Článek
Indie má v přepočtu více než 1,42 miliardy obyvatel. Uvádí se, že z tohoto počtu až 30 % obyvatel žije ve slumech. Bombaj, kde se Dharavi slum nachází, je největší město Indie a v celé aglomeraci tu žije okolo 24 miliónů lidí. Pokud budete hledat otázku na to, kolik lidí už je opravdu moc, není lepšího místa, jak si na ni odpovědět. Proč tu ale počet lidí zmiňuji? Právě tento bombajský slum je ten největší v Asii a jeden z největších na světě. Na rozloze 2,1 km2 se uvádí, že žije až 1 000 000 obyvatel (neexistují přesné statistiky). Některé zdroje dokonce uvádějí až 3 000 000 obyvatel. Důvodem jsou vysoké nájmy ve městě. Slumy tak často poskytují jedinou levnou možnost bydlení. Slum Dharavi je zároveň jednou z nejhustěji osídlenou oblastí světa, dle Guinessovy knihy rekordů.
Neuvěřitelný počet lidí se ukázal především večer na jejich místním trhu, kde se v podstatě nedalo projít. Takový počet obyvatel na tak malém prostoru s sebou pochopitelně nese spoustu problémů. Jedním z těch největších je životní úroveň, hygiena obyvatel nebo kontaminace vody. Oblast Dharavi byla v minulosti nejdříve rybářská vesnice. Když vyschla stala se z ní největší chudinská čtvrť na světě. Jedná se o slum v pravém slova smyslu, narazíte tu na stanové domky a chatrče.

Dharavi

Slum Bombaj
Bude možná trochu překvapením, že do slumu se můžete vydat bezpečně a bezproblémově sami. Nejedná se o nebezpečné místo, jak by se na první pohled mohlo zdát. Obecně ale, a to i místní Češi, kteří tu bydlí, doporučují vzít si průvodce. Slum je velký, má mnoho skrytých uliček a průvodce Vás vezme na místa, která byste sami nejspíš nenašli. Navíc Vám k tomu řekne dost zajímavých informací. Provázejí totiž lidé, kteří ve slumu přímo bydlí.
My jsme se do slumu přepravili Uberem z centra města. Prohlídku jsme měli až odpoledne. V kavárně jsme se sešli s naší průvodkyní Bharti, která ve slumu přímo žije. Bharti má zrovna „trochu štěstí“ v tom, že bydlí v trochu lepší části slumu, v oblasti, kde se vyrábí hrnce. Ulice v této části jsou přeci jen trochu širší a vypadalo to tu uklizeněji. Po cestě slumem nám představila i svou maminku a dceru.
Bombaj je místem, kde nájemné za dům patří k nejvyšším na světě. Slumy tak poskytují často jedinou levnou možnost, jak vůbec někde bydlet. Tento slum v Dharavi poskytuje i možnost, jak si vydělat na živobytí. Za den si tu vydělají průměru asi 150 Kč. Ve slumu narazíte na kuchyni, která vaří pro zaměstnance slumu. Za jídlo pak platí asi 1 500 rupií za měsíc a maso mají jen o víkendech. Převážně se tak jedná jen o vegetariánskou stravu.

Dharavi

Slum Dharavi
Lidé tu žijí v patrových plechových chatrčích, které jsou malé a často je zakrývá jen závěs. Průměrně se uvádí velikost chatrče 10 m2, kde žije celá početná indická rodina, minimálně 10 lidí. Když tam stojíte, ani si vlastně neuvědomíte, že stojíte před domem (bytem) a že se nejedná o rozpadlý sklad. Samozřejmě tu není žádné označení domů nebo ulic. Vzhledem k velikosti a spletitosti uliček je až s podivem, že každý ví, kam se má večer vrátit domů.
Elektřina je tu levná a k dispozici. Problémem je tu ale s vodou. Ta je pouštěna jen na maximálně 4 hodiny denně a tak si obyvatelé slumu snaží nabrat co nejvíce do barelů. Navíc zde funguje jen 160 kohoutků. S dostupností vody potom souvisí i hygiena. V obydlích nenajdete koupelny, ve slumu jsou společné sprchy a toalety, což by asi nebylo tak špatné. Horší na této situaci je fakt, že jedna veřejná toaleta je určena v přepočtu na 1 500 lidí. Navíc za každé jeho použití se musí zaplatit.
Po celém slumu můžete fotit a natáčet, jen je to zakázané v časti tzv. rezidentů, čistě jen z důvodu slušnosti k nim a k jejich způsobu života. V této části jsme stejně procházeli opravdu úzkými uličkami s baterkou, protože tu byla tma. Ptali jsme se Barthi zda obyvatelům nevadí, že si je tu turisté fotí a natáčí, zda to neberou jako narušení jejich soukromí. Prý naopak, jsou rádi za každého návštěvníka, který k nim s pokorou nakoukne a trochu pozná, že se nejedná o špatné místo. Ne každý slum je totiž takhle bezpečný. Je to místo pracujících lidí, kteří se snaží poprat s tím, co jim Indie přichystala. Obecně byli všichni milí, a to i mezi sebou, což je na takovém místě, s tak malým osobním prostorem docela obdivuhodné.

Slum Dharavi

Dharavi
Možná pro vás bude překvapením, že slum má pro samotnou Bombaj velký ekonomický význam. Podařilo se tu na malém prostoru, na kterém se tísní neuvěřitelný počet lidí vytvořit svou vlastní malou ekonomiku, která prospívá samotnému městu. Ekonomickým pohonem slumu Dharavi je recyklace plastu a kožedělnictví. Právě recyklovaný odpad je nedílnou součástí prodávaných výrobků. Do obou těchto částí se s průvodcem podíváte. Můžete se pak podívat i přímo do jednotlivých místností, kde probíhá samotná práce a výroba. Nečekejte ale klasické evropské pracovní podmínky, člověku je z toho až trochu smutno. Musím říct, že nás tady trochu zarazilo, že jsou tu kamery, prý pro dohled nad pracovním nasazením. Jinak právě slum Dharavi a jeho kožedělnictví zásobuje podniky a obchody nejen napříč Indií, a tak je možné, že si na dovolené v Indii koupíte výrobek, který byl vyroben právě tady. Odhadem se roční obrat této malé ekonomiky pohybuje okolo 700 milionů dolarů. A co budoucnost slumu?
Bylo mnoho pokusů, jak život ve slumu v Dharavi zlepšit, ale koordinace a organizace projektu vždy ztroskotala na tak velkém počtu lidí, který slum tvoří. Momentálně si ve slumu můžete všimnout, že některé chatrče mají na dveřích napsané značky. Jedná se o nynější projekt vlády v čele s milionářem Gautamem Adanim, který chce z Bombaje a tedy i ze slumu Dharavi udělat moderní město. Finanční částka celého projektu se pohybuje přes miliardu korun. Podle Barthi nejsou místní obyvatelé z projektu příliš nadšení, bojí se hlavně o ztrátu příjmů, které jim slum poskytuje.

Dharavi