Článek
Chorvatsko je od 1. ledna 2023 součástí schengenského prostoru, a tak si cestující autem ušetří dlouhé fronty na hraničních přechodech. Pro cesty do Chorvatska stačí pouze občanský průkaz. Tím druhým důvodem je přijetí eura, a tak už není třeba řešit směnu kun. Pokud nějaké kuny doma máte, vezměte je s sebou a tamní banky vám je smění za eura. A využijte pro nás aktuálně příznivého kurzu eura.
Letos jsme v Chorvatsku strávili Velikonoce. Na ostrově Korčula s výlety po okolí. Měli jsme s sebou pár desítek eur s tím, že budeme platit převážně kartou. Ukázalo se ale, že v restauracích a kavárnách mnohdy karty neberou. Výběry z bankomatu máme v zahraničí zdarma, a tak jsme to nepovažovali za problém. Jenže chorvatské banky si za výběr účtují nemalé částky. Z cca deseti bankomatů v centru Korčuly byly tři mimo provoz a ostatní za výběr hotovosti žádaly od 3.70 do 5.60 EUR.
Média zatím zdražení po adopci eura označují za mírné. Na Korčule o Velikonocích bylo ještě mrtvo, otevřené jen některé restaurace. V porovnání s Mallorkou, kde jsme koncem března strávili týden, nám jih Chorvatska přišel drahý. Sklenička vína v restauraci klidně 5-7 EUR (nicméně velice kvalitní místní odrůdy). Fanta, Cola, Sprite za 3.70 se nám zdálo moc. Nicméně každá část Chorvatska má jiné ceny a musíme brát v potaz také to, že Korčula je ostrov.
Dobrou zprávou je, že tamní benzín je levnější než u nás. Snad to do léta vydrží. A pokud nemáte rádi dlouhé cesty autem, využijte letos četnějších leteckých spojení jak z Prahy, tak z Vídně. Do Zadaru vás z Prahy vezme Ryanair. Croatia Airlines budou letošní sezóny z Prahy létat do Splitu a Dubrovníku, což je skvělá příležitost prozkoumat vzdálenější zákoutí Chorvatska.