Hlavní obsah
Lidé a společnost

Do dražby jde Cobainova podepsaná kytara, Oscar nebo Elvisův luxusní prsten

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Foto: repro z katalogu/GWS Auctions Inc.

V online aukci lze vyhrát filmovou cenu Oscar, podepsanou kytaru frontmana Nirvany či diamantový prsten Elvise Presleyho

Předměty z dějin Hollywoodu, pop-music nebo politiky a sportu se teď draží v USA. Třeba šaty Marilyn Monroe, podpis Boba Dylana, leccos o J. F. Kennedym, ale i chlupy lva z filmu Čaroděj ze země Oz.

Článek

Pouhý týden zbývá do konce online dražby Artifacts of Hollywood and Music, kterou pořádá americká firma GWS Auctions. Jakkoli by se mohlo zdát, že artefakty z budoárů filmových hvězd, Ford Thunderbird ze snímku Thelma & Louise nebo nunčaky karatisty Bruce Leeho budou „příliš vzdálený most“ pro běžného smrtelníka, opak je tentokrát pravdou.

Aukcionář totiž zvolil agresivní strategii co nejnižší cenové hladiny pro první příhoz. Obvykle to bývají zhruba dvě třetiny odhadních cen, ale v tomto případě jsme někde jinde. Nemalá část položek začíná s „vyvolávačkou“ od pár set dolarů, například cena stříbrem zdobené kabelky Marilyn Monroe (na snímku níže) ani po pěti příhozech ještě nepřekročila hranici 1000 dolarů (odhadována je na 3500-4000 dolarů).

Foto: katalog/GWS Auctions Inc.

Tuto kabelku dostala od Marilyn Monroe její filmová kadeřnice

A například flitry zdobený růžový top herečky Lany Turnerové (1921-1995) dosud nemá zájemce ani za 200 dolarů, přitom odhad je desetkrát vyšší. Máme tu i auta: kromě výše zmíněného Fordu lze pořídit i repliku sportovního DeLoreanu DMC 12 ze sci-fi komedie Zpátky do budoucnosti (1985) nebo rekonstrukci komiksového Batmobilu z roku 1961. Tady se odhady pohybují okolo čtvrt milionu dolarů, přesto jsou oba vozy k mání za ceny o více než polovinu nižší.

Pravý Oscar - kdo z vás to má?

Cena americké filmové akademie známá jako Oscar se dá koupit jen zřídka. Rekord ve výši dvou milionů dolarů stále drží pozlacená soška z majetku Michaela Curtize, kterou obdržel v roce 1944 za režii legendární Casablanky (v milostném příběhu s Humphreym Bogartem a Ingrid Bergmanovou máme svou stopu, manželem hlavní hrdinky je český odbojář s maďarským příjmením Viktor Lászlo). V naší aukci se nabízí Oscar z téhož roku, získal ho kameraman W. Howard Greene za nasnímání filmu Fantom opery. Tržní cena je odhadována na něco přes 200 000 dolarů, zájemci vyčkávají, i když startuje na 50 000 dolarech.

Oscar z roku 1944, nyní „jen“ za jeden a čtvrt milionu korun plus aukční přirážka

Ke skutečným třešinkám na dortu se řadí také prsten Elvise Presleyho nebo elektrická kytara Teisco Del Ray EV-2T z majetku již nežijícího Kurta Cobaina, frontmana skupiny Nirvana (obě položky na hlavní fotografii k článku). Nástroj pamatující skromné začátky této hudební legendy zdobí i jeho podpis. Presleyho šperk ze 14karátového zlata s obrovským zirkonem a spoustou diamantů je bezkonkurenčně nejdražší položku probíhající dražby, neboť byl oceněn na 1 250 000-2000 000 dolarů (až 50 milionů korun).

Skromnější zájemce z tuzemska jistě uspokojí fotografie, desky nebo časopisy s podpisy Johna Lennona, Micka Jaggera nebo Bruce Springsteena, které začínají v relaci od 100 do 200 dolarů za kus (plus aukční přirážka 28 procent). Totéž platí o celebritách politických, jako byli prezidenti John F. Kennedy a Jimmy Carter, nebo řadě známých sportovců. Jednu z nejbizarnějších memorabilií pak představují zarámované chlupy lva, náležející jednomu z protagonistů slavné pohádky Čaroděj ze země Oz (1939). Živá online aukce odstartuje na půdě USA 26. srpna v 10.00 hod tamního času.

Seznam zdrojů:

liveauctioneers.com/catalog/297653_artifacts-of-hollywood-and-music

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz