Článek
Mám dnes dovolenou a jedu na jednu výstavu do saské metropole. Ve vlaku „Berliner“ je příjemně, zpoždění nulové… Sleduji krajinu kol Labe, venku drobně prší. Podzim - čaroděj vjel na svém hnědáku do kraje. A také čtu knihu o vesmíru. Odemčený vesmír. Autoři: Stephen & Lucy Hawking (ovi). U nás vydalo v překladu paní Heleny Šilhánkové nakladatelství EUROMEDIA GROUP v r. 2022.
Publikace je psána pro děti a pro ty dospělé, kteří mají minimální vzdělaní z fyziky a chemie (můj případ) a nebo již skoro vše ze školy zapomněli. V kapitole věnované planetě Jupiter autoři zmiňují německého astronoma Simona Mariuse (1574 - 1625). S Galileem vedl spor o to, kdo z nich objevil 4 velké Jupiterovy měsíce. Každopádně je ve spisu Mundus Iovialis (Jupiterův, resp. Jovův svět, 1614) Marius pojmenoval (což Galileo opomněl): Ió, Ganymédés Europa a Callisto. Vtipně, a přitom zcela logicky zvolil jména tří Diových (po latinsku Jovových) milenek a jednoho milence. Sličný eféb Ganymédés, kterého Zeus proměněný v orla unesl, byl číšníkem Olympanů. Při hostinách jim naléval do číší nektar a na mísách předkládal ambrózii.
Marius také pobýval v Praze, a to za panování císaře Rudolfa II. Tehdy - buďme na to hrdi a šiřme to namísto řevu „Kdo neskáče, není Čech!“ - tak tehdy nalézala se kosmická agentura NASA v hlavním městě Českého království! Vůbec nepřeháním, bylo tomu skutečně tak. Tadeáš Hájek z Hájku, Tycho de Brahe, Johannes Kepler (v Praze objevil dva ze svých tří zákonů o pohybech planet) a Simon Marius. Praga - mater astronomiae!
Zdroj:
S. & L. Hawking: Odemčený vesmír
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Simon_Marius