Hlavní obsah
Lidé a společnost

Uplatnění nároku na důchod není kouzelný tiskopis: Situace, kdy jeho použití dává smysl

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Adobe Stock
25. 7. 19:06

Kvůli plánovanému zpřísnění předčasných důchodů lidé častěji podávají tiskopis pro uplatnění nároku, aby si zajistili výhodnější podmínky i zpětně. Ne vždy je ale možné tiskopis využít.

Článek

Kvůli velkému zájmu o předčasné důchody Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) loni představila nový tiskopis nazvaný Uplatnění nároku na dávku důchodového pojištění. Užitečný je právě u předčasných důchodů, protože žádosti o ně není možné standardně podávat ke zpětnému datu.

Pokud ale tiskopis uplatníte, můžete žádost o předčasný důchod podat kdykoliv během následujících 6 měsíců, a to i zpětně k datu podání tiskopisu. Jde v podstatě o rezervaci žádosti o důchod za aktuálních podmínek, přičemž samotnou žádost o důchod nakonec není povinné uplatnit. Podat žádost můžete, ale také nemusíte, žádný závazek v tomto případě nevzniká.

Nejistota ohledně účinnosti

V letošním roce zájem o tiskopis opět roste, jen od ledna do konce května už lidé podle ČSSZ podali 4520 tiskopisů a od té doby počet opět narostl. Důvodem je plánované výrazné zpřísnění podmínek pro přiznání předčasného důchodu. V současné době politici projednávají novelu zákona o důchodovém pojištění, která má zkrátit maximální dobu předčasnosti na 3 roky, zvýšit finanční krácení za předčasnost nebo zrušit valorizaci procentní výměry až do dosažení důchodového věku.

Zásadní nejistotu vyvolává zejména skutečnost, že zatím není jasné, kdy přesně začne zákon platit. Vláda sice počítá s tím, že to bude od začátku září, ale zákon je napsaný tak, že účinnost začne hned následující den poté, co vyjde ve sbírce zákonů. Ještě v tuto chvíli navíc některé věci nejsou vyjasněny, například to, kdy nakonec začne platit zkrácení maximální doby předčasnosti.

Problémem je i to, že zatím neznáme koeficienty pro výpočet důchodu v roce 2024. Takže lidé, kteří například dosáhnou řádného důchodového věku na začátku příštího roku, neví, zda by pro ně případně byl výhodnější předčasný důchod už letos. Důchod přiznaný v letošním roce má totiž nárok na mimořádnou valorizaci z června i řádnou valorizaci v lednu 2024, zatímco důchod přiznaný v příštím roce nikoliv.

Nejčastější otázky

V této souvislosti dostávám mnoho dotazů od budoucích důchodců, kteří předčasný důchod zvažují a přemýšlejí, zda by měli tiskopis uplatnit. Někdy jeho využití nechápou správně a spoléhají se na něco, co pro ně neplatí. Připravil jsem proto odpovědi na nejčastější otázky a vysvětlil nejasnosti.

1. Jsou s tiskopisem na uplatnění nároku na důchod spojeny nějaké povinnosti nebo závazky?

Nejsou. Pokud si nyní tiskopis podáte a nárok uplatníte, tak si žádost rezervujete. Nemusíte ji ale nakonec podat, pokud to pro vás nebude výhodné. Pokud uplyne 6 měsíců a vy žádost o důchod nepodáte, tak jen tiskopis přestane platit a ČSSZ po vás nebude nic vyžadovat.

2. Kdy mohu tiskopis podat?

V podstatě kdykoliv. Pokud však tiskopis plánujete využít kvůli případnému zachování podmínek předčasného důchodu před zpřísněním, tak ho musíte podat před začátkem účinnosti zákona, tedy nejpozději do konce srpna 2023. Doporučuji tak učinit v první polovině srpna.

3. Mohu tiskopis uplatnit, když ještě nemám 60 let a nemám ještě nárok na předčasný důchod?

Ano, můžete. Žádost o důchod ale budete moci podat až v okamžiku, kdy dosáhnete nároku na předčasný důchod, což je nyní zpravidla zmíněných 60 let. V tomto ohledu je nutné zmínit, že když nároku na předčasný důchod dosáhnete až v okamžiku, kdy již budou účinná nová pravidla, tak se vás budou týkat právě tato pravidla. Stará pravidla pro vás přestanou platit.

4. Nárok na předčasný důchod získám v listopadu 2023. Žádost o důchod je možné podat až 4 měsíce dopředu, takže když ji podám v srpnu, zajistím si výhodnější podmínky předčasného důchodu? Pomůže mi tiskopis?

Nikoliv. Vždy jsou rozhodující pravidla platná ke dni přiznání důchodu, na datu podání žádosti nezáleží. Pokud máte nárok na předčasný důchod až v listopadu, novým přísnějším pravidlům se pravděpodobně nevyhnete. V tomto ohledu nepomůže ani tiskopis pro uplatnění nároku na důchod.

5. V říjnu dosáhnu 60 let a podle aktuálních pravidel budu moci požádat o předčasný důchod. Když začnou platit nová pravidla, tak o nárok přijdu a budu muset čekat další více než rok. Můžu využít tiskopis, abych si nárok zachoval?

Nikoliv. Pokud od září začnou platit přísnější podmínky a vy kvůli tomu přijdete o nárok na předčasný důchod, tak vám tiskopis nepomůže.

Pro koho je tiskopis určen

Jak vyplývá z odpovědí, podání tiskopisu dává smysl hlavně u lidí, kteří již nyní mají nárok na předčasný důchod nebo na něj dosáhnou před tím, než začnou nová pravidla platit. To má být na začátku září, ale vzhledem k plovoucímu datu účinnosti to může být klidně na konci srpna nebo až v polovině září. Záleží na rychlosti projednávání a na tom, kdy zákon podepíše prezident.

Bohužel tiskopis nepomůže těm, kteří nárok na předčasný důchod získají až po začátku účinnosti. Těch už se budou bez výjimky týkat nová přísnější pravidla pro předčasné důchody.

Tiskopis si můžete stáhnout z webu ČSSZ a podat osobně na vaší okresní pobočce nebo ho odeslat přes datovou schránku. Velmi pohodlné je také podání přes ePortál ČSSZ, k přihlášení vám postačí datová schránka nebo bankovní identita.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz