Článek
Svatý otec František nás volbou svého papežského jména chtěl přimět, abychom si mnohem více uvědomovali, že tuto planetu neobýváme sami. Spolu s námi zde žije mnoho našich „mladších bratří“ - chlupatých, opeřených i bezsrstých, kteří stále více a více potřebují naši pomoc.
Někteří žijí divoce, a chtějí tak žít i nadále, ale kvůli nám lidem už nemohou nebo mohu jen velmi obtížně. Jiné jsme kdysi dávno pradávno k sobě připoutali, ale nestaráme se o ně ani zdaleka tak, jak bychom měli. Zodpovědní bychom se ale měli cítit jak za ty první, tak i za ty druhé.
Ty živočichy, kteří žijí ve volné přírodě, dnes a denně svou činností ohrožujeme. Pokud Vám záleží na tom, aby i generace, které přijdou po nás, neznaly množství druhů zvířat a rostlin jenom z obrázků a starých filmů, nebo - v o něco „lepším“ případě - ze zoologických a botanických zahrad, přidejte se k jejich ochraně. Možností je mnoho.
Např. Mendelova Univerzita v Brně se snaží nejen zkoumat, ale i chránit tropický prales v Kostarice. Další nadšenci se zase snaží chránit před pytláky slony v Kongu. Jedněm i druhým můžete na jejich činnost přispět, přičemž v tom prvním případě můžete kromě dobrého pocitu získat i možnost zajet se osobně podívat do toho zachráněného palesa. V tom druhém případě o celém projektu a jeho zakladateli mluví dokument s velmi příhodným názvem Elephangelist - tedy pro neznalé cizích jazyků něco jako „ten, který přináší dobrou zprávu pro slony“.
Máte-li pocit, že prales v Kostarice nebo pytláci v Kongu jsou vám příliš vzdálení, existuje množství divokých zvířat, která potřebují pomoc možná jen malý kousek od vašeho domu, chaty nebo chalupy. Jedná se zejména o ochranu zvířat, především mláďat, před krutou smrtí či zmrzačením během senoseče. Každý rok takto zahynou desetitisíce srnčat, kolouchů, zajíců, králíků, ježků, bažantů, koroptví a dalších živočichů.
Ochranářské spolky i myslivecká sdružení se snaží - často v úzké spolupráci se zemědělci - před senosečí zvířata z luk odnášet do bezpečí, ale není to vůbec snadné. Naštěstí jim poslední dobou přibývají účinní techničí pomocníci - dalekohledy s infračerveným viděním a především drony opatřené termovizí. Tyto pomůcky jsou ovšem velmi drahé - jeden dron dle typu a vybavení stojí mezi 150 a 250 tisíci Kč, takže jen málokteré sdružení si může dovolit zaplatit je z vlastní kapsy. Každá věnovaná koruna tak může pomoci zachránit třeba jeden jediný další zvířecí život.
Pomozte alespoň poblíž vašeho bydliště. Výběr máte široký:
Dron s termovizí = konec SRNOSEČE (Vysočina)
Osud mláďat při senosečích nám není lhostejný (Moravskoslezský kraj)
„Vidět = zachránit! Srnčata v ohrožení.“ (jižní Čechy)
Pomozte zachránit srnčátka před senosečí (Benešovsko)
Dron pro srnčata (Plzeňsko)
I další volně žijící zvířata potřebují naši pomoc, proto existují záchranné stanice - které to bez naší pomoci jen těžko zvládají. Dokonce i v chráněných krajinných oblastech potřebují divoce žijící zvířata naši pomoc - v okolí Mělníka nejen při senoseči, ale i při stále častějších povodních, na Křivoklátsku se místní nadšenci zase snaží pomáhat volně žijícím ptákům.
Ptačí koutek - místo pro volně žijící ptáky (Křivoklátsko)
Pomozte nám zlepšit podmínky pro zvířata v nouzi (záchranná stanice volně žijících živočichů v Bartošovicích - Poodří)
Ještě hůř se ale v naší zemi chováme vůči těm zvířatům, která jsme domestikovali, čímž se na nás stala plně závislými. Jako bychom snad úplně zapomněli na moudrou větu z Exupéryho Malého prince: „Jsi navždy zodpovědný za to, co jsi k sobě připoutal, jsi zodpovědný za svou růži.“
Naštěstí se najde množství lidí, kteří zakládají útulky pro opuštěná a týraná zvířata, berou si taková zvířata do trvalé nebo dočasné péče či se jiným způsobem snaží zlepšit jejich osud. Někteří se snaží pomáhat starým koním, kterým hrozí, že by mohli skončit udření nebo na jatkách, jiní provozují azyl pro nejrůznější druhy zvířat nebo převážejí do bezpečí zvířata zraněná, týraná či jinak hendikepovaná. Další zase pomáhají všem možným druhům zvířat, případně se specializují na zvířata, na která se obvykle poměrně dost zapomíná - např. morčata a králíky či týrané papoušky.
Zvažte, zda nemůžete obětovat pár korun, abyste finančně podpořili lidi, kteří často téměř zadarmo či převážně po práci ve svém volném čase zvířatům pomáhají. Třeba zde:
Rozšíření útulku (nejen pro pejsky a kočičky)
Velmi zásadní otázkou je pak zabezpečení kastrace koček. Jen jí se totiž dá zabránit tomu, aby na ulicích našich měst přibývala nešťastná nemocná stvoření, o která nikdo nestojí a útulky je všechny pobrat a postarat se o ně nedokážou, ať se snaží sebevíc. Na kastraci toulavých koček, kterou stále ještě neprovozují obce a města, ale především dobrovolníci, můžete přispět např. v těchto projektech:
Nebo pokud penězi pomoci nemůžete, podepiště alespoň tuto petici, díky které snad konečně začne stát dělat to, co by měl. Zatím je to však stále na dobrovolnících, kteří pomáhají, jak jen se dá - a to nejen s kastracemi, ale s veškerou možnou péčí, ačkoliv mnozí z nich jsou na tom sami zdravotně i finančně dosti špatně.
Dokonce se našla jedna mladá veterinářka, která se chce ve své praxi specializovat na veterinární pomoc opuštěným zvířatům, a to včetně kastrace toulavých koček. K tomu, aby mohla svou vysněnou ordinaci v Brně otevřít, jí ale ještě pořád chybí poměrně dost peněz. Kdo jste Brňáci, můžete si za svůj příspěek předplatit veterinární poradenství v nové ordinaci, případně kávu v jedné z brněnských kaváren. Mimobrněnští pak mohou svým příspěvkem zaplatit kastraci jedné pouliční nešťastnice.
Jiná hodná paní zase pomáhala opuštěným kočičkám a dokonce pro ně založila kočičí kavárnu v Havlíčkově Brodě, ovšem o tento objekt ji po necelých dvou měsících provozu připravilo velké neštěstí - výbuch plynu. Kočičky v kavárně přítomné sice tuto hrůzu všechny přežily, ale některé z nich budou už navždy postižené. Rozběhla se sbírka - ve které můžete nejen darovat nějakou tu korunu pro dobrý pocit, ale dokonce si můžete předplatit nějakou tu dobrotu nebo třeba i narozeninovou či jinou oslavu v budoucí nové kavárně - kterou se snad brzy podaří otevřít.
Samozřejmě existuje i množství dobrých duší, které se zase specializují na opuštěné, týrané a zanedbávané pejsky. Mezi nimi se najdou jak takoví, kteří provozují větší útulek - spásný maják pro co nejvíce psích trosečníků, tak i takoví, kteří se snaží pomoci aspoň několika málo, protože každá zachráněná bytost se počítá.
Všem zde uvedeným projektům můžete pomoci nejen finančním darem, ale i tím, že povědomost o nich budete šířit mezi své přátele a známé.