistických pronájmů do roku 2028 kompletně, již nové licence neuděluje a existující přestane obnovovat. Takže ze spekulativní hry už rovnou vypadává Barcelona a Costa Brava, pokud jste o této lokalitě uvažovali.

Pokud je inzerce pronájmu nemovitosti označena jako nelegální, dopad na jejího vlastníka je poměrně brutální, a to nejenom z pohledu ztráty příjmu. Kromě obrovských pokut se dají velmi reálně očekávat další prověrky z finančního úřadu, které nejsou ve Španělsku ničím příjemným a mohou mít prakticky likvidační dopad.

Vzhledem k tomu, že se hlavní turistická sezóna blíží a nemovitosti na Airbnb jsou již mnohdy plně zarezervované, na obou stranách pochopitelně vypukla panika. Z oněch 65 tisíc povinných výmazů bylo Nejvyšším madridským soudem již potvrzeno 5,8 tisíc jako zakázaných s okamžitou platností, ostatní budou následovat v dalších dvou fázích.

Zatím není jednoznačně potvrzené, co se stane s již existujícími rezervacemi v těchto zakázaných a vyjmutých nemovitostech. Airbnb bude velmi pravděpodobně nabízet součinnost, protože jejich vlastní renomé se také octlo v ohrožení. Některé zprávy sice hovoří o dvouměsíční době hájení právě kvůli potvrzeným rezervacím, ale v současné situaci není na místě nechávat ověření rezervace na poslední chvíli, pokud takovou již máte.

Jestli uvažujete o dovolené ve Španělsku a poohlížíte se právě po soukromém ubytování přes některou z platforem, ubezpečte se, že nabídka ukazuje číslo licence, případně si jej od ubytovatele vyžádejte. Spoléhat se na inzeráty s množstvím kladných recenzí už nemusí stačit, protože z pohledu legality rezervace není taková informace relevantní.

Jak se k novým pravidlům a zákazu činnosti postaví vlastníci těchto desítek, a brzy zřejmě stovek tisíc nemovitostí vyjmutých z rezervačních systémů, je zatím předčasné předvídat. Jisté ale je, že své byty již do pronájmu těžko nabídnou, protože se ocitli pod administrativním drobnohledem a na novou licenci již pomýšlet velmi pravděpodobně nemohou.

Mnoho z bytů a domů zřejmě zůstane prázdných, takže se do koloběhu dlouhodobého bydlení stejně nedostanou, jiné z nich ale budou nabídnuty na trhu k prodeji, což je jedním z účelů celé akce.

Facebooková skupina českých a slovenských občanů žijících ve Španělsku a zejména v Barceloně a na jihu země, je pravidelně zahlcována poptávkami po krátkodobém ubytování a také mnohými nabídkami od spoluobčanů.

I zde je na místě opatrnost. Mnoho těchto pronájmů, ne-li většina, není oficiální a nabízí se takzvaně podpultově, pokud se rovnou nejedná o scam neboli podvod, které už byly ve skupině zaznamenány. Tito poskytovatelé, byť neinzerují přes oficiální platformy, jsou také ve smyslu legality svého počínání velmi lehkomyslní.

Zejména v oblasti, kde jsou všechny byty v hledáčku městské správy a jejich skutečné užívání bude dříve či později důkladně prověřováno, je jakýkoli neoficiální pronájem cestou do jistého průšvihu.

Chystáte-li se koupit nemovitost ve Španělsku, dobře zvažte účel takové investice. Nespoléhejte se pouze na ujištění realitních makléřů, jejichž zájem by mohl být v konfliktu s tím vaším, a dobře prověřujte oficiální informační zdroje.

Španělsko je úžasné místo k dovolené, ale velmi složité k podnikání, tak ve svých úvahách a plánech raději vezměte všechna rizika do úvahy. Unáhlenost jednání se nemusí vyplatit.

Zdroje:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz