Článek
Asi nejkrásnější svátky v roce slaví i šlechtické rodiny a jejich zvyky se zase tolik neliší od ostatní populace. Je však kladen důraz na noblesu, slavnostní oblečení a duchovno. V křesťanské tradici jsou Vánoce oslavou Narození Božího syna a Spasitele Ježíše Krista, a tak u katolíků, ke kterým se hlásí většina šlechticů, nesmí chybět ani návštěva půlnoční mše svaté.
„V našem rodovém sídle, nyní zvaném Novém zámku v Kostelci nad Orlicí, stával veliký vánoční strom v salónu (nynějším Zrcadlovém sále). Rodiče současného majitele zámku Františka Kinského Bernadetta a Josef Kinští sem jezdívali na Vánoce k rodičům až do doby, než byl zámek prarodičům tchána zabaven,“ uvedla snacha nynějšího vlastníka Hana Kinská.
Slavností večeře se v kostelecké větvi Kinských podávala v jídelně před rozdáváním dárků a obsahovala pevně určená pravidla. Děti mohly k štědrovečernímu stolu usednout s dospělými až od určitého věku. Jako malé jedly zvlášť a dříve. Večeře byla slavnostní nejen stylem prostření, ale také svátečním oblečením. Pro pány byl samozřejmostí smoking, pro dámy dlouhé večerní šaty a šperky. „Dědeček tchána prý miloval mořské korýše. Jako předkrm byl proto pokaždé vařený humr, který se u stolu podával celý nebo rozdělený na polovinu. Potýkat se u stolování s humrem, nebylo nic jednoduchého. Potřebné atypické druhy příborů už dnes běžně v kuchyni nenajdete. Následovala lehká rybí polévka se zeleninou. A jako hlavní chod dravá ryba: nejčastěji candát pečený na přepuštěném másle, nebo candát pošírovaný vařený v páře. Přílohou byly vařené brambory vykrajované na malé kuličky. Na závěre přišel anglický pudink,“ popisuje Hana Kinská.
V rodném domě matky Františka Kinského Bernadetty Kinské, rozené Merveldt, v Lázních Bělohrad se také u štědrovečerní večeře držela slavnostní kuchyně. Jako předkrm se podávaly studené pstruhové filety v jemném aspiku s majonézou. Z bílků, které zbyly z přípravy majonézy, pak zdejší kuchařka paní Eibecková napekla pusinky, a také dort z pusinek, šlehačky a kompotovaného nebo nakládaného ovoce s taženým cukrem. Během rozdávání dárků se podával štrůdl, káva, pil se koňak a jiné likéry. Alkohol se však konzumoval v rozumné míře, neboť rodina se pokaždé účastnila půlnoční mše v místním farním kostele.
„Jsme vděčni, že se rodina i dnes sjíždí na Vánoce v kosteleckém rodovém sídle. Vánoční svátky prožíváme v nejbližším kruhu rodiny. Štědrý večer trávíme s manželem Kristianem a našimi dcerami s rodiči manžela. Začínáme štědrovečerní večeří, tchán František předčítá z Bible a pak jsme až do pozdních večerních hodin u vánočního stromečku. Na Boží hod vánoční přijíždí z Prahy s rodinou sestra manžela Barbora, a tak je rodina vlastně v páté, šesté a sedmé generaci o svátcích pohromadě. Tchán má 27. prosince narozeniny, většinou je oslavíme společným pozdním obědem nebo večeří,“ přiblížila nynější sváteční atmosféru v Kostelci nad Orlicí snacha současného majitele. Nechybí ani účast na slavnostní půlnoční bohoslužbě.
Na své si přijdou i zaměstnanci rodiny Kinských, kteří z jejich rybníků už tradičně dostávají jako dary ryby, převážně tradiční kapry.
K adventu a Vánocům na Novém zámku patří v současnosti i bohatý program pro návštěvníky a posluchače. Kinští pořádají koncerty v Zrcadlovém sále a tradiční výstavu v zámecké expozici. Všech dvanáct komnat místní floristky promění v kouzelný svět Vánoc, doprovodným programem jsou i dětské dílničky, atmosféru podtrhne vánoční hudba a vůně štoly a horkých vánočních nápojů.
„Letos jsme zařadili i čtyři moje prohlídky, kdy hosty provádím svátečně vyzdobeným domem osobně. Částku ze vstupného věnujeme do Fondu Kinský, na podporu školného stravování a vzdělání děti z orlickoústeckého regionu. Na programu pro návštěvníky se podílejí všichni zaměstnanci zámku, každý tím, co umí. Mám radost z krásné pospolité atmosféry a věřím, že si ji odnášejí i naši návštěvníci,“ uzavřela Hana Kinská.
Zdroj:
Osobní sdělení Hany Kinské