Článek
V poslední době se mě budoucí důchodci ptají nejčastěji na dvě věci. Jde o zpřísnění výpočtů nových důchodů od ledna 2026 a jak to dopadne na výhodnost. Tomuto tématu jsem se věnoval v nedávném článku.
Druhou věcí je nové poloviční krácení předčasných důchodů, které začne platit rovněž od začátku příštího roku. Lidé se mě ptají, jestli budou mít na nižší krácení nárok. Připravil jsem proto návod, jak si to můžete ve své důchodové evidenci alespoň informativně spočítat a ověřit.
Předčasný důchod v základu
Nejprve si jen v krátkosti připomeneme základní podmínky pro získání předčasného důchodu a poté se „vrhneme“ na kontrolu.
Předčasný důchod je možné získat nejdříve 3 roky před dosažením řádného důchodového věku a pro přiznání je nutné splnit podmínku alespoň 40 let důchodového pojištění. Čím dřívější je předčasný důchod, tím vyšší je finanční krácení.
Standardně se krácení zvyšuje za každých 90 započatých dnů předčasnosti, a to zpětně od budoucího data dosažení důchodového věku k současnosti. To znamená, že do 90 dnů předčasnosti (včetně) se provádí jedno krácení, za 91 až 180 dnů jsou to dva cykly krácení, za 181 až 270 dnů tři cykly krácení. A tak dále.
Za každý započatý jeden cyklus se procentní výměra důchodu snižuje o 1,5 % výpočtového základu. To je v podstatě stejné, jako byste přišli o jeden rok důchodového pojištění, například o jeden rok práce. Reálně se krácení pohybuje přibližně na úrovni 250 až 500 korun za jeden započatý cyklus.
Podmínka pro poloviční krácení
Na poloviční krácení budou mít nárok lidé, kteří získali alespoň 45 let důchodového pojištění. Při splnění podmínky bude krácení činit 0,75 % výpočtového základu za každý 90denní cyklus. Prvních 720 dnů předčasnosti bude krácení dokonce nižší, než tomu bylo před velkým zpřísněním předčasných důchodů v roce 2023.
Limit 45 let je ale trochu zrádný a zdaleka ho nesplní všichni, kteří tolik let pojištění získali. Nepočítají se totiž všechny doby. Zohledňovat se bude pouze práce a pak takzvaná společensky prospěšná období, což je především péče o děti nebo nemocné blízké a vojna. Zcela mimo zápočet zůstává třeba evidence na úřadu práce, doba pobírání invalidního důchodu nebo většina studia.
Jde tedy o velmi přísnou podmínku a reálně na poloviční krácení vůbec nedosáhnou třeba lidé, kteří začali pracovat až po vysoké škole. V případě práce po maturitě to možná někomu vyjde, ale pouze v případě, že během života neměl žádné nezaměstnanosti nebo jiné období mimo práci a nebo péči. Problém mohou mít také ženy, které mají výrazněji snížený důchodový věk za vychované děti, může se stát, že dříve než dosáhnou na 45 let, budou mít nárok na řádný důchod.
Jak zkontrolovat 45 let pojištění
Kontrolu můžete nejrychleji provést ve výpisu své důchodové evidence. Vyžádejte si od ČSSZ aktuální verzi Informačního osobního listu důchodového pojištění (IOLDP), případně si stáhněte elektronický Přehled dob důchodového pojištění. Pokud jste zatím nikdy o výpis nežádali, můžete se podívat na návod, který jsem k tomu sepsal. Nahlédnout do své evidence můžete také prostřednictvím aplikace IDA.
Při kontrole by vás měly zajímat následující položky, které se zohledňují:
- Zaměstnání nebo podnikání (doba, kdy bylo zaplaceno sociální pojištění).
- Učení (učební obor), ale pouze zahájené před datem 1. 9. 1984.
- Vojenská služba.
- Péče o dítě do 4 let (mateřská a rodičovská), péče o dítě mladší 10 let závislé ve stupni I nebo péče o osoby závislé ve stupni II až IV.
- Nezprostředkovaná pěstounská péče (náhradní péče v blízké rodině).
Abyste si nárok ověřili, je nutné všechny tyto doby spočítat. To znamená, že sečtěte celkový počet dnů, kdy probíhala práce nebo jiná životní období uvedená výše. Následně celý součet vydělte číslem 365, tedy počtem dnů v roce. Pokud vám vyjde výsledek vyšší než 45 let, získáte v případě předčasného důchodu nárok na poloviční krácení.
Příklad: Paní Ilona začala pracovat hned po vyučení v 18 letech. Za dobu učení získala 3 roky, tedy 1 095 dnů. Nikdy nebyla na úřadu práce, takže za práci v zaměstnání získala 39 let, tedy 14 235 dnů. Doma se po porodu starala celkem o dvě děti dohromady 4 roky, takže získala 1 460 dnů za péči. Součet dnů paní Ilony činí 16 790 dnů, což při vydělení číslem 365 znamená 46 let. Získá tedy nárok na poloviční krácení předčasného důchodu. (V příkladu pro zjednodušení nepočítáme přestupné roky, kdy je evidováno 366 dnů.).
Orientace ve výpisu
Podívejme se nyní na to, jak se v potřebných dobách zorientovat, abyste si mohli spočítat jejich součet. Co byste tedy měli hledat?
Výpis evidence před rokem 1986, tedy z doby, kdy se ještě nezohledňují výdělky, může být někdy výrazně zjednodušený. A to tak, že většina období, tedy práce, vojna nebo i péče o dítě, může být na jednom řádku a souhrnně označeno jako Zaměstnání. Může to vypadat třeba takto:

