Hlavní obsah
Věda a historie

Rozpad Rakouska-Uherska silně poškodil hospodářství českých zemí

Foto: RomanM82, licence https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.en

Ilustrační foto

V českých zemích se nacházelo zhruba 70% průmyslové produkce tehdejšího habsburského mocnářství. Je jasné, že po jeho konci ztratili čeští průmyslníci významné rakouské, maďarské a další trhy, což jim způsobilo velké problémy.

Článek

Rakousko- Uhersko mělo podle sčítání lidu v roce 1910 51 390 223 obyvatel a tvořilo celní unii. Čili české, moravské a slezské firmy měly k dispozici tento značný trh, který pokrývaly bez jakéhokoliv omezení.

Vyhlášení nezávislé Československé republiky v roce 1918 to výrazně změnilo. Podle sčítání lidu v roce 1921v ní žilo 13 373 463 obyvatel, tedy zhruba čtyřikrát méně lidí než v habsburské monarchii a podnikatelé v českých zemích to pořádně pocítili, poněvadž přišli o značné možnosti odbytu. Zkrátka, kvůli celním bariérám nebylo kam vyvážet.

V knize Podnikání pod Davidovou hvězdou je na straně 388 uvedeno, jak Svaz moravských průmyslníků ostře kritizoval československou vládu. Vytýkal ji, že orientuje republiku na vzdálené spojenecké velmoci Francii a Velkou Británii, nepomáhá však otevírat obchodní možnosti v zemích, s nimiž Československo sousedilo.

Kritická situace byla zejména ve vztahu k Maďarsku, které až do roku 1918 představovalo hlavního odběratele brněnské textilní produkce. Po roce 1918 se však stalo úhlavním československým nepřítelem, k jehož pacifikaci republika dokonce vytvořila vojenský pakt,“ píše se v zmíněné knize.

Majitelům firem vadilo že každý nástupnický stát se před importem chránil vysokými dovozními cly a svoji nespokojenost dávali hlasitě najevo. Nakonec byl k jejich uklidnění povolán sám obuvnický magnát Tomáš Baťa. Ten ve svém projevu k čs. živnostenské komoře v roce 1923 mimo jiné uvedl. „Pánové, chápu, že se vám stýská po pohodlných rakouských trzích, ale s tím se musíme smířit a hledat jiná řešení.“

Byly sice činěny pokusy, aby nástupnické státy po rozpadlé monarchii vytvořily společnou celní unii. To se však nepodařilo. Naopak každý z nich přijal rozsáhlá ochranářská opatření včetně vysokých celních sazeb. Je jasné, že československému hospodářství, které přišlo o důležité exportní možnosti, to neprospívalo. Představitelé těchto zemí si ve své sobeckosti a omezenosti neuvědomovali, že je omezováním dovozu značně poškozují. Jak se říká, ekonomika je na prvním místě, a proto se konec Rakouska-Uherska ukázal z ekonomického hlediska jako chybou.

Je také velice pravděpodobné, že by české země jako součást Rakouska -Uherska zvládly lépe velkou hospodářskou krizi v třicátých letech minulého než v rámci Československa. To také do roku 1938 nedosáhlo předkrizové produkce z roku 1929.

Pak je tu ještě jeden důležitý aspekt. Jakékoliv ekonomické problémy nakonec odnesou především zaměstnanci, Těm jsou zmrazeny či kráceny mzdy nebo jsou rovnou propouštěni z práce. A v nejhorších třicátých krizových letech postihla nezaměstnanost v Československu až kolem jednoho milionu lidí.

Odkazy:

Hospodářské a sociální dějiny Československa 1918 - 1992, 1. díl, Václav Průcha a kolektiv, nakladatelství Doplněk, Brno 2004

Kdy nám bylo nejlépe, Vlastislav Lacina, Jiří Hájek, nakladatelství Libri, Praha 2002

Podnikání pod Davidovou hvězdou, Pavel Kosatík, nakladatelství Práh, Praha 2024

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz