Článek
,,Ty nemůžeš mít artrózu, na to jsi ještě příliš mladá.“ Takové a jiné poznámky při sdělení, že ty klouby fakt bolí, může slyšet každý mladší člověk, kterému je třeba okolo třiceti. Protože je zvykem, že se tahle nemoc projevuje až po čtyřicítce, spíše až nad padesát let věku, může být situace zlehčována.
No jasně, nejste nijak extra staří, tak přece nemůžete mít tuhle nemoc. Když pomineme určité faktory, které jsou typické pro starší lidi, je nutné si uvědomit, že i mechanický úraz může artrózu způsobit a je jedno, kolik dotyčnému je let.
Jak lze charakterizovat artrózu?
Tato nemoc postihuje pohybový aparát, díky čemuž dokáže pořádně zkomplikovat život. Pro samou bolest nejsou lidé moc schopni se hýbat a když, tak u toho dost trpí. Nejsou schopni vykonávat složitější činnosti a často je artróza dovede až k invalidnímu důchodu. Rozdíl mezi tím, zda víc napadá ženy, nebo muže, není. Jediné, co lze rozlišit, je postižená oblast na těle. Obvykle jsou to kolenní klouby a kyčelní klouby, výjimkou ale nejsou zmíněné drobné klouby v ruce a případně ploténky na páteři.
Čemu ,,vděčíme“ za artrózu?
Nedá se jednoznačně ukázat prstem a říct ,,Ty jsi vinen“. Dříve se za hlavního viníka považovalo opotřebení chrupavky v kolenním kloubu a vyšší věk. Dnes je ale toto jen jeden z mnoha faktorů, které přispějí k rozvinutí artrózy.
Artróza jako taková se dělí na primárnía sekundární. U primární artrózy je nejednoznačné, co je spouštěčem. Může jím být genetika, zatěžování kloubů anebo přílišná nadváha člověka. Při sekundární artróze již do hry vstupují vývojové vady a mechanické úrazy. A tady se to může stát i mladému člověku. Dá se říct, že během let je chrupavka namáhána čím dál více, opotřebovává se. Již ztrácí svou pružnost, není tak hladká jako bývala a jsou na ní znát různá poškození. Na kostech kloubu se pak tvoří výrůstky, které mají na svědomí dráždění nervů a způsobení bolesti.
Jak se artróza projevuje?
Projevy nemoci závisí na tom, v jakém stadiu nemoc je. Rozlišují se 4 stadia nemoci. V prvním stadiu dochází k tvorbě kostěných výrůstků. Ještě ale nejsou úplně rozeznatelné. Ve druhém už jsou jasnější, lze poznat, o co vlastně jde. Ve třetím stadiu je zúžena kloubní štěrbina, více se přiblíží konce kostí a tvorbě velkého množství výrůstků. Čtvrté stadium představuje kloubní štěrbinu, která je stěží rozpoznatelná, ne-li přímo již zaniklá. Vznikají deformace kostí a dochází k jejich špatnému postavení.
Dle toho, v jakém stadiu nemoc je, je bolest kloubů horší a horší. Může se projevit v klidu a při pohybu po nějaké době vymizet, později se ale znovu objeví. Dle lokality výskytu nemoci pak lze určit, zda jde o gonartrózu – kolenní artróza, koxartróza – kyčelní kloub, anebo risartróza – klouby na ruce.
Je pravděpodobné, že artrózu budete mít?
Faktorů, které vás předurčí jako pravděpodobné ,,vlastníky artrózy“, je několik. Patří sem vyšší věk, nadváha, přílišná námaha, zatěžování kloubů a v neposlední řadě délka končetin, kdy máte každou nohu jinak dlouhou. Své dokáže udělat také endokrinní onemocnění.
Hurá k lékaři
Jestliže na sobě pociťujete, že vás bolí klouby a tím je myšlena opravdová bolest, zajděte k lékaři. Ten se vás vyptá na přesné obtíže, jak dlouho je máte, kdy nejčastěji se projevují. Odebere vzorek krve a samozřejmě pošle na další vyšetření, což znamená návštěvu rentgenu, magnetické rezonance, sonografie a scintigrafie (vyšetření pomocí malého množství radioaktivní látky, které se rozloží ve vyšetřovaném orgánu).
Pokud se potvrdí artróza, následuje nasazení vhodné léčebné terapie. Ta probíhá pod dohledem fyzioterapeuta, popř. rehabilitačního pracovníka, který kontroluje správnost prováděných cviků, jenž mají ulevit od bolesti. Dále je také ve hře magnetoterapie, elektroterapie, příp. jiné terapie a ultrazvuk. Kromě těchto léčebných procedur jsou pacientovi navrženy i léčebné pomůcky, jako např. zdravotní obuv či vložky do bot.
Pokud terapie nepomáhají, může se přistoupit k chirurgickému zákroku, tedy buď se kolenní kloub opláchne od odrolených částiček kloubu, anebo jej lze obrousit. Poslední variantou je úplná náhrada kloubu.
Anketa
Zdroje: