Hlavní obsah
Finance

Dá se vydělat na kryptu?

Foto: Image by pvproductions on Freepik

Tak jo, pojďme na to. Krypto, to je ten nebezpečný svět, kde se střetávají géniové s laptopem a amatéři s TikTokem. A otázka, která nás všechny někdy napadne- dá se vůbec vydělat na kryptoměnách? Odpověď je: „No jasně!“

Článek

Ale je to tak trochu jako hrát ruskou ruletu, jen místo revolveru držíte telefon a místo kuličky máte nějakou tu nesmyslnou altcoinovou měnu. Pojďme se na to podívat.

Když mluvíme o kryptu, většina lidí má v hlavě dvě jména: Bitcoin a Ethereum. Tyhle dvě měny se v současnosti považují za takovou „bezpečnou sázku“ v kryptosvětě. Bitcoin je digitální zlato, co se hodí do dlouhodobé „úschovy“ hodnoty. Jestli někdo tvrdí, že to není pravda, pravděpodobně právě prodává levné NFT s obrázkem kočky na skateboardu. Bitcoin je ve skutečnosti poměrně stabilní, což není žádný eufemismus – v porovnání s tím, co se děje s jinými měnami, je jeho cena jako zpevněná dálnice bez děr.

Ethereum, na druhé straně, má svou vlastní vlnu stability, ale s trochou více inovací. To je něco jako kryptoměnový systém pro chytré kontrakty. Takže když se někdo ptá, na čem je možné uchovat hodnotu, klidně jim řekněte: „Třeba na Bitcoinu nebo Ethereu.“ Je to podobné jako říct, že si můžete udržet hodnotu v zlatě nebo akciích velkých firem, kde se cena mění v řádu několika procent.

Ale to není všechno. Když už jsme se dostali k tomu, že krypto může být poměrně stabilní, co když vám řeknu, že se na něm dá vydělat pořádně, ale jen tehdy, když se budete otáčet jako klaun na karnevalu? Víte, co tím myslím? Některé měny, ať už nazývané altcoiny nebo prostě měny s vysokou volatilitou, se hýbou tak rychle, že se cítíte jako astronaut při startu rakety. A co že to vlastně znamená? No, že cena může vyletět o tisíce procent během několika dní a pak zase spadnout na úroveň, která by vás napadla, že je to hodnota vaší peněženky po těžkém víkendu.

Příklad? Třeba PEPE. Kdo z vás o ní někdy slyšel? Když to vzalo na začátku roku 2023 raketový start, každý to považoval za nějaký nový „memecoin“ s meme hodnotou. To bylo něco jako říct: „Tak a teď jsem milionář, protože jsem si koupil něco, co vypadá jako obrázek žabky.“ Ale teď vážně – PEPE a podobné měny ukázaly, že v kryptosvětě může i žabí meme spustit závratný růst ceny. A co se stalo dál? PEPE během několika dní poskočilo o desítky tisíc procent. Představte si to: koupíte pár tisíc PEPE za pár dolarů, pak to během pár dní vyroste na nějakých sto tisíc dolarů. Pak to zase padne a máte peněženku prázdnou. Ale pořád můžete říct: „Byl jsem tam.“ A to je v kryptu často nejdůležitější – být tam, když se to děje. Protože ve chvíli, kdy to vyletí nahoru, jste buď na vrcholu, nebo máte obličej v písku. A to je výzva.

A víte, co je na tom všem nejlepší? To, že krypto je otevřené všem. Každý, kdo má připojení k internetu a trochu chuť riskovat, si může zahrát na burze, přičemž si říká: „Možná právě teď objevuji nový Bitcoin, třeba to všechno změním!“ Pak už stačí mít štěstí a trochou trpělivosti (a občas i hodně nervů). Když se zblázníte, můžete se stát milionářem, nebo prodat své ztráty a jít hrát něco méně stresujícího – třeba Monopoly.

Ale pozor – s vysokou volatilitou přichází i velká odpovědnost. Když zbohatnete, můžete se cítit jako na vrcholu světa. Ale pokud jste opravdu v kryptu, víte, že o to rychleji můžete spadnout na dno, než stihnete napsat „HODL!“ Na druhou stranu, právě tyto divoké výkyvy jsou to, co dává kryptoměnám jejich kouzlo a příležitost. Měny jako PEPE, SHIB, nebo DOGE se rychle mění, ale dávají hráčům možnost neustále se učit a přizpůsobovat.

Pokud chcete na kryptu vydělat, musíte mít nejen dobrý odhad, ale i nervy ze železa. Je to svět, kde můžete vyhrát hodně, ale také hodně ztratit. A místo aby se vás lidi ptali, jestli máte peníze na zbytečné věci, budou se ptát: „Máš už nějaké PEPE?“ Na kryptu je všechno možné – od naivního „co když to exploduje?“ po skutečný zájem o investice do něčeho, co vypadá na první pohled úplně absurdně. A přesto je to všechno možné.

A nakonec tedy ta otázka. Dá se vydělat na kryptu? Jednoduchá odpověď je - ano. Ale nebojte se, když z toho nebudete mít přesné odpovědi hned. Je to svět plný příležitostí, ale i zklamání. A to je přesně to, co ho dělá tak fascinujícím. Může to být hazard, ale může to být i cesta, jak na chvíli zažít, co to znamená být součástí něčeho většího. A kdo ví – třeba právě teď stojíte na prahu své kryptomilionářské kariéry.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz