Článek
Peter Falk debutoval na divadelních prknech rok předtím, než ukončil střední školu. Přestože měl tehdy sedmnáctiletý mladík docela úspěch, o herecké kariéře vůbec nepřemýšlel. Drsňáci z Bronxu totiž herectví nepovažovali za práci vhodnou pro chlapa. Nicméně, osudu člověk neunikne. O 24 let později se Falk poprvé objevil v televizi jako ošuntělý detektiv Columbo a stal se nejlépe placeným televizním hercem. V 70. letech pobíral 500 tisíc dolarů za epizodu.
Kvůli nádoru přišel v dětství o oko
Falk byl jediným dítětem Michaela a Madeleine Falkových, východoevropských Židů, kteří emigrovali do Ameriky a usadili se nejprve v newyorské čtvrti East Side. Dva roky před krachem na burze, který předznamenal krizi, se přestěhovali do Bronxu. A tam se Peter Falk narodil. Byly mu pouhé tři roky, když mu lékaři diagnostikovali nádor za pravým okem. Následovala urgentní operace, při které mu byl odstraněn nádor – a bohužel i oko. Měl to pak ve škole těžké, děti umí být nelítostné. Peter nepřízeň osudu kompenzoval svým vzdorovitým humorem a sportovním nadáním.
Kuchař u námořní pěchoty
Kvůli chybějícímu oku nemohl sloužit u námořnictva. Vyřešil to po svém. Přihlásil se k obchodní námořní pěchotě a pracoval jako kuchař. Po získání magisterského titulu v oboru veřejné správy na Syracuse University ve státě New York chvíli cestoval po Evropě a pak nastoupil do svého prvního stálého zaměstnání. Zastával pozici experta na efektivitu v Hartfordu pro rozpočtový úřad státu Connecticut.
Navzdory dřívějším obavám ho bavilo hrát ve vysokoškolských představeních, a tak nakonec při práci navštěvoval kurzy herectví u Evy Le Gallienne. Ta mu v roce 1955 poradila, aby dal v práci výpověď, vrátil se do New Yorku a hrál. Kupodivu její rady uposlechl.
Herecký debut byl katastrofa
Inscenace Molièrova Dona Juana, v níž účinkoval, byla totální propadák. Nenechal se tím zlomit. Během následujících let hrát v řadě her a na živobytí si vydělával účinkováním v televizních seriálech. V roce 1960 upoutal veřejnost i kritiky výkonem v akčním thrilleru Murder, Inc., kde ztvárnil roli krutého vraha. Dokonce byl nominován na Oscara jako nejlepší herec ve vedlejší roli. V témže roce byl nominován na cenu Emmy, když hrál závislého na heroinu v televizním dramatu The Law and Mr. Jones. V roce 1962 získal cenu Emmy za roli řidiče kamionu ve filmu The Price of Tomatoes. Nebyl to žádný raketový vzestup, ale postupem let se v herecké branži nakonec prosadil.
První paní Columbová
Začal se finančně cítit jistý v kramflecích, a tak se odhodlal ke svatbě. Oženil se se svou přítelkyní z dob studií Alyce Mayo a přijal stálou práci v různých filmech. Pak se bohužel zase vyskytlo několik propadáků a Falkova kariéra strmě upadala.
Kdoví, jak by to dopadlo, kdyby se nestal malý zázrak. Bing Crosby odmítl roli detektiva v plánovaném televizním pořadu. Falkovi už v té době bylo čtyřicet a žádná velká sláva to nebyla. Podařilo se mu roli detektiva Columba získat a objevil se v pilotní epizodě Vražda na předpis. Líbil se, a tak mu nabídli roli v seriálu. On ale odmítl. Dal přednost spolupráci s Cassavetesem na filmu Manželé a návratu na divadelní prkna ve hře Neila Simona Vězeň na Druhé avenue.
Zmačkaný baloňák byl jeho vlastní
Jenže se přihlásily finanční problémy. V době už se s manželkou Alyce, která nemohla mít děti, starali od dvě adoptivní dcery, Jacqueline a Catherine, a tak možnost role v televizním seriálu a vidina pravidelného příjmu znovu přišla v rodině na přetřes. Falk nakonec podepsal smlouvu s NBC, zpočátku na šest epizod. Typický Columbův oděv si vzal ze svého vlastního šatníku, a to včetně nechvalně proslulého baloňáku. Později poznamenal, že zarputilý detektiv vychází z jeho vlastní osobnosti: „Je posedlý, neúnavný, pečlivý ve své práci a vůbec se neumí oblíkat.“ Falk se během práce na seriálu podílel na nápadech, dokonce režíroval dvě epizody. V letech 1971–1978 hrál ve 40 epizodách, a díky tomu se stal multimilionářem.
Konec seriálu a druhá paní Columbová
Psal se rok 1976 a Falk se ocitl na důležité životní i kariérní křižovatce. Seriál Columbo se pomalu chýlil ke konci. A ke konci spělo i jeho manželství. Falk neměl na rodinu čas (nebo ho nechtěl mít), a tak se v roce 1976 s Alyce dohodl na smírném rozvodu. Dlouho ale sám nezůstal. V roce 1977 se oženil s herečkou Sherou Daneseovou, o 22 let mladší sexbombou. Ačkoliv to nikdo nečekal a nikdo tomuto nesourodému vztahu nedával šanci, krásná Shera a umolousaný „poručík Columbo“ spolu zůstali 34 let – až do Falkovy smrti.
Shera s manželem hrála i v Columbovi, například v díle Smrt ve skleničce vína, Vražda jako autoportrét nebo Columbo v přestrojení. Falk byl opravdu hluboce zamilovaný: „Mám tu nejbáječnější ženu na světě, a navíc vypadá spíš jako moje vnučka,“ řekl nadšeně o své manželce.
Ještě jeden návrat ke Columbovi
Falk se pak pustil se do dalších filmů. Bylo jich nespočet a on ztvárnil velmi různorodé role. Toho, že s detektivem Columbem ztratil tolik času, nikdy nelitoval. Ačkoliv, jak se zmínil, mu trochu vadilo, že ho tak dobře znají dvě miliardy cizích lidí. Ale ani to ho neodradilo od toho, aby si detektiva ve špinavém, zmačkaném baloňáku zahrál ještě jednou v epizodě Columbo má rád noční život z roku 2003.
V následujících letech jeho zdraví i kariéra upadaly. V roce 2007 si zahrál jednoho ze čtyř bručounů v nepříliš zdařilé komedii Three Days to Vegas. Následovalo několik menších rolí. V roce 2008 se zranil při autonehodě a v témže roce byl hospitalizován na operaci kyčle.
Brzy poté byla Falkovi diagnostikována demence související s Alzheimerovou chorobou a Shera byla jmenována jeho opatrovnicí. Nedlouho předtím, než onemocněl, ještě stihl odmítnout nabídku, že by jeho proslulý baloňák mohl být věnován muzeu, s tím, že je stále součástí jeho šatníku. Peter Michael Falk, herec, narozen 16. září 1927, zemřel 23. června 2011.
Zdroje: en.wikipedia.org, theguardian.com