Článek
Kdyby u nás ze strany mladého politika, byť zakladatele strany, padl návrh na vyvlastnění továrny, byl by onálepkován jako dezolát nebo komunista a po tomto zaškatulkování smeten z politického kolbiště.
Ne tak je tomu ve Spolkové republice Německo.
Mladý zakladatel strany Mladých Zelených Jakob Blasel se hlasitě ozval s návrhem na vyvlastnění průmyslových podniků, poškozujících v největší možné míře životní prostředí.
Spolupředseda německých Mladých Zelených Jakob Blasel volá po znárodnění tří velkých průmyslových a energetických firem, které označuje za největší původce emisí v zemi. RWE, Leag a Thyssenkrupp, který z části vlastní český miliardář Daniel Křetínský.
Blasel požaduje, aby proti českému miliardáři a nedotknutelnému likvidátoru životního prostředí Němců Danielu Křetínskému, zasáhl stát.
Německo by tyto koncerny mohlo a mělo převést do veřejné správy.
Skutečnost, že Němci rozhodně jeho slova berou s plnou vahou, dokazuje i zcela odlišná politika Němců, navyklá na uplatňování těch nejtvrdších restrikcí proti poškozovatelům německé ekonomické úrovně nebo proti ekologii.
A zatímco v Česku by takový návrh nikdo ani nevyslovil, Němci mohou Křetínského ještě hodně překvapit.
Kdo je Křetínský?
Daniel Křetínský je 50 letý český právník a podnikatel, narozený v Brně, rovněž nejbohatší Čech s majetkem v hodnotě 390 miliard korun. V roce 2017 vlastnil 94% akcií české holdingové společnosti, zahrnující přes 70 společností. Zaměstnává více než 15 tisíc lidí. Je rovněž mediálním vlastníkem, částečně nebo úplně mu patří deníky Blesk, Reflex, Sport a E15. Ve Francii vlastní 2 uhelné elektrárny v Saint-Avold a Gardanne.
Společnost Thyssenkrupp, která je trnem v oku německého politika Jakoba Blasela, se zabývá od roku 1999 výrobou oceli, průmyslovými technologiemi, výtahy a námořním stavitelstvím. Stala se největším výrobcem oceli na světě.
Podle názoru německého předsedy strany Mladých Zelených Jakoba Blasela je tato společnost přítěží německému státu a musí být zkonfiskována pod kontrolu veřejnosti.
Anketa
Zdroj:
Echo24, 13. 7. 2025:
Wikipedie: