Článek
Když se řekne diamant, všichni si představíme buď tvarovaný, nebo různě velký lesklý, tvrdý nerost, který má obrovskou hodnotu. Je také ozdobou královských klenotů. Pánové jimi rádi oslní své drahé polovičky, dámy se jimi rády galantně chlubí ve společnosti, pokud jsou šťastnými majitelkami tohoto skvostu. Na tom, že je oblíbenou a drahou ozdobou, není nic, o čem by se dalo pochybovat. Je tu ovšem několik drahokamů, které jsou cennější než samotný diamant.
Alexandrit
Jeden z nejcennějších drahokamů, který je jakousi ,,odrůdou“ chryzoberylu, což je ruský národní drahokam. Objeven byl v 19. století finským mineralogem N. Nordenskjöldem na Uralu. Jméno nese po ruském caru Alexandrovi II. Podle intenzity světla a jeho směru mění svou barvu. Při denním světle je jeho barva zelená, či zeleno-modrá, při umělém světle se změní na tmavočervenou až fialovou. Jeho nejznámější ložisko bylo na Uralu, menší ložisko pak v Brazílii. Dále k možným lokalitám patří Srí Lanka a Madagaskar.
Démantoid
Objeven byl též v 19. století na Uralu. Je to drahokamová odrůda andraditu, což je méně známý granát. Chromu, který je v něm obsažen, vděčí za zelenou až žlutozelenou barvu. Nejvíce je ceněn pro svůj lesk, jeho ložiska jsou také téměř vyčerpaná. Nejčastěji byl nalézán také v Africe a Madagaskaru.
Rubín
Tento krasavec je růžový až načervenalý, hlavní složkou je korund a opět tu figuruje i chrom, díky kterému má své charakteristické zbarvení. Tentokrát se ložiska rozšíří na další lokality, tedy např. Austrálie nebo Grónsko, popř. Asie, odkud pochází jednotlivé barevné rubíny. Nejcennější jsou rubíny holubí krve, tedy sytě červené, mající lehce modrý odstín. Ty lze nalézt v Barmě nebo Mogoku.
Safír
Odrůda korundu, který se může vyskytovat jako přírodní drahokam, anebo se může vyrobit uměle. Vždy obsahuje příměs některého z kovů, jenž dodávají charakteristická zbarvení, ať už železo, chrom nebo třeba měď). Řadí se sem všechny drahokamy, které jsou odrůdou korundu (až na rubín). Modré zbarvení dodává safíru příměs titanu a železa. Opět se za nimi můžeme vydat do Austrálie, Thajska a dalších lokalit. Často je safír napodobován sklem.
Zdroje: