Článek
Zalehnete do postele, přikryjete se a chcete se oddat do říše snů. Ale i když to vypadá jako klidová činnost, tak neusnete. Máte totiž tendenci hýbat nohama, jelikož v nich máte nepříjemný pocit a pohybem jej zaženete.
Syndrom neklidných nohou
Tato porucha, často také nazývána jako akatizie, se projevuje nepříjemnými stavy, kdy dotyčného provází neklid, neschopnost zůstat v klidu. Má stálou tendenci se pohybovat.
Obvyklé jsou následující příznaky:
- Tendence hýbat nohama, příp. jinými končetinami, vyvolává je neklid
- Nutkání k pohybu je více frekventované při klidu, když nic dotyčný nedělá
- Nutkání k pohybu a nepříjemný pocit jsou utlumeny samotným pohybem
- Tato tendence je obvykle vyvolána v noci, anebo se během ní zhoršuje
Ačkoliv je pravděpodobnost výskytu této tendence v noci, nemusí se vyskytovat jen v tuto dobu. Dotyčný může mít problém i během dne, když sedí. Má nutkání hýbat nohama, alespoň trochu hýbat do stran, cokoliv, jen aby ony nepříjemné pocity zahnal. Na jeho okolí to může působit podivínsky, u někoho může vyvolat dojem, že mu není dobře, nebo má třeba nějaký záchvat. Je proto dobré na to taktně upozornit v případě potřeby, aby se okolí nevyděsilo.
Léčba syndromu neklidných nohou
V první řadě je důležité zjistit příčinu. Je možné, že za syndromem neklidných nohou stojí např. Parkinsonova choroba, nebo jsou k tomu genetické předpoklady. A také za tím může být nedostatek vitamínů, amyloidóza a jiná onemocnění nervů.
Léčit se dá tento syndrom pomocí léků, jenž pomáhají zmírnit napětí svalů, vznikajících v důsledku neurologických onemocnění. Řadí se sem např. diazepam.
Anketa
Zdroj: