Hlavní obsah
Právo a státní správa

Zrušme zvláštní a neférová pravidla u důchodů, která přísně dopadají na běžné lidi

Foto: Adobe Stock (licence zakoupena)

Problematice důchodů se věnuju už mnoho let a opakovaně narážím na některá omezující pravidla, která považuji za zbytečně přísná, nelogická, nebo dokonce nespravedlivá. Často na ně doplácejí běžní lidé, kteří ani nemají možnost to nijak ovlivnit.

Článek

Legislativa řešící problematiku důchodů je velmi komplikovaná a navíc se často mění. Při schvalování změn pak mohou vznikat různá omezení, která nepříznivě dopadají na běžné lidi odcházející do důchodu. Někdy je možné tyto situace řešit, jindy ne.

Některá z nich pramení i ze specifického způsobu, jakým byl v 90. letech řešen přechod ze starého důchodového zákona z doby socialistického Československa na zákon nový. Pro určité životní situace, třeba studium, v základu platí „stará“ pravidla, podle kterých se hodnotí. Ale při výpočtu důchodu se pak na ně zpětně aplikují „nové“ a často zpřísňující podmínky, což může být někdy i docela neférové.

V uplynulých letech jsem si zapsal několik pravidel, omezení nebo podmínek, které nepovažuji úplně za šťastné. A rozhodně bych se nezlobil, kdyby se politici alespoň nad některými z nich zamysleli a případně je nějakou důchodovou novelou vyřešili.

Pouze 6 let studia po 18. roce

Započítávání studia do důchodu obecně považuji za komplikované a v určitém ohledu i nespravedlivé. Zvláštní je třeba pravidlo, že studium do 18. roku života se počítá ze 100 % a pozdější studium jen z 80 %, nebo odlišný přístup k učení a studiu běžné střední školy.

Za problematické ovšem považuji pravidlo, že studium, které probíhalo po 18. roce, se počítá pouze v délce 6 let, a to i v případě, že jde o souběh studia a práce. Nespravedlivě to dopadá třeba na lidi, kteří před rokem 1989 navštěvovali takzvanou střední školu pro pracující. Z pohledu důchodové evidence v té době pracovali a studovali zároveň. Při výpočtu důchodu se standardně jako doba pojištění zohlední práce (je to výhodnější), ale zároveň se souběžné studium odečítá od zmiňovaných maximálních 6 let.

Setkávám se s lidmi, kteří při práci vystudovali střední školu a pokračovali pak na vysoké škole. Bohužel ale tím, že část 6leté lhůty se jim „vyplýtvala“ na souběh s prací, celá vysoká škola se už do limitu nevejde. Část studia vysoké školy, například mezi 24. a 25. rokem, se pak nepočítá do důchodu a lidem vzniká v evidenci klidně přes rok dlouhá mezera, která snižuje důchod.

Řešení: Studium po 18. roce se bude i nadále počítat v délce 6 let, ale případný souběh s prací se nebude z tohoto limitu odečítat. Odečítat se bude pouze samostatné studium.

Celé roky důchodového pojištění

Při výpočtu důchodu se zohledňují pouze celé roky důchodového pojištění, což považuji za zvláštní a nelogické pravidlo. Pokud například někdo získá 45 let a 340 dnů pojištění, do důchodu se započítá jen 45 let a zbylých 340 dnů propadne.

Dříve možná pro zjednodušení výpočtu dávalo smysl, aby se počítalo s celými roky, ale dnes, kdy máme výkonné počítače a tyto výpočty lze automatizovat, takové pravidlo postrádá smysl. Počet dnů se dá snadno přepočítat na desetinná místa, třeba 340 dnů je 0,9315 roku, a výpočtový základ bychom klidně mohli násobit desetinným číslem. Proč by měli lidé přicházet o část doby, kterou reálně odpracovali?

Řešení: Získané doby důchodového pojištění se při výpočtu důchodu budou zohledňovat v plné výši, nebude docházet k zaokrouhlování dolů na celé roky.