Souhrn dob pojištění před rokem 1986.
Také doby od roku 1986 až do konce roku 1995 mohou být označeny jako Zaměstnání, v tomto období už ale budou doby rozepsány do jednotlivých let. Je proto nutné se zorientovat, co je co, a pak odečíst doby, které se nepočítají.
1. Práce a podnikání
Před rokem 1996 vás zajímá položka Zaměstnání, od roku 1996 pak položka Pojištění. V případě podnikání je pak období označeno jako samost. výděl. činnost. Aby se podnikání zohlednilo, je nutné, aby bylo zaplaceno sociální pojištění. Specifická situace mohla nastat zvláště u podnikání před rokem 2004, kdy placení nebylo vždy povinné. Pokud jste v některém roce podnikali, měli příjmy, ale nezaplatili jste pojistné, tak se vám tento rok nepočítá do dob pojištění. Pak může být řádek označen jako Samost. výděl. činnnost – ne (je to zkratka od nepojištěno).
2. Vojna
Mužům se počítá také období povinné vojenské služby. Tato bude označena jako ND - vojenská služba. Někdy je ale vojna schovaná pod označením Zaměstnání – potom ji správně identifikujete, že u této doby budou chybět výdělky ve sloupci Vyměřovací základ a naopak bude celá doba ve sloupci Vyloučené doby.
Takto například může vojna ve výpisu vypadat, pokud není explicitně popsána:

Vojenskou službu můžete identifikovat podle vyloučené doby.
3. Péče o dítě a blízké osoby
Standardně je péče ve výpisu označena jako ND – doba péče. V období před rokem 1996 ale může být „ukryta“ také pod označením Zaměstnání. V takovém případě ji správně identifikujete podobně jako vojnu, tedy že bude celé období zahrnuto mezi vyloučené doby.
Ve výpisu pak může být třeba následující údaj pro péči:

Takto může být někdy označena péče o dítě v 80. nebo 90. letech.
4. Studium a učení
Pro účely polovičního krácení se vůbec nezohledňuje studium na střední ani vysoké škole. Výjimku představuje pouze učební obor, který byl ale zahájen před datem 1. 9. 1984. Pak se toto učení počítá v plném rozsahu a zpravidla je označeno jako Zaměstnání. Později zahájené učení se nezohlední.
Pokud jde o studium, před rokem 1996 může být také někdy zahrnuto pod označením Zaměstnání, ale ani v tomto případě se nepočítá. Pokud máte studium takto ve výpisu označeno, musíte si přesně identifikovat rozsah studia a od celkové doby pojištění odečíst příslušný počet dnů. Častěji bývá studium označeno jako ND – studium, a v takovém případě celé toto období nebudete do součtu zahrnovat.
Dvojí zohledňování dob pojištění
Pokud vám součet výše uvedených dob vyjde vyšší než 45 let, získáte nárok na poloviční krácení předčasného důchodu. Využít ho budete moci v případě, že požádáte o předčasný důchod v roce 2026 a později. Pokud máte přiznaný důchod dříve, tedy před rokem 2026, nevznikne vám na tuto výhodu nárok, i kdybyste podmínku 45 let splňovali.
Je důležité zmínit, že omezení pro započítávání dob pojištění (práce, péče a prospěšné doby) se týká pouze posouzení nároku na poloviční krácení. Nijak se nedotýká obecných pravidel pro započítávání důchodového pojištění pro výpočet důchodu.
Může se tak stát, že včetně studia získáte například 47 let důchodového pojištění. Při posuzování nároku se studium odečte, takže výsledek bude například 43 let – a to znamená, že byste na poloviční krácení nedosáhli. Pokud ale o předčasný důchod požádáte, při výpočtu se vám standardně započítá celých 47 let pojištění a budete mít plné finanční krácení za předčasnost.
Krácení předčasného důchodu a 90denní cykly jsem podrobně vysvětloval v tomto článku. Předčasný důchod bez výplaty a jeho (ne)výhodnost je popsána zde.