Článek
Česká republika a plynové kotle
V České republice prozatím topení plynem není nijak omezené. Od září roku 2024 však začne platit zákaz provozu starých emisně nevyhovujících kotlů na tuhá paliva (kotlů 1. a 2. emisní třídy).
V následujících letech budou pravděpodobně zakázány i plynové kotle, kdy konkrétně však není známo. Nejprve pravděpodobně dojde k zákazu instalace plynových kotlů do nových objektů, teprve poté k zákazu plynových kotlů jako takových.
Zajímavost: Ještě nedávno český stát lidem na pořízení plynového kotle přispíval. V letošním roce pak lze získat třeba dotaci na tepelné čerpadlo (Kotlíková dotace, nová zelená úsporám).
Situace v Evropě
V některých evropských zemích už dochází ke změnám. V Německu měly být zakázány plynové kotle v nových budovách od letošního roku, nakonec však došlo k odkladu. Ve Velké Británii by měl zákaz plynových kotlů začít platit od roku 2025.
Směrnice Evropské unie o energetické náročnosti budov z roku 2021 počítá s tím, že od roku 2030 by měl začít platit zákaz instalace kotlů na fosilní paliva do nových budov. Plynové kotle by měly být nahrazeny kotli hybridními, které budou například kombinací tepelného čerpadla a elektrokotle. Do roku 2040 chce pak Evropská komise postupně ukončit vytápění budov plynem a dalšími fosilními palivy.
Důvody pro zákaz plynových kotlů
Hlavním důvodem, proč se uvažuje o omezení a zákazu plynových kotlů, je snaha omezit emise skleníkových plynů (a v budoucnu pak žádné emise neprodukovat). Náhradou za fosilní plyn by se měly stát obnovitelné a nízkouhlíkové plyny (například vodík nebo biometan).