Manželky a manželé diplomatů

Pokud někdo pracuje v diplomacii a je například velvyslanec, manželka nebo manžel ho zpravidla doprovází do místa výkonu diplomatické funkce. Manželka se účastní protokolárních událostí a často po tu dobu ani nemá vlastní práci.

To je ovšem problém, protože tento „doprovod na misi“ se v minulosti nezohledňoval jako doba důchodového pojištění (dnes už ano). Pokud tedy například žena v 90. letech doprovázela svého manžela několik let na diplomatické misi, má mezeru v evidenci, kterou navíc není možné nijak řešit. Případné zpětné doplacení pojištění je sice možné, ale nepochopitelně až od roku 2010. Výsledkem může být i výrazně nižší důchod nebo chybějící roky pojištění na nárok na důchod.

Řešení: Doba pojištění manželů i manželek diplomatů by se měla počítat i do minulosti. Případně by měla existovat možnost si tuto dobu alespoň zpětně doplatit i před rokem 2010.

Výchovné pro invalidní důchodce při souběhu

Výchovné za děti je koncipováno jako ocenění ke starobnímu důchodu a nenáleží k invalidnímu důchodu. To je v pořádku a od začátku to byl záměr. Nárok ale nevznikne ani v případě dosažení důchodového věku, když má daná osoba nárok na starobní důchod, ale ten je nižší.

Zákon říká, že pokud invalidní důchodce požádá o starobní důchod, provede se srovnání výše obou důchodů. Když je starobní důchod nižší, tak zanikne a nadále zůstává invalidní důchod. Nárok na výchovné ovšem v takovém případě vznikne až v okamžiku dosažení 65 let, kdy se invalidní důchod automaticky mění na takzvaný transformovaný důchod. Teprve pak je možné o výchovné požádat.

Řešení: Pokud někdo dosáhne řádného důchodového věku a má k tomuto datu splněnou podmínku 35 let pojištění, měl by získat také výchovné, i když pobírá invalidní důchod.

Výchovné pro vdovy a vdovce

Nárok na výchovné má pouze jedna osoba, která se o dítě starala nejdelší dobu. Pokud se ale starobního důchodu nedožije, nárok propadá. Nepřechází ani na vdovce nebo vdovu (nebo partnera ve stejnopohlavním páru), a to ani v případě, že se tato osoba na výchově podílela.

Může nastat i paradoxní situace, že když například žena zemře den před přiznáním důchodu, nárok zanikne. Pokud ale zemře den po přiznání důchodu, výchovné náleží a vdovci se pak částečně zohlední v rámci vdoveckého důchodu.

Řešení: Pokud se někdo dožije určitého věku (například 60 let), tak v případě jeho úmrtí se výchovné alespoň částečně přizná i vdovci či vdově.

Nárok na předdůchod pro ženy

Jednou z forem čerpání penzijního spoření je předdůchod. Podle zákona je možné ho čerpat nejdříve 5 let před dosažením řádného důchodového věku, vždy se ovšem vychází z důchodového věku muže. To platí i pro ženy, které mají svůj řádný důchodový věk snížený za děti, nárok na předdůchod (o 5 let dříve) se jim vždy počítá z důchodového věku muže stejného ročníku narození.

Reálně tedy ženy, které mají nižší důchodový věk za děti, v současné době nikdy nemohou dosáhnout na plnou délku předdůchodu, v podstatě ho mohou čerpat přibližně o jeden až dva roky kratší dobu než muži.

Řešení: Výhledově se důchodový věk mužů a žen sjednotí, takže problém vymizí. Zatím má ale část žen s dětmi důchodový věk snížený, proto by měly mít nárok čerpat předdůchod 5 let před jeho dosažením stejně jako muži.

Napadají vás i nějaká další pravidla, která zbytečně dopadají na lidi odcházející do důchodu? Trápí vás něco, co jsem nezmínil? Budu rád, když mi napíšete do diskuse pod článkem.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz