Hlavní obsah

Opalovací krémy a oleje. Mýty, fakta a vše o zdravém opalování.

Foto: Pixabay.com

Nepodceňujte péči o kůži během opalování.

Léto už je tu v plném proudu a nejeden z nás řeší, po jakou dobu se nechat vystavit slunci, který opalovací přípravek zvolit a je vlastně vůbec opalování jako takové zdravé?

Článek

Před pár dny jsem tu narazila na jiný článek na Seznam médiu ohledně (ne)vhodnosti používání rostlinných olejů místo tradičních přípravků na opalování, které všichni známe z drogerií nebo lékáren.

Původní článek právě hovořil o tom, proč jsou přírodní oleje jako výhradní náhrady tradičních opalovacích krémů a olejů nevhodné. Já bych ráda tuto myšlenku rozvedla, protože ne každý vlastně ví, co ochranný faktor SPF vůbec je, čím je tvořen a jak vlastně funguje.

Co je ochranný faktor SPF?

Zkratka SPF vznikla z ang. Sun Protection Factor, tedy česky ochranný faktor proti slunci. Tento ukazatel nám říká, kolik UV záření blokuje při styku s přímým či nepřímým zářením. Lze to převést i na čas, ale ne v tom smyslu, že SPF 15 by třeba znamenalo, že můžeme být na slunci 15 minut nebo 15 hodin po namazání. Je nutné na to nahlížet jinak.

Když uvedeme konkrétní příklad, tak pokud slunce podráždí naši pokožku za 20 minut (myšleno bez použití opalovacího krému), poznáme to tak, že zrudne, tak opalovací krém s ochranou SPF 15 nám prodlouží dobu pobytu na slunci přibližně 15 x, aniž by došlo ke spálení, tedy přibližně 5 h.

Obecně platí: „čím vyšší SPF, tím více UV záření blokuje a tím spolehlivější ochranu před spálením poskytuje“. Neplatí ale, že SPF 30 poskytuje dvojnásobnou ochranu oproti SPF 15. Vlastnosti nejčastěji používaných ochranných faktorů shrnuje tato tabulka:

Foto: Gaea.cz

Tabulka klíčových vlastností jednotlivých SPF

Je však důležité mít na paměti, že pocení, koupání, otěr o textil samozřejmě snižuje intenzitu ochrany a obecně se doporučuje mazat nejpozději každé 2 h, v případě pocení a koupání ještě častěji. Také je nutno brát v potaz denní dobu, nadmořskou výšku a typ pleti.

Dále je určitě dobré poznamenat, že opalovací krémy s označením SPF nás chrání především před UVB zářením a je proto zapotřebí, abychom vyhledávali přípravky, které budou zaručovat i ochranu proti UVA záření. Na takových produktech je to uvedeno, že chrání proti UVA i proti UVB záření. Upozorňuji ale, že to právě není podmínkou a že je tedy dobré číst bedlivě informace uvedené na obalech, aby nedošlo k pomýlení.

Jaký je rozdíl mezi UVA a UVB zářením?

Hezky rozdíl mezi oběma typy záření popisuje web gaea.cz, proto si dovolím tyto informace citovat: „Paprsky UVA pronikají hluboko do kůže a tvoří až 95 % UV záření dopadajícího na zemský povrch. Způsobují předčasné stárnutí pleti, tvorbu vrásek a mohou přispívat ke vzniku některých typů rakoviny kůže. UVB paprsky mají větší energii, kratší vlnovou délku a postihují hlavně svrchní vrstvu kůže (epidermis), což vede ke spálení.“

Co tvoří UV filtr v opalovacích přípravcích?

Možná Vás zajímalo, co konkrétně v těchto přípravcích způsobuje, že UV záření neprojde v takovém množství do naší pokožky, co ho tzv. filtruje a snižuje jeho dopad.

UV filtru lze v opalovacích přípravcích docílit 2 způsoby: minerálně (fyzikálně) nebo chemicky.

Minerální filtry vytvářejí po nanesení na pokožce jemný film, díky němuž sluneční záření odráží. Účinkují okamžitě a velmi dobře ho snáší lidé s jemnou a citlivou pokožkou a doporučuje se i dětem. Tento filtr poskytuje přidání buď oxidu zinečnatého nebo oxidu titaničitého. Oba druhy poskytují širokospektrální ochranu proti UVA i UVB záření.

Naproti tomu chemické filtry fungují na jiném principu. Ty sluneční záření pohlcují a přeměňují jej na teplo, a tím zabraňují jeho pronikání do hlubších vrstev kůže. Nevýhodou těchto přípravků je horší snášenlivost, a proto se nedoporučují pro osoby s citlivou či ekzematickou pokožkou a pro malé děti.

Lze použít přírodní alternativu k běžným opalovacím přípravkům?

100% přírodní složení u těchto přípravků není možné. Určitě je ale zdravější vyhnout se chemickým typům a volit spíše ty minerální.

Rozhodně nelze na opalování používat rostlinné oleje jako plnohodnotné náhrady běžných opalovacích přípravků, protože mají zanedbatelnou ochranu SPF. Třeba u kokosového oleje se uvádí pouze 7 SPF, bambucké máslo dosahuje přibližně 6 SPF.

Olej z malinových semínek

Docela odvážné mínění najdete o oleji z malinových semínek. Některé weby totiž uvádí, že má ochranu 28-50 SPF. Je však nutné tuto informaci brát s rezervou, protože všechny zdroje odkazují pouze k jediné studii z roku 2000 , tedy staré 25 let, v níž autoři mj. porovnávají vlastnosti oleje z malinových semen v porovnání s jiným přírodním UV filtrem, konkrétně s oxidem titaničitým. Žádná jiná studie, která by toto potvrzovala, neexistuje, takže je nutné brát takovou informaci vzhledem ke stáří studie s rezervou, když víme, jak může věda pokročit za rok, natož za 25 let.

A i kdybychom této studii věřili, tak nesmíme zapomínat, že přírodní oleje obecně poskytují pouze ochranu proti UVB záření. Proti UVA záření nechrání vůbec.

Olej z mrkvových semínek

Tento olej je také velmi často zmiňován ve spojitosti s přírodním opálením. I u tohoto oleje se můžete někde dočíst, že má ochranu 38-40 SPF, což není pravda. Došlo pouze k nepochopení výsledků jednoho vědeckého článku, který se zabýval testováním přírodních opalovacích krémů, kde mrkev byla obsažena, ale spolu s oxidem zinečnatým, který převážně vytvářel UV filtr.

Jiná studie z roku 2016 ale skutečně potvrdila, že tento olej má SPF 19, což není vůbec špatné. Ovšem reálné použití je přesto téměř nemožné. Vyskytuje se totiž pouze v podobě esenciálních nebo éterických olejů, je poměrně drahý a není možná aplikace na kůži v nezředěné formě.

Kokosový olej a bambucké máslo

Jak už jsem zmínila dříve, oba tyto druhy obsahují velmi nízké SPF. Neexistuje ani žádná studie, která by prokazovala vhodnost jejich použití jako přípravky na opalování.

Rostlinné oleje jsou vhodným doplňkem k běžným přípravkům na opalování

Určitě tedy rostlinné oleje pro opalování zcela nezavrhujme. Mají totiž výborné podpůrné vlastnosti, které stojí za zmínku.

Např. Olej z malinových semínek je bohatý na vitamín E, je antioxidant a zpomaluje proces stárnutí kůže.

Kokosový olej a bambucké máslo skvěle hydratují a zvláčňují pokožku, takže se hodí jako přípravky po opalování a díky nim může opálení i déle vydržet.

Olivový olej rovněž obsahuje vitamín E, dále polyfenoly a další prospěšné látky, které chrání před volnými radikály, takže chrání pokožku před předčasným stárnutím. Obsahuje také protizánětlivé složky (např. triterpeny), které pomáhají hojení ran (urychlují tvorbu kolagenu a zkracují dobu potřebnou k uzavření rány).

Rychlejšího opálení dosáhnete i díky betakarotenu

Zdravějšího a rychlejšího opálení dosáhnete i díky úpravě jídelníčku, konkrétně, když se zaměříte na mrkev a další zeleninu bohatou na karotenoidy.

Vědci z Notthinghamské univerzity se zabývali 3 studiemi, které se zaměřovaly na to, jak karotenoidy z mrkve, rajčat a dalších druhů zeleniny oranžového zbarvení ovlivňují melanin v pokožce. „Výsledky prokázaly, že ti, kdo přijímali více karotenoidů z ovoce a zeleniny, měli pokožku zbarvenou více do bronzova“, uvádí web Natur House.

„Poslední studie dokonce ukázala, že pokud si lidé měli vybrat mezi barvou pokožky vytvořenou sluncem a barvou způsobenou vyšším příjmem karotenoidů, preferovali zdravou barvu pleti vytvořenou vyšší konzumací zeleniny před slunečním opálením“, dodal dál Natur House.

Tato fakta pro nás i bez těchto studií nejsou nikterak neznámá, protože je obecně známé, že zrovna plameňáci mají své typicky růžové zbarvení díky stravě bohaté na karotenoidy, konkrétně se jedná o řasy a korýše bohaté na tyto látky.

Závěrem

Volte správné přípravky na opálení s dostatečnou mírou SPF. Berte v potaz činnost, kterou se rozhodnete vykonávat, typ vaší pleti i nadmořskou výšku, kde se právě nacházíte.

Snažte se nevystavovat přímému slunečnímu záření mezi 12. a 16. h. Pokud v tyto časy přece jen chcete být na pláži nebo ležet jen tak někde u vody, dbejte na dostatečný pitný režim a střídejte pobyt na slunci a ve stínu. Určitě se chraňte i slunečními brýlemi a  pokrývkou hlavy před úžehem a upálem a chraňte organismus před přehřátím, např. koupáním nebo zchlazením pod sprchou.

Nespoléhejte na rostlinné oleje, běžné krémy ani jiné přípravky bez prokazatelné ochrany SPF, ale můžete je považovat za skvělé pomocníky pro zdravě vypadající pokožku nebo hnědší, rychlejší nebo dlouhotrvající opálení.

Zdroje

Gaea.cz. Ochrana pokožky začíná ve vaší rutině: proč se vyplatí řešit SPF nejen v létě [online]. Aktual. [6. 6. 2025]. 2018–2025 © INOWIS, s.r.o.. Dostupné z: https://www.gaea.cz/co-je-spf

Ekokoza.cz. Opalování s rostlinnými oleji – stačí to? [online]. Datum aktualizace ani vzniku není uvedený. ©2025 Ekokoza s.r.o.. Dostupné z: https://www.ekokoza.cz/opalovani-s-rostlinnymi-oleji-staci-to-p185/

Teikos.cz. Jak funguje olivový olej na pleť? - použití, účinky a tipy pro krásnou pokožku [online]. Datum aktualizace ani vzniku není uvedený. ©2025 THEIKOS. Dostupné z: https://www.theikos.cz/blog/jak-funguje-olivovy-olej-na-plet-pouziti-ucinky-a-tipy-pro-krasnou-pokozku/

KUTIŠOVÁ, Štěpánka. Karotkou a rajčaty ke zdravému letnímu opálení [online]. Datum aktualizace ani vzniku není uvedený. © NATURHOUSE 2008 - 2025. Dostupné z: https://www.naturhouse-cz.cz/karotkou-a-rajcaty-ke-zdravemu-letnimu-opaleni-1347

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz