Článek
Další místo na které může být Jordánsko právem hrdé je skalní město Petra. Vzniklo už před naším letopočtem jako království Nabatejců. Při velkém zemětřesení bylo město opuštěno, v průběhu let upadlo do zapomnění a bylo tajemstvím jen místních beduínů. Za objevení se zasloužil Švýcar, který se vydával za muslimského učence v roce 1812. A skalní město bylo znovu postupně odhaleno veřejnosti a 7. 7. 2007 zapsáno jako sedmý div světa.
Petra se nachází zhruba 3 hodiny od hlavního města Ammanu. Jak se dostat do Petry místní dopravou si tu nepřečtete. Vyrážely jsme z města Kerak do Wadi Musa a celé se nám to podařilo odstopovat. Cesta zahrnovala přes 130 km, jeden stopnutý autobus, dvě jízdy na korbě auta, tradiční jízdu v osobáku v šesti lidech a trochu té turistiky.
Někdo říká, že den na návštěvu skalního města postačí. Někdo, že dva dny jsou málo a potkaly jsme tam dokonce i pána, který tam strávil 5 dní a nestihl všechno. Asi záleží jak jste bádaví. Ale za nás si myslím, že jeden celý den je naprosto ideální. Je lepší vyrazit hned s otevírací dobou, ať máte dostatek času a budete třeba u Pokladnice první. Počítejte s tím, že je Petra velká a bez problému nachodíte 20 km.
K proslulé hrobce Pokladnici vede asi kilometrová nádherná soutěska Al-Siq. Její šířka je minimálně na rozpažení a maximálně okolo 5 metrů. Na konci soutěsky se před vámi objeví samotná Pokladnice. Je to opravdu nádherné umění. Hrobka krále vytesaná do neuvěřitelných detailů. To nejznámější a nejvíce obdivované je pouze začátkem celého města. Název Pokladnice vymysleli sami beduíni, předpokládali totiž, že se zde musel ukrývat poklad.
Na Pokladnici se můžete podívat i ze shora. Za královskými hrobkami se vydejte po schodech cestou mezi skály a po několika kilometrech dojdete na místo. Cesta vede jak po schodech, tak i po nezpevněných cestách, odkud jsou krásné výhledy na celou Petru. Za výhled i za čaj, který nahoře „rozdávají“ za peníze pár JODů dáte, ale výhled s vycházejícím sluncem mění Pokladnici v barvách a rozhodně to stojí za to.
Další místa ve skalním městě na které narazíte je třeba římské divadlo až pro 8 000 lidí, kašna zasvěcená nymfám, Al-Mazbah - hlavní obětiště nebo můžete vyjít na horu Hór. Po cestě Petrou narazíte na královské hrobky, které si můžete prohlédnout i zevnitř.
Na protilehlé straně se nachází další klenot Petry, a to klášter ad-Dér (Monastery). Ke klášteru vede dechberoucích 800 schodů, a to opravdu doslova. V tom teple budete mít co dělat abyste je vyšly. První schody ještě odsuzujete všechny ty lenochy, kteří za pár JODU dole zaplatí osla, aby je vyvezl a v polovině už jim závidíte. Po celé délce schodů je trh, a když si potřebujete odpočinout jste rázem jednoznačnou obětí místního obchodu. Říkat, že nemáte hotovost, vám tu moc nepomůže. Terminály tu mají také, tady jsou o krok napřed.
Asi 20 minut jízdy autem od vstupu do Petry se nachází Malá Petra, která sloužila jako předměstí té hlavní. Celková návštěva Vám zabere zhruba hodinu a vstup není zpoplatněn. Je možné z Malé Petry dojít i ke klášteru ad-Dér. Do Velké Petry už povolení/vstup potřebujete.
V celém skalním městě je spousty turistů, což znamená spousta peněz. Samozřejmě se nevyhnete i nabídkám suvenýrů, fotky s velbloudem, projížďkou a smlouvání a smlouvání.
Více informací o tomto místě i samotném Jordánsku naleznete na našem blogu.