Článek
Narodil se v Alexandrii v Egyptě do rodiny stavebního inženýra řeckého původu. Mamince v žilách kolovala řecká a italská krev. K hudbě měl Demis blízko už od malička, zpíval v byzantském chrámovém sboru. Šťastné dětství však brzy skončilo. Bylo mu teprve deset, když byla jeho rodina během suezské krize v roce 1956 nucena uprchnout z Egypta do Řecka a zanechat zde veškerý majetek.
Zpíval v klubech pro turisty
Život šel dál a Demis nadále tíhnul k hudbě. Rodina na tom byla finančně špatně, a tak musel i Demis přiložit ruku k dílu. To mu ale nevadilo, dělal to, co miloval – zpíval. V klubech pro turisty zněly v jeho podání písně, jako House of the Rising Sun. Toužil ale po vlastních písních. Hrál v několika kapelách. Když mu bylo 17, seznámil se s Vangelisem Papathanasiouem a Lukem Siderasem. Společně pak později založili skupinu Aphrodite's Child.
Nevydařený přesun do Anglie
V květnu 1968 se Roussos, Papathanassiou a Sideras pokusili přestěhovat do Londýna, tehdejšího mezinárodního centra populární hudby, a pokračovat v celosvětové kariéře. Přes hranice se ale nedostali, protože neměli pracovní povolení. Byli nuceni odjet do Paříže, kde se rozhodli zůstat a podepsali smlouvu s Philips Records.
Jejich prvním singlem byla píseň Rain and Tears s hudbou od Vangelise a textem od Borise Bermana. Roussos ji zpíval svým charakteristickým hlasem. Singl vyšel v létě 1968 v celé Evropě a v řadě zemí zaznamenal mimořádný úspěch. Skupina pak nahrála několik dalších singlů a tři alba, která dosáhla mezinárodního úspěchu.
V roce 1971 se ale cesty Roussose a Vangelise rozešly. Demis se vydal na sólovou dráhu. V roce 1973 vydal Roussos desku Forever and Ever, která se stala jeho prvním britským hitem. V roce 1976 vzbudil další vlnu zájmu o Roussose televizní dokument BBC The Roussos Phenomenon.
Stopadesátikilový miláček žen
Byl to velmi zvláštní, až magicky působící muž. Přitahoval pozornost, i když nezpíval. Mohlo za to 150 kilo živé váhy, hluboké oči, dlouhé vlasy i vousy a všudypřítomný rozevlátý kaftan „dželába“. Patřil k jeho image. „Byl jsem tenkrát na turné po Itálii a byl nesmírně horký den. V poledne jsem narazil na jeden obchůdek s kaftany. Měl jsem už jazyk na vestě, tak jsem si jeden koupil. Šel jsem s dželábou na koncert, publikum bylo nadšené a dželába… zůstala,“ řekl v rozhovoru pro Kathimerini o tom, jak začal nosit tento kus oblečení, který přispěl k jeho ikonické image.
Nenosil spodní prádlo
Ačkoliv to může znít neuvěřitelně, Roussos byl – i přes svou obezitu – považován za sexuální symbol. V Británii budil během vyprodaných koncertů u žen stejnou hysterii jako Beatles. Ženy se údajně pokoušely zjistit, zda pod kaftanem nosí spodní prádlo. Demis samozřejmě tvrdil, že nenosí. Jestli to byla pravda, to se už nedozvíme. Sám sebe údajně nepovažoval za boha sexu a rozdychtěné fanynky ho nelákaly: „Nikdy jsem je neměl rád, dávám přednost dobré, skutečné ženě,“ tvrdil.
Kritici ovšem byli k jeho výrazné personě chladnější. The Sun ho přirovnal ke kříženci Mickey Mouse a Moby Dicka, jiní ho nazývali „mrožem lásky“ nebo „zpívajícím stanem“, zatímco britský týdeník The Sunday Times napsal, že zní jako nakopnutý kokršpaněl. Možná to ale byla pouhá závist.
Obezita jej trápila
Svou nadváhu řešil celý život. Koncem sedmdesátých let měl téměř 150 kilo. Kritici se mu kvůli obezitě posmívali, a tak se rozhodl s tím něco udělat. Našel dietu, díky níž shodil 50 kilo během deseti měsíců. V roce 1982 pak vydal knihu A Question of Weight (Otázka váhy). Prodalo se jí milion výtisků.
Nízké sebevědomí ale opravdu mít nemusel. Kromě nádherného hlasu uměl sedm jazyků – mluvil a zpíval španělsky, německy, francouzsky, italsky, stejně jako arabsky, řecky a anglicky. I proto se mu podařilo oslovit posluchače od Velké Británie přes Rusko až po Střední Asii a Japonsko. A kromě zpívání uměl hrát na basu, kytaru, trumpetu, varhany a řecký strunný nástroj buzuki. Během svého života prodal na celém světě více než šedesát milionů alb.
Čtyři manželky
Demis Roussos byl čtyřikrát ženatý. S první manželkou Monique měl dceru Emily. S druhou manželkou Dominique měl syna Cyrila. Obě děti měly hudební nadání.
Jeho třetí žena Pamela Ratiu s ním byla na palubě letadla společnosti TWA, které bylo v roce 1985 při letu z Atén do Říma uneseno teroristy z Hizballáhu a nasměrováno do Bejrútu. Většina cestujících byla 17 dní držena jako rukojmí, ale Roussos, jeho žena i další řečtí občané na palubě byli po pěti dnech propuštěni.
Poslední manželkou Demise Roussose byla Pařížanka Marie, která s ním vydržela až do jeho smrti. Artemios (Demis) Ventouris Roussos, zemřel 25. ledna 2015 na rakovinu žaludku, slinivky břišní a jater v nemocnici Ygeia v Aténách.
Zdroje: smh.com.au, theguardian.com, idnes.cz