Článek
Železné mříže (španělsky rejas) ve španělských, zejména přízemních oknech, vidíte prakticky všude a zarazí téměř každého nového příchozího. Jako byste se ocitli v nějaké zóně s mimořádně vysokou kriminalitou. Spíš je zvláštní, když někde mříže chybí. Než si na všudypřítomné železo zvyknete, může vás trochu děsit.
Otázka zabezpečení domova je to, co každého hned napadne. Vždyť proč by se někdo doma dobrovolně zavíral jako do vězeňské cely? Je úplně jedno, že zdejší mříže bývají dekorativně atraktivní, pořád jsou to mříže.
Zamřížovaná okna mají ve Španělsku velkou tradici a jejich původ sahá až do dob, kdy si místní žádné skleněné výplně oken nemohli dovolit a bez mříží, původně dřevěných, by jim jinak do kuchyně nebo ložnice nakukovaly třeba krávy. Dnes samozřejmě souvisí zejména se zabezpečením domova. Do hry ale vstupuje ještě další významná okolnost, a tou je klima.
V dlouhých letních a horkých dnech je ventilace domů zásadní otázkou nejen z důvodu osvěžení vzduchu, ale i kvůli vlhkosti. Staré domy neměly a dosud velmi často nemají klimatizaci a ventilátor jednoduše nestačí, takže otevřená okna, která se převážně otevírají dovnitř, jsou pro život v teplých měsících důležitá. A se zamřížovanými okny se můžete pohybovat kdekoli po bytě nebo domě, případně odejít a okna nezavírat.
Dalším důvodem, proč si ve Španělsku pořídit mříže, pokud z nějakého důvodu na oknech nejsou nainstalované, je pojistka nemovitosti proti krádeži a vloupání. Některé pojišťovny mají ve svých klauzulích přímo uvedené, že okna ve výšce 3 metry a níž musí být zamřížovaná nebo mít speciální skla s nerozbitnou úpravou. Jiné pojišťovny zase naopak za totéž nabízejí slevu.
Možná jste brouzdali nabídkami nemovistostí napříč Španělskem a napadaly vás ty samé otázky. U oken v přízemí se můžou zdát mříže ještě smysluplné, ale co takové střešní byty s terasou, které bývají velmi atraktivní a žádané, tedy pokud nejsou v pátém patře bez výtahu. Možná jste si také na fotkách všimli zamřížovaných oken a dveří na terasu. Jaký má tohle smysl?
Nemusí se vůbec jednat o žádnou drsnou lokalitu a důvody jsou přesně tytéž jako v případě přízemních oken. Zabezpečení, větrání a pojistka. I přes střechy a komunální terasy se do střešního bytu lze dostat, i když praděpodobnost je samozřejmě nižší. I v tomto případě pojišťovny většinou mříže či jiné zabezpečení vyžadují.
Ano, všechno to dává smysl, ale proč jsou někdy mříže k vidění i v ostatních patrech? To už je přece jen trochu přehnané, že? Ony totiž ty kovové mříže mají ještě další důvody.
Jedním z nich je další bezpečnostní opatření, tentokrát vnitřní, nikoli proti nezvaným návštěvníkům. Jak už víme, otevřená okna jsou ve Španělsku takřka nutností a přes mříže vám nevypadnou děti a domácí mazlíčci. Tak proto.
Když už mříže, tak hezké. Existují v rozmanitých provedeních a designech, jsou vyráběné na míru a na přání, aby splňovaly nejenom praktický účel, ale i estetické nároky. Málokteré mříže jsou jednoduché a nudné a působí dojmem vězení. Většina je vyrobena z tepaného kovu s různými menšími či nápadnějšími zdobnými prvky a velmi často jsou ve spodní části zakroucené směrem ven.
Tady se vysvětlení různí, i když hlavní smysl asi napadne každého, kdo projde kolem zelených, voňavých či rozkvetlých truhlíků za okny. Zvětšení prostoru mezi mříží a oknem totiž poskytuje prostor pro kytičky, bylinky nebo dekorace. Jiný účel vyhnutých železných mříží ve spodní části je vyloženě praktický. Snáze jimi totiž propadnou nánosy listí, navátého nepořádku, případně sníh.
Někde se píše, že takové nerovné mříže je pro případné zloděje složitější zdolat, ale pravý důvod to určitě nebude. Žádné bytelné mříže není snadné z domu rychle, snadno a bezhlučně odstranit, pokud nejsou na zámek, což pak ale postrádá valnou část jejich účelu.
Jednu velkou nevýhodu ale mříže mají a ta spočívá v potenciálním nebezpečí v případě nutné evakuace, třeba kvůli ohni. Okna bývají nejsnazší či nejjednodušší a často také jedinou únikovou cestou, zejména ta přízemní. Asi nikdo z nás by se nechtěl dostat do zamřížované pasti a na tuto okolnost poukazují zejména zahraniční návštěvníci a také hasiči.
Kupříkladu ve Velké Británii potřebujete na mříže povolení, které se moc často nevydává, a to je také jedním z důvodů, proč jsou pro ostrovany mříže symbolem zóny s vysokou kriminalitou. Však oni také, stejně jako my, nepotřebují po několik měsíců v roce spát s otevřenými okny.
Posledním z důvodů, proč jsou mříže ve Španělsku tolik rozšířené a oblíbené, je velmi prostý. Tvoří součást španělské tradice a života, proto nikomu z místních nepřijdou divné. Dokonce i my příchozí odjinud si na ně velmi snadno zvykneme. Ke Španělsku zkrátka patří.
I když je na trhu mnoho nových a efektivních bezpečnostních systémů, které by mohly staromódní mříže nahradit, Španělé mají to své železo na domech prostě rádi. Patří ke způsobu tradičního bydlení a jsou nedílnou součástí španělského architektonického stylu, i kdyby měly plnit pouze dekorativní účel.
I když v rámci Evropy hrají Španělé ve své zálibě v mřížích asi prim, poměrně obvyklé jsou i v dalších jihoevropských teplých zemích. Mimo Evropu, třeba v Mexiku nebo Jižní Americe, je jejich úkol často obdobný, ale ten bezpečnostní rozhodně převažuje.
Při delším pobytu a dalších návštěvách už také budete brát mříže v oknech jako samozřejmou součást koloritu španělských velkoměst, městeček i vesnic a pochopíte, že ke španělské architektuře prostě patří.