Článek
Největší pták své doby
Zapomeňte na ptáčky, kteří by k vám dobrovolně přilétli na ruku. Tenhle pták vám na ruku jen tak nesedne, maximálně by se vás pokusil prohnat. I když ani to by se mu nejspíš nepodařilo, byl sice velký (rozměr okolo 2 metrů), ale pomalý.
Navíc byste mu zřejmě ani nenotovali na sto procent s jeho jídelníčkem. Vypadá sice, že jeho předními položkami v menu je maso jakéhokoliv druhu, ale později bylo zjištěno, že byl býložravcem, možná i všežravcem. Takže úplně na masité stravě se zde zřejmě netrvalo.
I když samozřejmě vyhlíží Gastornis hrozivě, není považován vyloženě za predátora. Neměl žádné drápy na nohou, kterými by se dalo popadnout kořist, k rozlousknutí něčeho tvrdšího mu posloužil zobák, který měl vysoký a stlačený. Nebyl určený k tomu, aby se jim dala roztrhat kořist na menší kousky, jak tomu bývá u vrcholových predátorů. Co se týče stavby těla, trup měl krátký, křídla měl zakrnělá, o létání tedy nemohla být vůbec řeč.
Vzhledem k jeho velikosti se mělo za to, že patří k druhu masožravých ptáků, tedy ptačích ,,teroristů.“ Ovšem jeho dnešním nejbližším příbuzným je vodní ptactvo, tedy např. kachny nebo jiní ptáci.
Kde na něj šlo narazit?
Pozůstatky tohoto ptačího druhu byly nalezeny u Paříže, ale i v Novém Mexiku. S názvem přišel francouzský fyzik Gaston Planté, který jeho první fosilie u Paříže objevil. Na výjimečnosti objevu přidal i fakt, že fosilie, které byly nalezeny, byly opravdu velkých rozměru, navíc šlo o jednoho z nejstarších ptáků, kteří byli v té době známi světu.
V průběhu let byly nalezeny další a další ostatky, někdy ještě více kompletnější, takže vznikaly nové druhy. Roku 1874 na scénu přišlo Nové Mexiko, kde byly nalezeny nové fosilie tohoto exempláře. Paleontolog Edward Drinker Cope svůj objev považoval za náležící k jinému druhu Gastornise, něčemu většímu a pojmenoval tak nový druh Diatryma gigantea. Pro vědce, zkoumající fosilie, bylo náročné přiřadit fosilie ke správnému druhu. Rozlišovala se velikost, čeleď, začínal v tom vznikat poněkud zmatek. Některé nově pojmenované druhy navíc později byly přiřazeny ke druhům již objeveným.
Zdroje: