Hlavní obsah
Psychologie

Psychologická projekce - nejspíš ji každý zažil, možná jsme ji nerozpoznali

Médium.cz je otevřená blogovací platforma, kde mohou lidé svobodně publikovat své texty. Nejde o postoje Seznam.cz ani žádné z jeho redakcí.

Foto: Pixabay

Projekce je obranný mechanismus ega - popírání vlastních podvědomých impulzů a charakteristik a naopak připisování jich druhým. Projekce se tedy dá částečně vystihnout rčením „Podle sebe soudím tebe.“

Článek

Projekce negativních vlastností v sobě zahrnuje svalování viny na druhé, dřív než bude subjekt obviněn sám – obrana ega preventivním útokem.

Nejspíš se nám už každému někdy stalo, že jsme se nelíbili přítelkyni kamaráda, tchyni, kolegovi v práci - a sotva, co nás takový člověk poznal, už se k vám dostávalo, že o vás říká něco, co se později ukázalo, že je jejich přesný popis.

V rodinách je toto velmi rozšířené u rodičů a potomků, že vidí partnera svého dítěte sotva jednou dvakrát, a už začne výcvik a nalévárna do hlavy na téma On/a ti škodí, on/a tě manipuluje, proč dělá to a to jinak, když u nás doma se to dělalo tak a tobě to určitě vadí, no jo, ty se zastáváš jeho/ji, protože jsi tak strašlivě zmanipulován/a, a my, ubozí rodiče, musíme být kvůli ní/němu na poslední koleji, po všem, co jsme pro tebe udělali!

To bývá evergreen toxických vztahů v rodině a typický příklad projekce. Otec/matka „hučí“ do dcery/syna, že partner je manipulativní, škodí, a přitom zcela logicky je takový rodič, když někoho špiní ve chvíli, kdy ho neměl ani šanci pořádně poznat.

V partnerských vztazích bývá toto velmi časté u nevěrných partnerů - takoví vás neustále kontrolují, osočují z nevěry, zakazují vám vídat se s přáteli opačného pohlaví - většinou pak vyjde najevo, že jsou to oni, kdo měl/má máslo na hlavě. Někdo takový ze své vlastní nevěry vytvoří v hlavě sám pro sebe paranoiu, že když to udělal on, jistě to děláte i vy.

Projekce je jeden z projevů hraniční poruchy osobnosti a je častý průvodní jev narcisismu, což jsou bohužel poměrně časté poruchy v lidském chování.

Pokud jste tedy někdy byli nešťastní z toho, že o vás někdo mluví negativně, ač jste mu nic nikdy neprovedli a mluví o vás tak ve chvíli, kdy vás viděl sotva jednou dvakrát - je potřeba si uvědomit, že to není vaše vina.

S narušeným člověkem, narcistou, či rovnou s někým, kdo má hraniční poruchu osobnosti, se nemáte šanci žádným způsobem domluvit, dokud si leccos neuvědomí, případně nezačne na svém psychickém zdraví pracovat a nezačne užívat medikaci.

Interakce s takovým člověkem je vyčerpávající a ve většině případů jsou problémy stále a stále opakující se, dokud kontakt takovému člověku neutnete, nebo na sobě nezačne pracovat.

Pokud u někoho z vašeho okolí zažíváte, pozorujete projekci, jasně se vůči jeho chování vymezte, a pokud se jeho chování nemění, ukončete kontakt. Psychické zdraví je velmi důležité a nemá smysl si ho zničit kvůli někomu, komu na něm u ostatních lidí absolutně nezáleží.

Zdroje: https://cs.m.wikipedia.org/wiki/Projekce_(psychologie)

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz