Hlavní obsah
Zdraví

Zastavme epidemii Alzheimera, už nyní se dají dělat věci, které pomůžou

Můžeme zastavit epidemii Alzheimera, nebo ji výrazně zpomalit už teď, i když zatím nejsou schválené léky, které by ji úplně zastavily? Ano, dá se udělat spoustu věcí!

Článek

Desatero „Zastavme epidemii Alzheimera!“

V současné době je v ČR 100 000 – 150 000 lidí onemocnělých v různých stadiích Alzheimerem, Parkinsonem nebo jiným neuro-degenerativním onemocněním.

V roce 2035 bude v ČR 3 mil. důchodců, v roce 2045 až 3,4 mil. důchodců. Onemocněním Alzheimera se očekává v rozmezí 250 – 350 tisíc. To znamená EPIDEMII!

Náš sociální systém, Domy pro seniory atd. tento trend nebude mít šanci při současném stavu léčit. (jedná se o Příspěvky na péči, místa pro seniory v Alzheimer domech, v nemocnicích…)

Proto je nutné již nyní začít urychleně pracovat na následujících bodech:

Úkoly pro Zdravotní pojišťovny, Ministerstvo zdravotnictví:

1) PREVENCE – lidé 65+ by měli dostat dopis od pojišťovny, aby se dostavili na určené místo k preventivnímu vyšetření na neuro-degenerativní choroby (kognitivní test, krev, CT); CT kapacity by měly být plánovány na podobná preventivní vyšetření!

2) Pokud dojde k pozitivnímu vyšetření, MUSÍ být podáván těmto lidem bezplatně lék, který nemoc zastavuje nebo zpomaluje hned v počátku (např. Lecanemab více Lecanemab - Wikipedia. Tento lék proti beta - amyloidu je již schválen v USA, schvaluje se v Tokiu a Asii, v EU je již také schválen, avšak jen pro začínající stadia nemoci – a jen u heterozygotů (u pacientů s jedním vadným genem). Dalším lékem je Aduhelm. Nejlepším lékem ale bude zřejmě lék od ALZHEONu Martina Tolara. Dalším lékem na kobinaci Alzheimer, Parkinson, ALS je od kanadské firmy NERVGEN – NVG 291. Nemocným Alzheimerem by měla být poskytnuta i bezplatná psychologická pomoc – zvládání strachů, úzkostí běžného dne atd.

3) Lék musí být cenově dostupný, tj. měl by nastat společný postup EU zdravotních pojišťoven k vyjednání dostupné ceny pro všechny své pojištěnce – už dnes je sehnatelný za astronomickou cenu!

Úkoly pro Krajské úřady, statistický úřad, zdravotní pojišťovny:

4) Povinné sledování statistiky nárůstu nebo průběhu onemocnění Alzheimerem atd. v jednotlivých krajích, s % rozdělením jednotlivých stadií nemoci a s predikcí, jaké % lidí má šanci na zastavení nemoci. Pro nemocné je nutno s 5 letým předstihem plánovat kapacity na výstavbu nebo provozování státních Alzheimerových zařízení – s výhledem, že až se přežene „epidemie Husákových dětí“, bude možno tyto domovy přeměnit na sociální byty, byty pro mladé, či nájemní byty

5) Regulace výše úhrady v těchto zařízeních – na „privátní“ Alzheimer domy většina důchodců nedosáhne (příkladem některé Alzheimer domy stojí cca 50 tis měsíčně)

Úkoly pro Nemocnice (hlavně ortopedie), soukromé firmy léčící kmenovými buňkami, zdravotní pojišťovny:

6) Pokud má senior 70+ problémy s kyčlemi (opotřebená chrupavka atd – tedy degeneraci, která nemusí být nutně operována), měl by být upozorněn na % riziko při klasické operaci (TEP kyčle), že se Alzheimer rozvine a končí poté smrtí. V těchto případech je dobré upozornit pacienta na jinou léčbu než operativní – právě na např. léčbu kmenovými buňkami, nebo jinou „udržovací“ léčbu

7) Edukace v oblasti léčby kmenovými buňkami – odborná i laická veřejnost by se měli dozvědět pro a proti této léčby, úspěšnost pro konkrétní věkovou kategorii, délku výdrže takové léčby, léčebná rizika atd – aby mohli kvalifikovaně rozhodnout o další léčbě; operace pro tyto pacienty znamená zvýšené riziko úmrtí v důsledku progrese nemoci.

Léčba kmenovými buňkami by měla být buď potvrzena jako vhodná (pak by měla být pod zdravotními pojišťovnami), nebo být prezentována pouze jako alternativní, ale měli by o ní hlavně starší pacienti vědět jako o alternativě! V současné době není lékaři doporučována, a je spíše zpochybňována!

8) Léčba kyslíkem v hyperbarické komoře – tato léčba u nás není na Alzheimera vůbec praktikována, přitom přináší velice zajímavé výsledky ve světě, např. profesor Efrati z Izraele na ní udělal velice zajímavé případové studie, kde zlepšení funkcí mozku u těchto pacientů bylo více než evidentní! Přetlakové komory v republice jsou, tak proč je nevyužít na léčbu v době, kdy léky na Alzheimera zatím stále (ve valné většině) nejsou, nebo mají nepříznivé vedlejší účinky.

Úkoly pro Zákonodárce, Českou správu sociálního zabezpečení, lázně, Zaměstnavatele:

9) Pro Pečující o nemocné neuro-degenerativními nemocemi (Alzheimer, Parkinson, ALS, atd) by měly automaticky zdravotní pojišťovny každoročně vystavovat průkaz na 1 týden lázní zdarma – pečující si musí odpočinout po velmi vyčerpávající péči o nemocné (náročné především na psychiku), a to od 2. stupně Příspěvku na péči.

10) Pečující by měli mít ze zákona (Zákoník práce nebo Občanský zákoník) nárok na 1 týden dovolené navíc (lázně). Dále by firma zaměstnávající Pečujícího měla mít možnost po nahlášení této skutečnosti uplatnit odpočet na sociální nebo zdravotní pojištění (podobně jako je tomu u vozíčkářů nebo invalidů). Cílem je udržet tyto Pečující v pracovním procesu, i když si např. zkrátí úvazek. Dále firmy musí povolit těmto Pečujícím Home office ve vyšší míře, než je např. ve firemní kultuře zvykem.

Autorka je bývalá neformální pečující, má zkušenosti s celým systémem a dovede kvalifikovaně vyjádřit případné nedostatky systému, se kterými se setkala.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz