Článek
Rebecca syndrom je pojem inspirovaný románem Rebecca od Daphne du Maurier. V češtině se tato kniha jmenuje Mrtvá a živá a pojednává o mladé ženě, která si vzala vdovce. Po svatbě se hlavní hrdinka stále více zajímá o manželovu první manželku a její smrt a stává se jí prakticky posedlá. Román byl několikrát adaptován do filmů, například v roce 1940 v režii Alfreda Hitchcocka a v roce 2020 pro Netflix.
Zjednodušeně řečeno, Rebecca syndrom je až posedlost partnerovou minulostí, a jeho bývalými vztahy.
Člověk trpící tímto syndromem se neustále srovnává s bývalými partnery svého protějšku, neustále po této minulosti partnera pátrá a musí znát sebemenší detail, a ze svých vlastních srovnání s expartnery protějšku vždy vyjde hůře.
Pokud není tento patologický stav řešen, vztah se rozpadne kvůli neustálé nedůvěře ze strany partnera, jež syndromem trpí, či odchodu druhého partnera, jehož unavuje neustálé zpovídaní se a tlačení do nelogického pocitu viny.
Partner trpící Rebecca syndromem se může uchýlit až ke stalkingu bývalého partnera protějšku.
Řešením tohoto problému je v počátku dostatečná komunikace a pochopení, pokud komunikace mezi partnery nestačí, je nutná terapie.
Zdroje:
https://www.kondice.cz/zdravi/syndrom-rebecca-aneb-kdyz-se-zarlivost-zvrtne/?seznam-hp=1&utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.box